Systém na server

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

lamer22
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Systém na server

Příspěvekod lamer22 » 12 dub 2017 03:15

Předem chci říct, že jsem ještě student a tomuto se věnuji pro zábavu, takže toho moc nečekejte :)

Dobrý den, chtěl bych si udělat doma vlastní server, internet na to mám a stolní počítač (poměrně dobrý) mám také. Jen mi nejde do hlavy, jakej systém na tento "server" mám nainstalovat ? Mám nainstalovat normálně třeba win 10 a teprve poté přes nějaký program (např. vmware) vytvářet virtuální mašiny ? Co jsem koukal, tak vmware(vsphere) stojí příšerný peníze, takže nějaká alternativa ? Potřeboval bych něco, kam se poté vzdáleně mohu připojit a upravovat nastavení. např teď mám zakoupený VPS, na něm mám nainstalovaný linux server a když potřebuju něco se serverem, tak se připojím přes SSH(putty) přihlásim se a je to. Když je potřeba něco víc (zapnout,vypnout,nabootovat iso)tak se přihlašuji do vsphere klientu. Potřeboval bych stejně podobný, nebo lepší(pokud znáte) způsob. Snad jste mě pochopili, za každé rady, tipy, triky atp budu velice rád, rád se přiučím :)

Toto téma jsem psal už jednou (asi tak 2týdny zpět) ale někdo ho vymazal. Nevím důvod, ale pokud toto nebude patřit do správné sekce, tak to prosím jen přesuňte. Děkuji

Reklama
Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod Microsheep » 12 dub 2017 07:02

Windows 10 může fungovat jako server, záleží jaké má server využití. Pokud máš výkonný, můžeš virtualizovat. Zjednodušeně se používají dva způsoby, nainstaluješ ESX server (VMware vSphere), aby umělo nějaké kousky stojí opravdu ranec (např. migrace VM na jiné datastory za živa atp.). Většinou se licence bere podle počtu fyzických CPU (např. u Win2016 zase počet jader atd. - na dlouhé lokte). Další možností je hyper-V od Microsoftu. Také není zadarmo, ale cenově dostupnější. Nainstaluješ Windows server a doinstaluješ hyper-v roli (to bude poklad). Potom opět doinstaluješ virtuální stroje, podle toho jaké potřebuješ. Záleží co by sis představoval provozovat za server/y.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Systém na server

Příspěvekod petr22 » 12 dub 2017 07:30

Vmware ESXi je zdarma.

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod Microsheep » 12 dub 2017 08:29

Stejně tak Microsoft Hyper-V Server, je to pouze core (bez GUI a ořezané), většina funkcí se musí ovládat přes PowerShell, ale dají se doinstalovat i aplikace pro správu hyper-v, např. 5nine manager.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Systém na server

Příspěvekod petr22 » 12 dub 2017 08:46

ESXi ma ovladaci konzoli jako webovou aplikaci.

Na pocitaci kde bezi ESXi zadne GUI neni.

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod Microsheep » 12 dub 2017 08:58

To je jasné. GUI nemáš ani na plnohodnotném ESX, pouze konzoli s nastavením základních prvků (IP adresy, hesla,..). Na poprvé budeš potřebovat monitor, aby si naklikal základ. Akorát novější verze (tušim 6.5+) jsou ovladatelné (myslím tím funkce navíc) pouze z webu (HTML5 nebo flash player - a je to úplně jiné od těžkého klienta), nepřehledné a zatím ne moc stabilní. Člověk si na něco zvykne a na webu to udělají úplně jinak.

Luking
Level 2
Level 2
Příspěvky: 230
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod Luking » 12 dub 2017 10:17

Jde o to k čemu ten server vlastně chceš jestli na Linux distribuci, nebo Windows server.
Virtuální servery bych v normálním PC nedělal, to bych z celého počítače udělal server.

Jinak pokud to chceš opravdu přes Virtuální server, tak není nic jednoduššího než dát do počítače TeamViewer :)
Photoshop, AutoCAD, Excel - Kontingenční tabulky, WebDesign
Jestli potřebuješ poradit, neváhej napsat, když bude v mých silách ti pomoct? Rád pomůžu :evil:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Systém na server

Příspěvekod petr22 » 12 dub 2017 10:29

TeamViewer - na vlastni pocitac se budu pripojovat tak, ze se od sebe pripojim na server na internetu a z nej zpet na svuj vlastni virtualni pocitac. To vylozene dava smysl, kdyz mam plochu toho virtualniho serveru primo v konzoli.

lamer22
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod lamer22 » 12 dub 2017 14:03

Děkuji moc za odpovědě, rozhlodl jsem se pro vmware esxi :)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Systém na server

Příspěvekod petr22 » 12 dub 2017 14:05

Pocitej ale s tim, ze na tom pocitaci kde to instalujes uz nic neudelas.

Ten system nema graficke rozhrani - nainstalujes, nastavis a spravujes to vzdalene pres sit.

lamer22
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Systém na server

Příspěvekod lamer22 » 12 dub 2017 14:36

To chápu a počítám s tím :) Ale jelikož je to počítač kterej mám navíc, tak mi to nevadí. Stejně by tu jen tka ležel.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • macbook air 1466 2017 nelze reinsatlovat system "zotavovací server nelze kontaktovat"
    od drobino » 28 srp 2023 19:36 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    2
    5028
    od drobino Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 21:31
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1652
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Spam server Discord
    od luckydasty » 05 srp 2023 18:43 » v Komunikace na internetu
    1
    2238
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 13:34
  • Rezervační systém pro parkovací místa
    od dvorkatylka » 20 zář 2023 12:25 » v Vše ostatní (sw)
    4
    5162
    od dvorkatylka Zobrazit poslední příspěvek
    02 říj 2023 12:22
  • Mesh systém s integrovaným modemem
    od Osea » 18 lis 2023 14:39 » v Sítě - hardware
    7
    1799
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 13:25

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů