Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod petr22 » 07 led 2017 22:34

Na internet jsou ty notebooky naprosto nepouzitelne - vykon procesoru uz na to davno, davno nestaci, ani dostupna pamet.

Windows XP s SP3 nema smysl instalovat na pocitac, ktery ma mene nez 2 GB RAM.

Ty notebooky jsou dneska dobre pouze na retro hrani a na pouzivani aplikaci v DOSu a Windows 95, ktere na novejsich pocitacich nefunguji. Na internet a podobne bezne ucely uz davno nestaci.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod faraon » 07 led 2017 22:48

WXP sice požadují minimálně 64 MiB, ale použitelné byly až s 256! Před SP2 byly nestabilní a později zase příliš nafouknuté.

Na net by s tímhle byl problém i s Linuxem, nějaký DSL nebo Puppy by na tom sice jel, ale slušný prohlížeč spotřebuje stovky megabajtů. Dnešní weby jsou plné šílených skriptů a dokážou vytížit i mnohojádrový procesor, tohle by se snad roztavilo :-(

Sice je fakt pěkný, používají ho i na ISS, ale tady dole už je to vážně jen hračka. A kdo si hraje, nezlobí!

Takže to sjedeme znovu. Najeď do BIOSu, a podívej se jestli se tam ten disk zobrazí, a jestli BIOS ukazuje správné parametry, které se shodují s popisem na něm.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 08 led 2017 00:26

Děkuji Vám moc za snahu :-(

Takže to sjedeme znovu. Najeď do BIOSu, a podívej se jestli se tam ten disk zobrazí, a jestli BIOS ukazuje správné parametry, které se shodují s popisem na něm.[/quote]


Takže k tomu biosu- tady je grafický bios, tady já můžu akorát udělat test toho HDD a to provedlo a napsalo to OK, a udělal jsem test celého notebooku několikrát a vše OK, ale velikost HDD to nezobrazí.

nemám prosím ten HDD sformátovat na ExT3? A vymazat z toho disku ten W98- já nevím jestli jsem ho tam nakopíroval správně. Jako rozumíte mě prosím já potřebuji mít nějakou nižší úroveň toho op systému, abych tam přes tu PCMCIA nainstaloval vyšší úroveň- třeba z W98- zkusil W2000, ale prostš z toho XP mě to na nižší uroveň nepustí- to napíše že nižší verzi windows než tam je to nepřeinstaluje
Nechápu proč ten bios tam má možnost volby 4 HDD? 2 FDD mech? CD Rom tam samozřejmě není, PCMCIA? ale to jsem zkoušel to taky nenabotoje, a network- to je myslím taky nanic

Tož to je strašné- já jsem chtěl aby to aspoň trochu fungovalo ten internet- jako na tom XP to jede trochu, tak já si myslím že v tom Puppy Linuxu, v prohlížeči K Meleon by to trochu jelo, no musí to trochu to není možné aby to nejelo,

Ale teď řeším ten HDD- vždyť to přece musí nějak jít :-(
Přílohy
PICT0233.JPG
PICT0232.JPG
PICT0231.JPG

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod faraon » 08 led 2017 12:05

EXT-3 použít nemůžeš, protože to je linuxový filesystém. A v té době ještě ani neexistoval.

První fotka - jak tam je HDD-1 OK, jde to ještě rozkliknout? Jestli to ukáže nějaké údaje o tom disku. Ale tváří se že BIOS ho našel a pobral.

Druhá fotka - to je pořadí bootování? To bych nechal jak je, takhle to pro instalaci vyhovuje.

Třetí fotka - co dělá ten Test? Neškodilo by projet hardware a jestli to otestuje i disk, třeba to něco řekne.

Zkusíme další krok. Nabootuj tu disketu, a v úvodním menu místo 1-2-3 stiskni Shift-F5. Tím dostaneš úplně holý DOS. V něm nejdřív vyzkoušej to C: jestli náhodou disk tentokrát nenajde. Nezapomeň na dvojtečku ;-)

Pokud se nestane, koukni se co o harddisku dokáže zjistit FDISK, zadej příkaz

Kód: Vybrat vše

FDISK /STATUS

a vyfoť co ti to napíše. Doufám že něco najde a budeme moci pokračovat.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 08 led 2017 13:40

Takže první fotka - ne to nejde už
Ano druhá fotka je bootování, akorát se to musí převést to vrchních polí a dát OK, což jsem uděl
Ta třetí fotka- udělal jsem celý ten test, vše ok ale dále to nic nezobrazuje- nejde to už dál rozkliknout
Nabootoval jsem tu disketu- zmáčknul Shift F5, vyzkoušel jsem C: - chybné určení jednotky, zkusil jsem D: chybné určení jednotky
pak jsem dal FDISK /STATUS- Nejsou k dispozici žádné disky, a to samé jsem vyzkoušel i u toho Disku co mám na něm ten Windows XP- který normálně nabotuje, ale tady přes ten DOS- to napíše nejsou k dispozici žádné disky a při tom má jen kapacitu 7GB- takže velikostí toho disku to určitě není :-(

Tady jsem vyčetl z jednoho nejmenovaného fora- psaly tam ohledně té instalace, k těmto noteboocích ale tomu vůbec nerozumím

Instalace systémů typu NT (tedy i 2000 a XP) se provádí taktéž s pomocí jiného počítače. Stačí na disk nahrát adresář i386 z instalačního CD (přes výše zmíněnou redukci)https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata-adapter-kabel_d60225.html, tu redukci samozřejmě mám
a následně v notebooku nabootovat z disketové mechaniky jakoukoli startovací disketu windows/dos. V adresáři i386 bude nějaký spustitelný soubor typu install nebo setup, takže pokračovat jeho spuštěním.

Dodatečně přidáno po 4 hodinách 24 minutách 14 vteřinách:
Instalace systémů typu NT (tedy i 2000 a XP) se provádí taktéž s pomocí jiného počítače. Stačí na disk nahrát adresář i386 z instalačního CD (přes výše zmíněnou redukci)https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata-adapter-kabel_d60225.html, tu redukci samozřejmě mám
a následně v notebooku nabootovat z disketové mechaniky jakoukoli startovací disketu windows/dos. V adresáři i386 bude nějaký spustitelný soubor typu install nebo setup, takže pokračovat jeho spuštěním.

Potvora jedna co to dělaly za krámy- už jsem ten adresář našel, nakopíroval podle instrukcí, ani toto nefunguje- to je hrozný krám
Přílohy
PICT0237.JPG
PICT0236.JPG
PICT0235.JPG
PICT0234.JPG

Uživatelský avatar
hroch123
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1363
Registrován: březen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod hroch123 » 09 led 2017 00:40

Řešení jsou 2.
První - seženeš si HDD co odpovídá té době, což je max 8 GB.
Druhé - vezmeš tento HDD, vložíš ho do staršího PC (musí umět win98, tzn. nic novějšího 8-10 let), disk vezmeš fdiskem, nastavíš aktivní oddíl, resetuješ, naformátuješ na fat32, zkopíruješ pomocí sys c: systémové soubory, nahraješ na něj instalačku win98, vložíš ho zpět, nabootuješ z HDD, spustíš instalaci win98.
Nesmíš nikdy tento HDD formátovat, přestal by fungovat, nyní budeš vidět celou kapacitu.
PC XT 8086, 640 Kb ram, 20mb hdd, Hercules monochrome, 14" Philips monochrome, 5/4 fdd 360kb.

YuriiGT
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod YuriiGT » 09 led 2017 16:00

Sběžně jsem proběhl celé téma tak mne mne prosím nekamenujte za něco co bude řečeno duplicitně. Mám doma dvě IBM 760 tyhle notebooky mají pro instalaci OS dvě důležité "vlastnosti" a několik specifik
1: NEUMÍ bootovat z CD (+ DOS nemá v základní verzi podporu CD mechanik)
2: továrně tyhle stroje měly jen disky 2.1GB (žádný větší disk mi na nich nešel načíst ani z bootovací diskety (zkoušeno 20, 40GB))
3. BIOS je úplně k prdu, sice má obrázky ale člověk v něm nic nenastaví, volbu pro větší množství HDD a FDD mechanik má kvůli možnosti připojit ho do nějáké dokovací stanice tím proprietárním konektorem vzadu.

Z mého pohledu naprosto nemá smysl instalovat do něj cokoli novějšího než W98 (možná třeba ještě WinMe) protože HW konfigurace je tak slaboučká, že s čímkoli jiným bude mít problém. Nemluvě o tom, že nainstalované XP je několikanásobně větší než čistá instalace W98. Joo a samozřejmě ovladače pro XP neexistujou takže neni zaručena kompletní funkčnost.

Já nové Win98 instaloval následovně:
Pomocí bootovací diskety naformátoval disk a následně nainstaloval DOS, do DOSu díky disketové mechanice nainstaloval ovladače CDROM a myši, z disket nahrál Volkov Commander který krásně ulehčí práci se soubory v DOSu. Pak jsem vložil mechaniku a CD s W98 a celý obsah disku překopíroval na pevný disk do speciální složky a pak už jen spustil instalaci.

Další možnost je vyndat disk z krabičky a W98 na něj nakopírovat pomocí USB ATA převodníku nakopíropírovat a pak jenom v notesu spustit instalaci.

Osobně jsem si tenhle přístroj koupil jen z nostalgie abych měl na čem hrát DOSové hry protože staré železo je staré železo a děsně se mi líbí ten návrat do minulosti který díky tomu zažívám :)

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 09 led 2017 16:11

No dobře děkuji Vám, ale jak píšete tak já na něm a HDD který má kapacitu 8GB mám normálně nainstalován windows XP- takže promiňte jak píšete že nevezme víc jak 2 GB to není asi celkem pravda.
Tak pokud jste odborník a máte ten notebook tak Vám klidně zaplatím a můžeme se soukromě bavit o té instalaci

Já nové Win98 instaloval následovně:
Pomocí bootovací diskety naformátoval disk a následně nainstaloval DOS, do DOSu díky disketové mechanice nainstaloval ovladače CDROM a myši, z disket nahrál Volkov Commander který krásně ulehčí práci se soubory v DOSu. Pak jsem vložil mechaniku a CD s W98 a celý obsah disku překopíroval na pevný disk do speciální složky a pak už jen spustil instalaci. Samozřejmě Vám třeba předem pošlu peníze

Tomuto promiňte vůbec nerozumím.Tak já mám startovací disketu vše originál,

Další možnost je vyndat disk z krabičky a W98 na něj nakopírovat pomocí USB ATA převodníku nakopíropírovat a pak jenom v notesu spustit instalaci. To jsem samozřejmě vyndal to nic, ata převodník taky mám- co prosím nakopírovat- celý Windows 98 CD ISO a jak prosím spustit instalaci?

YuriiGT
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod YuriiGT » 09 led 2017 16:22

-Netvrdím, že notebook nesežere nic většího než 2.1GB ale myslel jsem spíš, že může být problém s jakoukoli větší kapacitou.
-S instalací rád pomůžu :) Viz SZ
-ISO otevřete třeba ve WinRARu nebo 7zipu, chová se to jako klasický archiv (RAR, ZIP atd..) no a z něj se dá obsah normálně zkopírovat kamkoli je třeba.

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 09 led 2017 16:44

Promiňte tak to se Vám omlouvám
Můžu se Vás ještě teda promiňte zeptat tak tady je ten Windows 98 otevřený- co myslíte v tom Win raru? A co mám vše nakopírovat? to už jsem dělal několikrát a to nefunguje to nabootovat z toho HDD
Přílohy
win 98.png

YuriiGT
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod YuriiGT » 09 led 2017 18:13

Na tom HDD by teoreticky měl by už před kopírováním DOS aby s ním počítač nastartoval, do složky zkopírujte celý obsah toho ISO souboru a spustte setup.exe Pak normálně proběhne instalace systému a dá se s tím dál pracovat.

Radovan-kocour
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: srpen 14
Bydliště: Vsetín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook IBM Thinkpad 760 jak do něho dostat operační systém

Příspěvekod Radovan-kocour » 09 led 2017 18:35

Promiňte ale na HDD měl by být dos? Tak já ho mám ten DOS nakopírovat s té spouštěcí diskety? A to já ho tam ten DOS nedostanu z té spouštěcí diskety, to si musím na to koupit externí FDD mechaniku?, Já mám čistý HDD


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Prodám Thinkpad X61s, 240 GB SSD, nová baterie
    od shutterCZE » 05 kvě 2023 15:34 » v P: Hardware
    2
    1835
    od shutterCZE Zobrazit poslední příspěvek
    06 kvě 2023 08:53
  • Lenovo E550 (ThinkPad) - Nefunkční display
    od CyberCodeDroid » 22 pro 2023 10:25 » v Problémy s hardwarem
    0
    1018
    od CyberCodeDroid Zobrazit poslední příspěvek
    22 pro 2023 10:25
  • Nejde se dostat do BIOSu
    od ITCrowd » 16 čer 2023 21:56 » v Problémy s hardwarem
    4
    980
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    17 čer 2023 13:44
  • Jak do Excelu dostat aktuální hodnotu z webové stránky? Příloha(y)
    od Peťa » 10 lis 2023 09:41 » v Kancelářské balíky
    2
    1934
    od Peťa Zobrazit poslední příspěvek
    10 lis 2023 16:24

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů