NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

xcom2
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: květen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod xcom2 » 21 úno 2018 11:02

Ahoj. Prosím zkušenější o radu, pač už jsme zoufalý.

Mám NAS Netgear Readynas 1500 provedení RACK
https://www.netgear.com/support/product/RNRX441E.aspx

Byly tam 2 disky Seagate 250GB v Raidu-x. Disky hlásili již chyby a to oba, tak se udělala záloha a zakoupili se 2 nové disky WD Red 1TB.
Dle TP je zařízení s nimi kompatibilní a je přímo uvedeno na WWW.

Zařízení se vyplo a osadilo novýma diska a zaplo - no, ale nic. Problém je, že jakmile je jakýkoliv problém, není možné se dostat do webového admina (nepřístupno)
- tak se stáhla utilita RAIDiator, která detekuje zařízení a disky a znovu sestaví RAID pole. Vynutilo se tovární nastavení podle tohoto návodu https://kb.netgear.com/24872/How-do-I-a ... -1500-2100
- disky naskočili, test proběhl OK a šlo se na sestavení RAID - jenže při tomto sestavení se objevila hláška
"RAID sync finished on volume C. The array is still in degraded mode, however. This can be caused by a disk sync failure or failed disks in a multi-parity disk array."
- vše bylo přístupné, jak disky tak web admin - problém byl ten, že 0 velikost dostupnosti pro ukládání

Následovalo tedy znovu tovární nastavení, ale už to neběží - disky to detekuje, ale počáteční test Neproběhne a hláška v
RAIDiatoru na diskách je bad disks detected u obou disků. Zkusil bych flash firmwaru, ale nejde se vůbec dostat do administrace

Z nouze už jsem disky připojil na PC, jeví se OK, dá se na ně zapisovat SMART OK, prostě nové disky. Pokud vemu ty původní udělám tovární reset dopadnu stejně. Příjde mi to, jako by si stále to nastavení ten NAS pamatoval, že prostě ten tovární reset neudělá a nebo se musí ty disky nějak speciálně vymazat, aby si je znovu sestavil ?

Díky za jakýkoliv tip na řešení.

PS: Pokud tam nechám jen jeden disk je to to samé, pokud je přehodím z pozice 1 na 2 a obráceně furt to samí, není možný se nikam hnout.

Dodatečně přidáno po 3 minutách 43 vteřinách:
Jinak dokud neproběhne test disku v tom Radiatoru nemůžu prostě pokračovat dál, nesestavím raid pole, nemůžu formátovat, prostě nic.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod ITCrowd » 21 úno 2018 11:47

Konkrétně s tímto nemám zkušenosti, ale šlo by zkusit:
jeden z disků ve stolním počítači pomocí partition manageru převést na ext3 (ext4) a zformátovat v tomto filesystému. A zkusit připojit. Pokud si NAS někde uchovává info o tom, že ten disk je špatný, pak bych zkusil jiný disk který nezná.
Pokud by připojení proběhlo v pořádku, pak bych aktualizoval firmware. A pokud by i teď bylo vše v pořádku, pak bych zkusil připojit připojit další disk za běhu - tedy pokud umí hot swap, což předpokládám a pomocí administrace zkusil vytvořit RAID.
Možná taky dělá problém ten RAIDiator...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xcom2
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: květen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod xcom2 » 21 úno 2018 12:41

Díky moc, zkusím tvojí radu.
Kontaktoval jsem i TP Netgearu poslal jsem jim screeny pač technik nevěděl už sám co mi poradit a čekám. Dám vědět jak jsem dopadl!!

xcom2
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: květen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod xcom2 » 22 úno 2018 13:09

Tak info jak jsem dopadl:
- prozatím se mi z TP nikdo neozval, ale požadavek je evidován
- nakonec jsem vzal jin disk, který tam ještě nikdy nebyl a ani není uveden v podpoře NAS. Tedy jen 1 disk. Dal tovární reset a ono to naběhlo - v RAIDaru byl disk viditelný, udělal test, připravil vše, trvalo to nějakou hoďku, ale hlavně naběhl Admin WWW.
Udělal jsem tedy flash na poslední verzi.

NEchal na disku vytvořit RAID. Připojil jsem disk 2 (nový WD RED) - provedla se Redudance cca 5h a prošlo to.
Tím už bylo vyhráno. Vyjmul jsem disk z pozice 1 a dal tam druhý nový disk WD RED vol 2 - ale toto skončilo s chybou SMART a to i po opětovném pokusu. Přehodil jsem tam tedy ten původní disk a po 8h je to zase OK.

Projel jsem opět WD NAS utilitou od výrobce a ejhle - SMART podle ní OK, jenže kompletní test najednou neprošel. Pak Full Erase taky neprošlo - je to na reklamačku, ale normálně si myslím, že to snad nějak dotentovala ta NASka.

Suma sumárum - děkuji ITCrowd za návod, defakto jsem podle něj postupoval. Dále když něco selže dejte jen 1 disk a to ten co tam nikdy nebyl - ať jsem formátoval na co chtěl, rušil partition podle mě si ty disky i po Factory reset ta NASka pamatuje, je třeba vložit jiný jakýkoliv disk. Nešlo mě to se 4 diskama, až 5 nějaký noname WD Green to rozpohyboval ...ufff

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10914
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod zeus » 22 úno 2018 15:17

To je poprve, co na Green slysim chvalu ;)
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod ITCrowd » 22 úno 2018 16:58

On v tomto případě fungoval jen několik hodin, tak se ještě nestihl projevit :-)
Jinak není zač, to prostě vyplynulo ze zkušeností, sám sem se taky jednou dostal do podobné situace s nějakým dellem, a ne a ne a ne... Těsně předtím, než jsem to celé vyhodil z okna jsem vyzkoušel podobný postup... :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xcom2
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: květen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS - nejde kofigurovat nové disky, poradíte ?

Příspěvekod xcom2 » 23 úno 2018 07:18

Chlapi tak ještě zas doplnění - nedalo mi to a dal jsem v tý utilitě WD ještě Extendet test na tom řeknu špatným WD RED vol 2. (nevypínal jsem ho, PC sem nerestartoval, utilita běžela furt od těch chybových hlášek) A on se chytnul, prošlo to.Tak jsem opakoval ty testy QUICK a ERASE a zase to prošlo... :wtf:
Nahodil jsem ho tedy za ten GREEN do NAS a najednou SMART OK, a už provádí Redudanci, tak to vypadá, že to bude OK, tak už fakt nevím co si o tom myslet (původní testy třeba hlásili od 40% disku mraky vadných sektorů). Uvidíme, třeba odejde, ale co záruka na něj je....

Mám z toho furt pocit, že poprvé, kdy jsem oba nové disky dal do NAS a došlo k sestavování pole, prostě ta NASka něco udělala s tím diskem Vol2 a vod tý doby, prostě ten disk se choval divně. Ale jak jsem ho dal do PC - pohoda, zapisovat na něj šlo žádný problém SMART OK.
Někde jsem ještě vyčetl příkaz pro Linux, který buď přepíše disky na Default hodnoty a nebo nějak nastaví disk do Default, ale pod Win jsem nic takového nenašel, ani v nějakých Partition utilitách....


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Disky se odpojí a počítač hodí error
    od Malakhov » 04 črc 2023 11:15 » v Problémy s hardwarem
    5
    1151
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    04 črc 2023 16:05
  • Nové PC
    od yaa » 21 úno 2024 18:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    915
    od yaa Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 14:18
  • Nové PC
    od lucaso84 » 16 pro 2023 08:29 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    723
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    16 pro 2023 17:54
  • Nové pc do 30 000 kč
    od mtc » 09 pro 2023 18:53 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1575
    od mtc Zobrazit poslední příspěvek
    10 pro 2023 17:40
  • nové pc do 20 tis
    od sorykcz » 11 lis 2023 20:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    17
    1895
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    13 lis 2023 18:39

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti