Odolnost HDD Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

ondram10
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Odolnost HDD

Příspěvekod ondram10 » 15 zář 2017 15:41

Zdravím,
chtěl bych se zeptat kolik toho vydrží můj HDD v notebooku.
Začal jsem notebook nosit do školy, kde se ale nemá úplně jako v bavlnce a tudíž by mě zajímalo,
co si vůči disku můžu dovolit. Potřeboval bych, aby mi ještě pár let vydržel.
Asi jsem paranoidní, ale opravdu nemám představu o tom, co vydrží.
Můj disk: Toshiba mq01abd100
http://storage.toshiba.com/docs/product ... abdxxx.pdf
Předem díky!

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odolnost HDD

Příspěvekod petr22 » 15 zář 2017 16:19

Idealni je za provozu zadny pohyb.

Je to plotnovy disk, tak mu samozrejemne vadi jakekoliv narazy.

Navic je to Toshhiba, ktera spolu s HGST nepatri mezi nejspolehlivejsi disky. Lepsi by byla vymena za SSD.

SpaceExplo
Level 3
Level 3
Příspěvky: 575
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odolnost HDD  Vyřešeno

Příspěvekod SpaceExplo » 15 zář 2017 18:08

@ondram10: otazka je, co si predstavujes pod pojmem "vydrzi".

Je to plotnovej disk, tzn. pokud s tim budes hazet za behu, tak budou litat hlavicky, ktery muzou fyzicky poskodit plotny a tim padem data a disk bude vice-ci-mene na vyhozeni.

Dle PDF to neni klasickej notebook disk (ty maji sensor pro pohyb/zrychleni/pad celeho disku a umi hlavy zaparkovat, aby pri narazu neposkodily plotny) - takze opatrnost je na miste!

Ovsem pohyb pri praci je jen jedna cast problemu. Ta dulezitejsi - pri prichodu zimy - jsou teplotni rozdily. A tady bych te rad varoval - poustet pocitac tesne po tom, co ho vymrzlej dotahnes do skoly je cesta rovnou do pekla mtveho disku a ztracenych dat (teplotni roztaznost materialu atd ..., uz jsem si takhle kdysi jeden 3,5" HDD odpravil)

Tedy, pokud jej nebudes provozovat studenej a nebudes s nim za chodu triskat (tedy s celym notebookem, ze ano), tak by ti mel bez problemu vydrzet.

Samozrejme - SSD je na tom s odolnosti o hodne lepe. Pokud ho ale budes kupovat, tak si jen dej pozor, aby melo stejnou vysku jako dira v notebooku - pokud bude mit mensi mohlo by i pri sve nizke vaze casem "vyvyklat" SATA konektor.
Dira je obvykle 9,5mm, SSD disky jsou obvykle 7mm a k nekterym (mozna vsem, tezko rict, u Crucial MX200 sem ho mel) se dodava asi 2,5mm tlustej takovej jako ramecek, kterej prave vyplni ten prostor mezi SSD a dirou v notasu).
Pozor: neumim cist myslenky (ani na dalku, ani po internetu) a nectu mezi radky.

ondram10
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Odolnost HDD

Příspěvekod ondram10 » 16 zář 2017 16:43

Díky za odpovědi.
@SpaceExplo Opatrný jsem, jak to jen jde, takže jsi mě vcelku uklidnil. Ovšem o těch teplotních rozdílech jsem vůbec nevěděl, dám si na to pozor. SSD se mi zatím kupovat nechce, možná až časem, když už bude notebook výkonově zaostávat. Díky moc!


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů