RAID 0 - zálohování

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

RAID 0 - zálohování

Příspěvekod Jan Pašek » 31 říj 2006 08:29

Pomalu se mi pět doma skládá operační systém a jestliže mne čeká reinstal bylo by vhodné opět do PC trochu investovat. Uvažuji o druhém stejném HD zapojeném pomocí RAID 0 (striping) abych si zvýšil výkon HD. Mám totiž 2 vypalovačky a tak jak je to teď mám pocit že je HD při pálení dvou titulů nestačí krmit.
Při zapojení bez RAID se doporučuje zálohovat si osobní data a důležité součásti Woken jak je to s těmito zálohami pokud je použitý RAID 0 (striping) když lehne jeden disk dojde k obnově nebo tam musím mít vyhrazený sektor pro zálohy nebo to celé musím zálohovat na samostatný disk?
Podle toho co odpovíte bych se pak rozhodoval jak výsledný diskový prostor rozdělit při formátování Flasch diskem ma menší disky.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Reklama
Uživatelský avatar
Weslo
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3548
Registrován: červenec 06
Bydliště: Obříství/Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Weslo » 31 říj 2006 08:52

co se týče RAID 0 pole(stripping) tak tam se jedná opravdu jen o rychlost takže pokud jeden disk klekne tak je po datech..pokud potřebuješ jak rychlost tak bezpečnost doporučuju spíše RAID 5 který se skládá z 3 disků.....více tady

http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID

osobně RAID mám a věci na kterých mi záleží mám na DVD zazálohované....
E2180 | DFI LP UT ICFX 3200 TR2/G | 2x 1GB DDR2 800Mhz A-Data | ASUS HD 3650 512MB | WD 200GB | Corsair VX450 450W | Windows Vista Ultimate
Intel Little Falls 2 | 256MB DDR2 | 2x400GB | Fortron 250W | FreeNAS

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 31 říj 2006 09:03

Raid 5 je jednak poněkud finančně náročnějčí a pak není mi jasné jak ho realizovat máš li v bedně jen 2 kšandy na jedný páličky na druhý disky a na tý s diskama jen 2 konektory.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Weslo
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3548
Registrován: červenec 06
Bydliště: Obříství/Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Weslo » 31 říj 2006 09:23

no já jaksi předpokládal že máš poněkud novější model základní desky :oops:

ale k věci pokud tedy RAID chceš tak si ho pořiĎ..ale zálohování ti doporučím na DVD jelikož statistika je neúprosná a při použití RAID má o x% větší šanci že se něco vy*ere
E2180 | DFI LP UT ICFX 3200 TR2/G | 2x 1GB DDR2 800Mhz A-Data | ASUS HD 3650 512MB | WD 200GB | Corsair VX450 450W | Windows Vista Ultimate
Intel Little Falls 2 | 256MB DDR2 | 2x400GB | Fortron 250W | FreeNAS

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 31 říj 2006 11:22

Vidim že by to chtělo detailněji původní konfiguraci najdeš http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?t=4707&highlight=
Tak mi řekni co bys mi doporučoval. Omlouvám se možná že už si to někde psal... málo čtu.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Weslo
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3548
Registrován: červenec 06
Bydliště: Obříství/Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Weslo » 31 říj 2006 12:00

takže abychom se vrátili k tvému dotazu...pokud ti klekne jeden disk v RAID 0 tak už se k datů nedostaneš....navíc při vytváření RAID pole přijdeš o data na tom původním disku..takže si všechno zazálohuj a po vytvoření RAID pole si to pole rozděl na 2 partition...jednu systémovou s velikostí clusteru např. 16kb a datovou s co největšímy clustery(třeba 512kb)...a je to potom fotmát instalace woken instalace programů jejich nastavení..zálohování systémové partition přes norton ghost...
E2180 | DFI LP UT ICFX 3200 TR2/G | 2x 1GB DDR2 800Mhz A-Data | ASUS HD 3650 512MB | WD 200GB | Corsair VX450 450W | Windows Vista Ultimate
Intel Little Falls 2 | 256MB DDR2 | 2x400GB | Fortron 250W | FreeNAS

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 31 říj 2006 18:17

Pokud chceš Raid 0, počítej se zálohováním. Měl jsem Raid asi 2 roky a kleknul jeden HD a bylo zle. Všechna data v háji. Naštěstí jsem to nejdůležitější měl vypálené na CD.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů