Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 05 led 2017 18:45

Dobrý večer, přeji Vám všechno dobré do Nového roku. Mohl bych Vás poprosit o radu ohledně tohoto notebook
https://www.cnet.com/products/ibm-think ... hdd/specs/
Tak na jednom se mě podařilo nainstalovat Windows XP- sehnal jsem 16 bitovou PCMCIA LAN kartu, protože mě notebook nebral 32 bitové karty, celkem funguje i na internet, ale mám tam HDD jenom 7GB a sehnal jsem 100GB HDD a nevím jak překopírovat ten operační systém na ten druhý 100GB HDD- ten notebook je hrozný, on vůbec nebootuje z CD- jak to mám prosím udělat?

Pak tu mám ještě dva a nevím jak do nich dostat operační systém, chtěl jsem začít tam nainstalovat operační systém windows 98- mám dvě externí FDD mechaniky a CD ROM, mám originální spouštěcí disketu Windows 98, pak mám Windows 98 na CD Rom k tomu originál. V biosu nastavím bootování FDD 1, dám tam spouštěcí disketu, něco to nainstaluje, a teď chci tam nainstalovat ten systém a skončí to hláškou Soubory pro instalaci Windows 98 nebyly nalezeny.A Chyba vyhledání při čtení z jednotky A- prosím neporadily by jste mě jak tam ten systém dostat- to je hrozné

Ještě k té instalaci toho Windows XP- to tam šlo nainstalovat z Windows 98 co tam byl- to jde přes PCMCIA a paměťovou kartu nainstalovat, ale prostě nevím si rady jak nainstalovat nový systém na čistý HDD, to jsem ještě nezažil aby když je v notebooku CD mechanika se nespustí instalace, a když je tam FDD mechanika a spouštěcí disketa tak to něco načte, a že mě to nevyzve vyměnit FDD mechaniku za CD a nepokračuje ta instalace, zkoušel jsem to a nenačte to skončí to Chyba vyhledání při čtení z jednotky A Přerušit, Znovu, Chyba? a já nevím jak dál- moc prosím o radu. A ještě tu mám jeden a tam je zase zaheslovaný bios- šlo by to prosím nějak odheslovat- tak ty nové notebooky na to by se mě tady v servise daly ale na toto se asi nikdo nedá, protože to asi neví jak to odheslovat

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10914
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod zeus » 05 led 2017 19:50

Stoji ti to za tu namahu?!
FDD krajne nespolehlive, natoz takhle stare, CD po tech letech taky zadny slagr, takze 44-40 pin redukci/kabel a XP naklonuj.
98 zkopiruj instalacni placku na HDD a po bootu z floppy to pojede, jednu funkcni snad mas ;)
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod faraon » 05 led 2017 20:02

W98 (a starší) se dají nainstalovat i nakopírované na harddisku, nepotřebují CD ani disketu. Stačí spustit z DOSu Setup.

Pokud ten notebook nebootuje z CD, tak na spuštění instalace XP z CD je potřeba 6 disket! A musíš mít správnou verzi podle toho kterou verzi XP máš. Mrkni na bootdisk.com
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 05 led 2017 23:15

Děkuji Vám, zeus- Instalační cd disk s W98 jsem rozkliknul a nakopíroval na HDD, dal jsem bootování z flopy mechaniky pomocí spouštěcí diskety W 98- tak to něco načte tu spouštěcí disketu a skončí to Soubory pro instalaci Windows 98 nebyly nalezeny. A dám setup- chybný příkaz nebo název souboru
Ach jo já budu muset sehnat asi někde jsem viděl windows 3.1 na sedmi disketách a tak tam dostat nějak ten op systém, a pak z 3,1 tam nainstaluju přes pcmcia Windows 2000 a pak uvidím- potom XP- jako musí tam být nějaký op systém nizčí verze a pak se dá nainstalovat vyšší verze, ale z vyšší na nižší už se to nedá.

A nebo jak by se dalo z toho originálního CD vytvořit ty diskety kompletní na instalaci toho systému- disket mám dost jen nevím jak ale to asi normálně nepůjde- já je mám jako spíš do sbírky- ale chci je zprovoznit, ale nejde to jak tu popisujete

A to klonování jsem taky zkoušel- to mám ty redukce, ale to taky nejde protože klonovací programy zas vytvoří bootovací CD a to ten nootebok neumí, nemá ani usb
Přílohy
PICT0220.JPG

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10914
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod zeus » 06 led 2017 00:20

Setup pochopitelne nemuzes spoustet z A:, ale z C: formatovaneho na FAT.
Klonovat radeji v PC, redukce mas, tak proc je nevyuzit?
XP (a zrejme i 2000, ale to uz nevim jiste) jde tez nainstalovat v jinem stroji (winnt /syspart).

Kdyz uz se do toho poustis, tak bych ocekaval nejake retro zkusenosti...
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod petr22 » 06 led 2017 08:18

"to jsem ještě nezažil aby když je v notebooku CD mechanika se nespustí instalace"

Je videt, ze jsi nezazil eru DOSu a Windows 95, protoze dlouhe roky to fungovalo tak, ze dokud se nenacetl ovladac CD mechaniky, tak proste nefungovala - a kdyz uz se nacetl, tak treba nezbylo dost pameti na hru. A presne z tehle doby jsou ty notebooky. Nejenom ze neumi bootovat z CD, ale ani z USB pokud ho vubec maji.

Takze to ma fungovat tak, ze z te spousteci diskety se spusti DOS vcetne ovladacu CD mechaniky a pak se spusti instalace Windows - tu instalaci muzes mit bud na CD, nebo nahranou na disku.

Musis ji samozrejmne spoustet z toho adresare, kde setup.exe je, ne z A:\

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod faraon » 06 led 2017 17:12

Odkaz ti sem dávat nebudu, ale na uložto si vyhledej "win98ebd.img", je to kompletní záchranná disketa Windows 98 SE v češtině. Akorát potřebuješ program který ti image zapíše na disketu, jako byl třeba kdysi rawrite, nebo libovolnou distribuci Linuxu.

Mimochodem, zažil jsi notebooky bez CD mechaniky? Bez harddisku? Počítače do kterých se programy nahrávaly z kazetového magnetofonu? :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=GiQbZfFabVA
Přijeď třeba na Bytefest nebo Retrogaming a pose...poznáš co je historický počítač :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 06 led 2017 19:30

Ano, omlouvám se nezažil jsem to, a jsem blbec mám tady ty notebooky čtyři- mě se líbí ty staré designy- takže

jestli Vás můžu ještě poprosit o radu- redukci mám tady tuto:https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata... Takže pokud to dobře chápu tak na prázdný HDD mám 100GB- teď je ještě otázka zda ten HDD tak velký ten bios toho notebooku taky příjme? že? - to jsem ještě taky kdesi vyčetl- že některé staré notebooky nepříjmou velké disky sformátovaný na jiném notebooku nebo PC na NTFS- primární, nakopíruji do něho z originálního CD Windows 98 jenom adresář i386- a v které části prosím je?, poté ten HDD vložím do toho notebooku IBM 760, ale je tam zase problém na který jsem narazil- tak v biosu mám nastavené botování FDD 1 ale když tam ještě k tomu zapojím ten HDD do toho notebooku i když je tam ta FDD mechanika a vložím tam starotovací disketu Windows 98 tak ten notebook vůbec nic nedělá, zapnu ho a zobrazí se 065152KB OK a stojí, neobjeví se vůbec možnost ten obrázek s tou jak to nazvat na vložení té diskety- je to jakoby zaseklé tím HDD- to je zvláštní- když notebook vypnu- vypojím ten HDD a zapnu tak se objeví ten obrázek, já vložím startovací disketu s Windows 98 spustím F1 zvolím 1, enter a začne nějaké načítání, které skončí hláškou Device driver not found:OEMCD001 No valid CDROM device drivers selected Soubory pro instalaci Windows 98 nebyly nalezeny A_, a když tam vložím ten HDD, nebo vypojím FDD mechaniku a vložím CD mechaniku tak zhasne obrazovka a začne to pípat a tím je instalace ukončena, tak nevím jak dál, to je fakt zajímavý stroj- no neumím to omlouvám se, asi to nezvládnu- já nevím co mám dělat

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod petr22 » 06 led 2017 19:37

Ten disk musis vyzkouset - ze funguje poznas tak, ze v BIOSu bude videt plna kapacita disku.

V kazdem pripade ten disk musi byt naformatovan na FAT32 a obsah CD staci nahrat do slozky na disku, odkud spustis instalaci rucne.

Ze se nepodarilo nacist z diskety ovladace CD ROM neni potreba resit.

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 06 led 2017 20:33

Děkuji, takže naformátovaný je na FAT32, vytvořím si složku v tom HDD- pojmenuju Windows98 a do té složky nakopíruju všechno s toho CD a pak mám nastavit v Biosu botování z HDD, když dám botování z toho HDD tak to skončí chybou 00174, nic to nenačte z toho HDD, ještě jsem zkoušel nechat ten HDD s tím nahraným Windowsem v tom notebooku, dal jsem bootování z FDD1, s tou spouštěcí disketou notebook se zasekne tím že je tam ten HDD a nespustí ani to botování z té FDD diskety- to jsem tu už psal pořád dokola, takže s tím HDD to prostě nejde

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Pic » 06 led 2017 21:01

Je možné, že ntb nepodporuje tak velký disk.Pokud mne paměť neklame dokonce i jen 32 GB a u větších disků z té doby se to na disku dalo nastavit jako se u ATA/IDE nastavuje disk na Master, Slave.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 06 led 2017 21:47

Takže co by jste mě radily jak to zjistit, nebo jak tam ten systém dostat?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Prodám Thinkpad X61s, 240 GB SSD, nová baterie
    od shutterCZE » 05 kvě 2023 15:34 » v P: Hardware
    2
    1832
    od shutterCZE Zobrazit poslední příspěvek
    06 kvě 2023 08:53
  • Lenovo E550 (ThinkPad) - Nefunkční display
    od CyberCodeDroid » 22 pro 2023 10:25 » v Problémy s hardwarem
    0
    1018
    od CyberCodeDroid Zobrazit poslední příspěvek
    22 pro 2023 10:25
  • Nejde se dostat do BIOSu
    od ITCrowd » 16 čer 2023 21:56 » v Problémy s hardwarem
    4
    980
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    17 čer 2023 13:44
  • Jak do Excelu dostat aktuální hodnotu z webové stránky? Příloha(y)
    od Peťa » 10 lis 2023 09:41 » v Kancelářské balíky
    2
    1932
    od Peťa Zobrazit poslední příspěvek
    10 lis 2023 16:24

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů