Maximální/Doporučené teploty komponent Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Proskytor
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Maximální/Doporučené teploty komponent  Vyřešeno

Příspěvekod Proskytor » 06 úno 2017 03:41

Zdravím, nevím jestli se to tu probíralo, když tak prosím o odkaz. Jaké jsou doporučené a maximální teploty pc komponent? Četl jsem nějaký článek z jiného fóra, ale tam se mi ty teploty zdály až moc nízké. Jasně že 50C°by bylo asi ideální, ale informačně mě to zajímá. Děkuji

Reklama
Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod Marfy » 06 úno 2017 05:04

Záleží na konkrétnim typu komponenty.Například procesor AMD FX bude topit podstatně více než Core i5.Tady třeba konkrétně 65°vs 45°C.Samozřejmě vliv má taky použitý chladič.
Jinak obecně by CPU neměl překročit 85°C, grafika 90°C, pevný disk 40°C, chipset desky 80°C.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod petr22 » 06 úno 2017 07:10

Bezolovnaty pajeci proces - to je to, cemu vadi opakovane zahrivani na vysoke teploty.

Krome teploty tak zalezi i na poctu zahrivacich cyklu.

Samozrejmne ze to co se zahriva nejvic ma nejvetsi pravdepodobnost ze odejde jako prvni - coz znamena pajeny spoj pod GPU a pod chipsetem. Cim nizsi provozni teploty, tim lepe.

Kdyz budes vypinat pocitac pokazde kdyz od nej na 10 minut odejdes tak bude samozrejmne zivotnost komponent mnohem kratsi nez kdyz pobezi nonstop. Jedno zapnuti odpovida cca 10 hodin provozu.

Ukazkovy priklad jsou Radeony 280x a 290x, ktere odchazeji jedna za druhou. Aby ne, pri jejich provoznich teplotach kdy se GPU a regulatory smazi ve vlastni stave.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod X » 06 úno 2017 08:42

Proskytor píše:Jasně že 50C°by bylo asi ideální

Cha, není to dlouho (asi 3 týdny) co jsem zahlédl na svém procesoru teplotu 11°C a o pár dní později dokonce 8°C :lol: Samozřejmě to bylo jen na mžik, chvíli po startu a při sníženém násobiči (ten mi někdy skáče jak blecha dle potřeby), takže jen taková odchylka od normálu. V zimním období je rozmezí mého procesoru Intel i-7 6700K zhruba 15-25°C při průměrné zátěži, při maximální zátěži (Prime95) 40-43°C. V srpnu kdy jsem si nové PC pořídil a byli ještě mírné vedra, tak rozmezí při průměrné zátěži bylo 20-30°C.

Takže mě také zajímalo jaká je ideální teplota z hlediska životnosti. Položil jsem tedy dotaz Intelu (anglicky). Odpověď byla jen jaká je maximální / throttlovací (= zpomalovací) teplota ... tedy to co jsem už dávno věděl. A dovolili si ještě o pár dní později poslat e-mail s dotazem, jak jsem byl spokojený s odpovědí a odkaz na anketu spokojenosti. Odpověděl jsem jen e-mailem, kde jsem jim znovu vysvětlil situaci. Znovu mi poslali odkaz s anketou, tak jsem ji vyplnil a uvedl jejich omyl. Bylo to asi v září - říjnu 2016 a dodnes mi nepřišla žádná odpověď na moji otázku ...

Je jasné že procesor vydrží i extrémní teploty kapalného dusíku, i když ... musí se myslím fénovat ("zvýšit" teplotu na -200°C jestli se nemýlím), aby to přece jen nebyl extrém. Je ale myslím otázka, jak dlouho to vydrží či kolikrát? Jaká je tedy ideální teplota procesoru? Vypadá to, že ani Intel to neví :lol: Jen mě ještě napadá, jestli není ideální místo pro naše mazlíčky ve Vesmírném prostoru, kde je skoro absolutní nula (pokud není poblíž nějaké žhavé těleso)? :lolno: Bylo by to ideální chlazení? :wtf:

Obrázek

behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod behavioralista » 06 úno 2017 10:28

Tak tos měl doma teda pěknou zimu.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod Martab » 06 úno 2017 11:15

Ideální teplota neexistuje, resp. Ideální situace je taková, kdy teploty jsou pod max. Povolenýma teplotama, ale drží se na konstantní úrovni, pokud skáčou, je ideální cho nejméně. To co komponenty ničí nejsou teploty samotné, ale jejich změny (viz petr výše).

Jinak to "foukání" fénem není proto, že by cpu nezvládl nižší teplotu (některé se pravda nespustí, ale tam fen nepomůže), je to spíše k vysušení vyřazené vlhkosti v okolí patice, pokud vím. Čehož bych se mimochodem bál i u tebe Xi když máš teploty těsně kolem nuly... (teda možná to máš pořešené)

Odesláno z mého Huawei P8 Lite pomocí Tapatalk
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Proskytor
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod Proskytor » 06 úno 2017 11:49

Čekal jsem že největší problém by měli dělat změny, tak to je asi u všeho. Já mám nový počítač 2 týdny a při zátěži třeba H1Z1 s maximálním nastavením mi to vykazovalo u základovky a CPU asi 50C°, GPU 70C°přičemž fans měly jet na 55% 1350RPM. Čekal jsem trošku nižší teplotu, ale asi to není žádný extrém aby všechny ventilátory museli jet plný výkon. V normálu mám teploty mezi 40-50C°.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod X » 07 úno 2017 23:36

Tak case v pokoji nemám, ale v "serverovně" (půdička), která je samozřejmě bez topení a v zimě tam může být kolem 15°C, když bylo několik dní i -20°C (v noci, ve dne tak -10°C) tak to mohlo zřejmě jít i níž, protože mi byla zima i na chodbě, než jsem jí přeběhl a tam je takové slabé jednoduché topení. To že by mohla v case kondenzovat voda mě zatím nenapadlo, sice jsou Noctua IndustrialPPC 3000 PWM výkonné ventilátory (14 cm verze zvládne až 269,3 m3/h), ale snad tak velký tlak jako stlačený vzduch ve spreji nemají, tam opravdu vzduch kondenzuje docela dost ...

Zkusím se poptat v IT prodejně, ale myslím že i tam moc vědět nebudou a s takto nízkými teplotami se moc často nesetkávají :lol: Možná bych mohl povypínat / zpomalit ventilátory, ale zatím jsem si říkal, sakra takové výborné teploty :lol: Na předchozím procesoru, žhavém a dýchavičném Intel Pentiu 4 Prescott 3 GHz jsem jako skvělou teplotu bral 45°C, ale většinou byla 50°C, při zátěži 60-65°C a když se mi to dostávalo na 75-80°C (tak vždy za půl roku), to jsem věděl že musím vyčistit case od prachu ...

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod Martab » 08 úno 2017 07:09

Sice trochu OT, ale snad autor omluví.

X, pokud to PC nevypínáš, tak by to neměl být až takový problém, tím se PC "vytemperuje", studený vzduch na teplem nezkondenzuje, res. odpaří se. Horší je když to je přes noc vyplé a zapneš ho, popřípadě pokud se tam drží teploty kolem nuly i když je PC v klidu, tak pak přechod do zátěže. Nejde asi tak o tlak vzduchu, jako spíš o jeho vlhkost a rozdíl teplot. Pokud to nasaje prach, může být problém...

Já to pozoruji právě na notebooku, mám celokovové HPčko a když ho nechám "vychladit" v kufru auta, tak pak jen při donešení dom se pěkně orosí... Asi ne nadarmo se kdysi, když jsem s PC začínal, říkalo, že při přípravě v zimě se má case nechat den aklimatizovat...

Odesláno z mého Huawei P8 Lite pomocí Tapatalk
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

pdezert
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 106
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod pdezert » 11 úno 2017 04:54

fx 65 stupnu ? :D wtf, fx 8300, a nikdy jsem nemel pres 35. Vtipnej :-)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod petr22 » 11 úno 2017 07:44

Kdyz se nad tim zamyslis, musis sam uznat ze 35 stupnu v zatezi je ponekud malo na procesor s takovou produkci tepla jako FX-8300. Teplotni cidla AMD jsou znama tim, ze ve spouste programu ukazuji divne veci, napriklad teploty nizsi o 20-30 stupnu nez je realita.

Takze realita bude takova, ze procesor bude mit v zatezi tech 60 a regulatory na zakladni desce jeste vic.

Navic v Direct X 11 hrach nedokazes zatizit procesor na maximum, protoze nelze pouzit vic nez 4 jadra soucasne, takze zatez CPU bude kolem 60%.

pdezert
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 106
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Maximální/Doporučené teploty komponent

Příspěvekod pdezert » 11 úno 2017 12:08

Takze mi chces rict, ze pokud nekdo ma teploty 50-60 tak ma v zatezi 80-90 stupnu a jede si na pohodicku jo ? :D


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kompatibilita komponent Příloha(y)
    od pukasinek » 08 lis 2023 10:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    683
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    08 lis 2023 11:44
  • Nacenění starších komponent
    od WolfGunCZ » 20 črc 2023 15:31 » v P: Hardware
    9
    1991
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    22 črc 2023 10:10
  • Teploty CPU
    od StoneRxCz » 05 říj 2023 12:46 » v Problémy s hardwarem
    12
    4417
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    07 říj 2023 15:36
  • Rada s upravou teploty PC Příloha(y)
    od showpayne » 19 kvě 2023 21:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    884
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    20 kvě 2023 20:01
  • Teploty při hraní na stolním pc Příloha(y)
    od Headshother420 » 04 dub 2023 11:31 » v Problémy s hardwarem
    2
    826
    od Headshother420 Zobrazit poslední příspěvek
    04 dub 2023 11:49

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů