Tester RJ, BNC a koax Vyřešeno

...

Moderátor: Mods_senior

Zpravodaj
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod Zpravodaj » 14 čer 2016 19:08

Zdravíčko,
potřeboval bych poradit s výběrem testeru na RJ/BNC-KOAX.
Mám doma „čínské“ kleště na konektory RJ-45 a potřeboval bych si ověřit funkčnost kabelu pomocí nějakého obyčejného LED testeru. Jak funguje měření RJ-45 mi je jasné… Některé testery umí společně s RJ-45 testovat BNC a koaxiální kabely (což by se mohlo v rodinném domě občas hodit) a to už se trošku ztrácím. Nevím, jak měření BNC a koaxu funguje….
Některé testery mají jen jeden konektor na BNC v hlavní jednotce a nakonec kabelu se připojí jaký si „špunt“. A některé testery mají konektor na BNC jak v hlavní jednotce, tak i v terminátoru. Jaký je mezi tímto měřením rozdíl?

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod ITCrowd » 15 čer 2016 07:59

Vše záleží na ceně a metodě měření.
Nejjednodušší a nejlevnější přístroje řeší pouze kontakt a zkrat. Sofitikovanější umí i útlum, vzdálenost poruchy (zkratu či rozpojení), či indikují překřížené kabely atp.
Onen špunt je pouze zatěžovací impedance. A myslím, že i v terminátoru bude totéž. Takže záleží na tom, co vlastně požaduješ.
Dle mého názoru - pokud by ses kabely opravdu chtěl zabývat, pak bych šel do dvou zařízení - pro RJ jedno a pro koaxy druhé (reflektometr). Já osobně jsem vystačil s vlastnoručně postaveným pípátkem z telefonního sluchátka. Na druhý konec kabelu jsem připojoval další sluchátko. Princip byl jednoduchý - přerušený kabel - ticho. Zkrat - na jedné straně vyšší frekvence, na druhé ticho. Správně - Obě sluchátka nižší frekvence.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Zpravodaj
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod Zpravodaj » 16 čer 2016 20:22

ITCrowd píše:Vše záleží na ceně a metodě měření.
Nejjednodušší a nejlevnější přístroje řeší pouze kontakt a zkrat. Sofitikovanější umí i útlum, vzdálenost poruchy (zkratu či rozpojení), či indikují překřížené kabely atp.
Onen špunt je pouze zatěžovací impedance. A myslím, že i v terminátoru bude totéž. Takže záleží na tom, co vlastně požaduješ.
Dle mého názoru - pokud by ses kabely opravdu chtěl zabývat, pak bych šel do dvou zařízení - pro RJ jedno a pro koaxy druhé (reflektometr). Já osobně jsem vystačil s vlastnoručně postaveným pípátkem z telefonního sluchátka. Na druhý konec kabelu jsem připojoval další sluchátko. Princip byl jednoduchý - přerušený kabel - ticho. Zkrat - na jedné straně vyšší frekvence, na druhé ticho. Správně - Obě sluchátka nižší frekvence.

Ahoj, díky za odpověď. Žádné drahé měřicí přístroje nechci pořizovat. Stačí mi jen ty obyčejné, abych si ověřil, zda je kabel funkční či nikoliv.
Takže pokud tomu dobře rozumím, tak něco podobného jako „špunt“ je i v terminátoru. A obyčejnými LED testery ověřím na koaxu jen přerušený kabel a zkrat?
Dále bych se tě chtěl zeptat, jak funguje ten „špunt“. Píšeš, že je pouze zatěžovací impedance. Mohl bys mi to prosím jako laikovi v oboru nějak zjednodušeně popsat či vysvětlit?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod ITCrowd » 16 čer 2016 20:39

To je jednoduché - každý koax má určitou impedanci - nejčastěji 75 či 50 ohmů. Pro správné měření je nutné, aby konec kabel byl zatížen správnou impedancí. Velmi jenoduše řečeno - impedance je vlastně ekvivalent odporu. V obvodech se stejnosměrným proudem existuje pouze odpor, pokud ale počítáme obvody střídavého proudu, pak jde o impedanci.
laicky řečeno, ten koax má nějakou délku, která se ve střídavém proudu chová jako indukčnost, zároveň je mezi dráty i kapacita. Vhodnou konstrukcí kabelu se dosáhne určité kapacity a indukčnosti. To pak má vliv na impedanci a její velikost.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Zpravodaj
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod Zpravodaj » 16 čer 2016 20:50

ITCrowd píše:To je jednoduché - každý koax má určitou impedanci - nejčastěji 75 či 50 ohmů. Pro správné měření je nutné, aby konec kabel byl zatížen správnou impedancí. Velmi jenoduše řečeno - impedance je vlastně ekvivalent odporu. V obvodech se stejnosměrným proudem existuje pouze odpor, pokud ale počítáme obvody střídavého proudu, pak jde o impedanci.
laicky řečeno, ten koax má nějakou délku, která se ve střídavém proudu chová jako indukčnost, zároveň je mezi dráty i kapacita. Vhodnou konstrukcí kabelu se dosáhne určité kapacity a indukčnosti. To pak má vliv na impedanci a její velikost.

Jasný, prostě musí být druhý konec kabelu v zátěži…
Ještě mám jednu otázku. Píšeš, že koax má určitou impedanci nejčastěji 75 či 50 ohmů. Nemusím mít tedy dva špunty? Každý pro jinou impedanci?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax

Příspěvekod ITCrowd » 16 čer 2016 21:07

Necituj poslední příspěvek. Je jasné na co odpovídáš.
Vzhledem k tomu, že pokud si budeš kupovat tester, tak bude pro PC sítě, tak je jasné, že bude pro 50 ohmů. Pro VF by byl 75. A samotný špunt nic neřeší. Odpovídající impedanci musí mít i zdroj signálu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Zpravodaj
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Tester RJ, BNC a koax  Vyřešeno

Příspěvekod Zpravodaj » 16 čer 2016 21:16

Díky za odpověďi a vysvětlení.


Zpět na “Vše ostatní (inet)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti