Arctic MX-5 lepidlo? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 22 úno 2022 13:02

Zdravím,

chystám se přepastovat svůj notebook, tak jsem začal s hledáním nějaké kvalitní teplovodivé pasty a narazil na Arctic MX-5 , která je podle specifikací takřka bezkonkurenční.
Nicméně po objednání jsem si v některých recenzích všiml, že si někteří stěžují na lepivost pasty, kdy prý doslova vyrvali CPU ze socketu, aby chladič sundali. Sundavat chladič samozřejmě poté už nehodlám, ale trochu mě tato informace vyděsila, třeba v jakém bude pasta stavu po roce užívání.

Máte s touto pastou podobné zkušenosti než ji aplikuji na CPU a GPU? Nebo mám raději použít MX-4?

Ještě jsem se rozhodoval nad Grizzly Kryonaut, ale u té si zase hodně lidí stěžovalo na nízkou životnost pasty a hlavně na špatnou dávku, která doslova poškrábala jak CPU, tak chladič.

Pro šťouraly, mám Lenovo Y50-70 , u kterého už jsem vyšší teploty v minulosti řešil (nejenom zde) , a vím že pasta a její správné nanesení má hodně velký vliv na přenos tepla. Např. se musí ještě přidat kromě pasty i speciální teplovodivé gumy se správnou výškou a tuhostí (jediného prodejce jsem našel na Ebay v Číně) , jinak chladič nebude doléhat na čipy a už je opět problém.

Nyní jsem ve stavu, kdy mám při hraní teploty těsně nad 80° C u CPU a 75° C GPU, ale bojím se celkem hraní v létě, kdy teploty rozhodně budou vyšší a proto bych rád vyzkoušel kvalitnější pastu, která by mohla pomoci rychlejšímu přenosu tepla.

Předem děkuji za odpověď.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2022 13:19

Pokud je nekdo jelito a nevi jak se sundava chladic, muze se mu to stat u stolniho pocitace s AMD procesorem.

U notebooku toto nehrozi.

Ciste technicky - 7 roku stary notebook, ktery uz vyrazne presluhuje. Na reseni teplot je pozde, ted jen zbyva cekat
kdy umre zakladni deska.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 22 úno 2022 14:27

petr22 : Samozřejmě kdyby se jednalo o klasický multimediální notebook, tak bych tohle také neřešil. Ale zrovna u tohoto modelu opravdu záleží na každé desetině milimetru. V podstatě chirurgická práce. A hlavně jsem základní desku měnil, takže pastovat jsem musel tak nebo tak.
Spíše ptám na kvalitu této MX-5 . Pokud je skutečně jako lepidlo, tak použiju MX-4 a nebudu to dále řešit, ale MX-5 má lepší tepelnou vodivost podle testů.
Naposledy upravil(a) SGvagon dne 22 úno 2022 16:07, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2022 14:43

Pointa je ze to nema smysl resit.

Pokud se ti totiz podari vytrhnout procesor (a sila kterou drzi teplovodiva pasta chladic na to
zdaleka nestaci), muzes zakladni desku v klidu vyhodit.

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Erredar » 22 úno 2022 14:48

MX5 je trochu tuhá a i se hůře nanáší oproti mx4. Je ale o trochu lepší. Pokud máš strach nebo se ti nechce roztírat vem MX 4, rozdíl nejspíše nepoznáš.
Stačí na chvíli pc zapnout před sundáváním chladiče, případně při sundávání sním trochu zakroutit a vždycky půjde dolů.

Dodatečně přidáno po 1 minutě 46 vteřinách:
Zkoušel jsem různé pasty a rozdíl je jen pár stupňů každopádně celkově byl nejlepší kryonaut
Naposledy upravil(a) Erredar dne 22 úno 2022 17:22, celkem upraveno 1 x.
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2022 14:57

Kdyz se odsroubuji vsechny srouby, neni problem chladicem zatocit misto tahani vzhuru.

Urvat procesor ani grafiku se nepovede, neni treba se bat.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Mr. Incognito » 22 úno 2022 14:59

Dej tam NT-H2 a máš klid. S Kryonautem dosáhneš nejnižších teplot, ale při teplotách nad 80°C rychle vysychá a může poškrábat plochu procesoru/chladiče.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 22 úno 2022 15:14

Pokud stačí notebook při případné demontáži chladiče trochu zahřát, tak ok, prubnu tedy MX-5 a dám vědět až budu mít vše doma :-) .
Teploty nad 80° C nejspíše asi budou, s tím bohužel počítám, takže kryonautu kvůli poškrábání jsem se koukám vyhnul správně.

Na NT-H2 jsem při výběru pasty nenarazil, ale až ji budu kupovat někdy v budoucnu znova, určitě se na ni zaměřím.

Děkuju všem za odpovědi :-) . (téma zatím nebudu zamykat)

amirinda
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 684
Registrován: březen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod amirinda » 23 úno 2022 06:13

Pastu tam dej jakou chceš, s největší pravděpodobností už ji znova měnit nebudeš ;)
Tvrdit o MX-5 že je "takřka bezkonkurenční" a nebo že "záleží na každé desetině milimetru. V podstatě chirurgická práce.", ale no táák :-)

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5665
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod gogo1963 » 23 úno 2022 06:28

klidně tam dej tu cos vybral, na notebooku je chladič přímo na die, már mm čtverečných, nic se nevyrve, nic se nepřilepí ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod petr22 » 23 úno 2022 07:03

Hlavne procesor i grafika jsou pripajene na zakladni desce.

Pokud se je podari urvat, tak to chce hodne velkou silu.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 23 úno 2022 15:03

amirinda píše:Pastu tam dej jakou chceš, s největší pravděpodobností už ji znova měnit nebudeš ;)
Tvrdit o MX-5 že je "takřka bezkonkurenční" a nebo že "záleží na každé desetině milimetru. V podstatě chirurgická práce.", ale no táák :-)

Přesně tak, notebook už poté nehodlám rozebírat.
Ještě se zeptám, pokud je MX-5 tužší, bude ji lepší rozetřít nebo klasicky použít pea metodu (nanést malé množství doprostřed čipu) ?
A ohledně chirurgické práce je to v tomto případě celkem přesné. Notebook má jeden velký chladič na CPU i GPU a musí se vše správně nasadit a dotáhnout. Jedna malá nerovnost a teploty jdou ihned k 90° C .


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů