Vaše doporučení na velikost monitoru

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Tvrbar
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod Tvrbar » 15 lis 2023 15:01

Zdravím, potřeboval bych poradit jestli na práci pro mé účely bude lepší 24 nebo 32 monitor. Do základu, mám polohovací stůl s hloubkou 80cm, pracuji 6 dní v týdnu v kanceláři doma. K práci nejvíce používám prohlížeč, kolem seo a úpravy webů ale už téměř nekoduji. QHD s 32" monitorem vypadá hezky, ale ne vždy funguje pravidlo čím větší tím lepší. Pro hráče tak velký monitor chápu, vtáhne to do děje. Pro grafika taky - větší, kvalitnější monitor tak lépe se s grafikou pracuje. Pro mé použití není problém si připlatit za lepší monitor, láká mě to. Ale obávám se aby změna nebyla k horšímu. Na 24" monitoru je prohlížeč vždy "tak akorát", když jsem se díval na 32"jky, tak například seznam.cz je uprostřed a na stranách monitoru je obrovská plocha prázdného pozadí. Větší plocha svícení se může rovnat větší palba světla do očí, nebo při takto velkém monitoru i zbytečné pohyby očí do stran a tím větší únava. Spíše bych rád přímo tipy od vás, kteří sedí u pc často a nejvíce se pohybujete na internetu v prohlížeči. Jaké je vaše doporučení, je dobrá volba udělat si radost novým 32" monitorem nebo spíše na mou práci nechat menší?

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod X » 15 lis 2023 15:07

Rozhodně 32" až 48" (4x více než co jsi zvyklý, tedy stejné proporce), Net prohlížeč nemusíš používat na celou obrazovku. Já mám doma 55" a starý 27".

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod nl635 » 15 lis 2023 20:16

Pointa QHD 32" je ze sa web plnohodnotne vojde do polovice monitora, a na tej druhej mozes mat pustene nieco ine.


Obrázek

Tvrbar
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod Tvrbar » 15 lis 2023 20:20

X - 55" mám televizi, to máš 55" monitor? Tak to sedíš od "monitoru" tak 2 metry aby tě nebolely oči a abys nekroutil krkem.
Nl635 - a když právě chci používat jen jednu obrazovku? Je to pro mě efektivnější, rychlejší. Rychle alt tabuji a mám v práci systém.
A co vzdálenost? Stojan něco měří na hloubku, tak jestli budu mít 75cm od očí monitor, dá se to u 32"?

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod nl635 » 15 lis 2023 20:58

Mam rohovy stol, som od neho skor 65-70cm a je to bezproblemov. Celkovo som takto "nanutil" 32" asi 5-6 osobam(studenti, uctovnicky, projektanti...). Nikto sa nestazuje.
Altabovat mozes ako rychlo chces, mat 2plnohodnotne okna vedla seba je na nezaplatenie. 24" fHD nechajme tam kde patria - v roku 2012.

Skor by som mal na tvojom mieste dilemu ci staci 32" alebo ist do 34" ultrawide, pripadne 43" 4k

Tvrbar
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod Tvrbar » 15 lis 2023 21:10

Pro hry opravdu chápu velké monitory, ale přece jenom na kancelářskou práci mi přijde nejvíce efektivní ta 24-27". Pokud si nebudu dávat 2 okna vedle sebe, tak ve výsledku budu mít obrovský panel před sebou, stránku před sebou a ze stran na mě bude pálet prázdné pozadí.
Dávám teda na vaše názory a už jsem objednal prohnutý 32" monitor.
Ultrawide pokud nepoužívám více oken, je naprostý nesmysl. Vzhledově se mi ty monitory opravdu líbí, ale co jsem měl možnost osahat si to - za mě extrémně nepraktické. 3 nebo 4 položky vedle sebe, myší bych se pomalu ukroutil než přejedu z jednoho konce na druhý, chaos a zmatek..
Přemýšlel jsem nad změnou z 24 na 27, ale to mi přišlo zbytečné, to raději nechat 24ku nebo zkusit změnu. Větší jak 32" je podle mě opravdu potřeba přizpůsobit sezení a stůl, to člověk nemůže mít od sebe 43" monitor 70 centimetrů, to by nehýbal očima ale kroutil hlavou.
Ono to bude možná i změnou TV, nedávno jsem měnil 55" za 65" a to mám televizi od gauče 3 metry, vypnutá tv vypadala skvěle ale u Netflixu s titulkama už mi to není moc příjemné. Když se soustředím na titulky už mi nějak uchází obraz co se děje kolem. Mimo titulky oukej. Možná si zvyknu, možná jsem byl jen přepracovaný.

Co se týče té 32" tak máš doporučení na nějaký sw co může zlepšit nějaké funkce tak velkého monitoru? W11 mám a tam je možné pozicovat okna, to stačí nebo jsou nějaké fičury na zlepšení?

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod nl635 » 15 lis 2023 22:06

Ty najlepsie vies co ti vyhovuje, ale bol by som velmi prekvapeny ak by si po kupe vacsieho monitoru casom nezacal vyuzivat viac okien vedla seba.

Doteraz si na to nemal dovod, nemal si na to priestor. Ale ked to bude k dispozicii, pride ti to prirodzene... Ak mas k dispozicii velky stol tak si papiere tiez nerozlozis na ploche 50x50cm :D

SW neviem, nepouzivam ziadny.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod petr22 » 16 lis 2023 08:03

"ale u Netflixu s titulkama už mi to není moc příjemné. Když se soustředím na titulky už mi nějak uchází obraz co se děje kolem"

To je obecne problem titulku, lidske oko dokaze zaostrit na jediny bod, kdyz koukas na titulky, nesledujes dej. Pokud je program
v anglictine, nejsou titulky treba, anglicky uz umi kazdy (nebo by aspon mel).

Vasechny ty mantry jak daleko je nutne sedet od obrazovky plati pouze pro TV, kdy je nutne videt najednou cely obraz, ne pro
monitor. Nicmene, na praci maji u nas vsichni (skutecne vsichni) dva monitory - bud 2x 24", nebo 1x 27" nebo 32" 4K UHD
a 1x 24" FHD. Dva monitory vedle sebe maji sve vyhody proti nekolika oknum vedkle sebe na jednom velkem monitoru.

Krome monitoru je nutny i kvalitni drzak, pouzivame ceske vyrobky od Novus Raspenava. Lepsi nez jakekoliv lacine drzaky,
kdy se monitory houpou jakmile nekdo projde okolo.

Tvrbar
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod Tvrbar » 16 lis 2023 11:06

Koukám na Fauda - aby to bylo citelně dobré a záživné, mám tam původní hebrejšitnu, to k ději dobře pasuje. U 55"tky mé oči zvládly koukat na titulky a do toho mít v zorném poli celou televizi a vnímat i obraz s titulkama. Za mě tedy větší televize na 3 metry je fajn u dabingu, titulky ale beru jako celkem mínus. Celkově jsem z televize nadšený, ale čekám jestli na ty titulky si zvyknu nebo to bude přetrvávat. Pak bych byl takový půl na půl, anglicky umím ale přece jenom rozumět úplně všemu mi dělá problém.

U monitoru - jsem detailista, nemůžu mít vedle sebe okna křivě, vevnitř mě to ničí, musím mít na pixel přesně okna vedle sebe abych se na to vůbec mohl dívat. Proto jsou na použití asi lepší 2 monitory vedle sebe, ale jak říkám nemám to jako primární funkci. Chápu že do firem je to běžné, vlevo mám hlavní pracovní plochu a vpravo monitoring a bez toho se v některých firmách nedá pracovat. Já funguji na jednom okně, dám si za úkol až přijde pracovat aspoň 2 dny na 2 oknech, to znamená dám si doprava třeba podcast na YT a zkusím si hrát s oknama. Pokud tuto funkci nevyužiju, tak alespoň doufám že nebudu mít problém jako u televize že zbytečně velký obraz mě bude spíše negativně ovlivňovat než aby mi přinesl nějaké benefity. Vím že ze starého LG monitoru na současný 24" jsem měl problém zvyknout si na jas monitoru, první 2-3 dny mě trochu jakoby bolely oči než jsem si zvykl, ale po pár dnech jsem si nedokázal představit koukat se na ten zažloutlý starý LG monitor který sotva měl nějaké barvy.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod petr22 » 16 lis 2023 11:13

Dva monitory maji jeste jednu vyhodu - muzes k nim pripojit dve zarizeni a obe pouzivat soucasne.

2x 24" monitor je akorat tak velky, aby clovek pohodlne koukal bud na jeden, nebo na druhy.

Tvrbar
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod Tvrbar » 16 lis 2023 11:22

2 zařízení nepoužívám, takže jeden monitor byla nejlepší možná volba podle toho co usuzuji. Zítra je svátek, takže dorazí asi až v pondělí. Po týdnu zkušeností napíšu, jestli koupe lituji nebo ne:)

Uživatelský avatar
BL!zZard
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 351
Registrován: červen 13
Bydliště: Hradec Králové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vaše doporučení na velikost monitoru

Příspěvekod BL!zZard » 16 lis 2023 12:20

Osobně mám 3x 27" QHD vedle sebe a považuji to za ideální velikost na práci i hraní. Větší si již nedovedu představit. Monitory mám dost blízko u hlavy a dokáži sledovat všechny. Respektive na práci dál a na hraní blíž hlavního. Všechny 3 kalibrované před sondu a barvy jsou tak +- stejné, to je taky důležité.
AMD RYZEN 7 7800X3D @ PBO2 + ALF II 240 | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE OC 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY Beast 32GB @ 6000MHz, CL30 | Kingston KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27" LG Display
HTC Vive Pro 2
https://www.3dmark.com/3dm/101791536 24983 bodů
https://steamcommunity.com/id/johny66cz/
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Facebook [Bot] a 50 hostů