Program na zálohování

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Erikprvní
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 394
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod Erikprvní » 01 kvě 2017 13:38

No tak já to také myslím, nicméně nemyslím že musíme stále mít obavy z ransomware. Ne že by nás to potkat nemohlo, může. Ale tady jde o obecné věci. Pokud bychom důrazně dbali na bezpečnost, pak to vyžaduje sofistikovanější údržbu a zálohování dat, ale to se běžných uživatelů netýká.

Ostatně ransomware už zašifroval data světovým firmám, kde ti bezpečáci jsou jistě na mnohem vyšší úrovni, než my tady.

Zloději byly vždycky o kus ve předu a až následně se vymýšlela ochrana.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23606
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod ITCrowd » 01 kvě 2017 13:43

"Automaticka zaloha ma jeden zasadni problem - musi zalohovat na uloziste, ktere je dostupne - a tedy dostupne a smazatelne pro vsechny druhy viru a malware."
Ransomware spustí uživatel. Automatická záloha je spouštěna s jinými právy a pod jiným účtem. => ransomware se na úložiště nedostane. Vše je jen otázkou nastavení, kdo na to kašle, tomu ani sebelepší program nepomůže.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Erikprvní
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 394
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod Erikprvní » 01 kvě 2017 13:48

//Vše je jen otázkou nastavení, kdo na to kašle, tomu ani sebelepší program nepomůže.//

No není to jen otázka nastavení, protože ransomware když ne, pak zítra prolomí vše. Asi vypadá jako ideální občas připojit exterňák, potřebné si zálohovat a zase ho odpojit a strčit do šuplíku.
Ale co když já ten exterňák po týdnu připojím a ransomware mi to sežere? Ale to už je mimo původní otázku.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53641
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod petr22 » 01 kvě 2017 13:59

Ransomware bezici pod uctem uzivatele neprolomi nic, dostane sejn tam, kam je mu to dovoleno.

Pod Windows do vseho, co uzivatel vytvoril a ma pravo pro zapis, pod Linuxem to same, tam zasifruje leda home adresar.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod faraon » 01 kvě 2017 14:00

Kouzelné zaříkadlo zní: INKREMENTÁLNÍ ZÁLOHA.

A takhle zálohují páni zeměkoule v americkém námořnictvu :lol:
Obrázek
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Erikprvní
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 394
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod Erikprvní » 01 kvě 2017 14:02

Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

macfig
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod macfig » 05 kvě 2017 19:58

Přesně na tohle používám FreeFileSync (FFS) (https://sourceforge.net/projects/freefilesync/), kde mám nastavených několik profilů a v každém profilu mám několik párových adresářů a v některých mám i ve filtru jaké soubory ano a jaké ne (např. u přehravače MPC-HC synchronizuji jen *.ini). Některé profily mám pro zálohu vybraných adresářů na jiný disk, některé na synchronizaci HDD doma - HDD v práci, a to prostřednictvím flešky. Takto synchronizuji/zálohuji i některá nastavení programů (např. custom.dic, normal.dot), ale hlavně datové soubory (nejen dokumenty, obrázky a fotky, ale i např. *.pst). V párových adresářích v profilu může být jakýkoliv adresář. Chce to jen rozhodnout, které soubory synchronizovat/zálohovat - nastavit správné adresáře a filtry a hlavně u datových souborů je ukládat jen do nastavených adresářů - prostě nemít v počítači "db" (digitální bordel). Zkuste - neprohloupíte.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod faraon » 06 kvě 2017 06:42

macfig píše:... hlavně u datových souborů je ukládat jen do nastavených adresářů - prostě nemít v počítači "db" (digitální bordel).

Tohle zní jako záblesk inteligentního uživatele, vzácná věc :lol:

Ale mohl bys to trochu rozvést, do obecných pokynů, a hlavně bacha na to, že synchronizace NENÍ zálohování!
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

macfig
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod macfig » 06 kvě 2017 16:58

No - jestliže mám někde jinde (např. na jiném disku) kopii dat, tak to pro mě je záloha. Jestliže pravidelně s tím jiným médiem data synchronizuji, tak mám pravidelnou zálohu. A to, že to zároveň synchronizuji i s dalším PC, znamená, že vlastně zálohuji na další médium. Ale to by byla asi diskuze o filosofii zálohování a na to nejsem odborník. Pro mě je rozhodující, že důležitá data mám nejen na HDD, ale i na flešce, a pak i na HDD na druhém PC (v mém případě ještě na NB :-) ).
Obecné pokyny? Nuž dobře.
Instalovat FFS (já jej mám na flešce i s konfiguracemi a spouštím z ní !). Spustit.
Vlevo si nastavím zdrojový adresář, vpravo cílový (třeba na té flešce - adresář si mohu pojmenovat jak chci, ale je třeba jej nejdříve vytvořit). Nastavím (ozubené kolečko nahoře u "Porovnání" nebo levé u každého páru !) podle čeho porovnávat (já zásadně používám velikost a datum) a (ozubené kolečko vedle "Synchronizace" nebo pravé u každého páru) jak synchronizovat (zásadně používám "Vlastní", ale pro zálohování je možné použít i "Zrcadlení" nebo "Aktualizuj"). Uložím konfiguraci pod nějaký výstižný název (např. Práce - doma) a doporučuji přímo do synchronizovaného adresáře (při spouštění z flešky je to nezbytné !).
Stisknu "Porovnání" a ukážou se mi rozdíly (jsou-li velké, tak to ještě upozorní). Prohlédnu v seznamu, co chci synchronizovat (napoprvé asi všechno, později toho bývá jen málo) a případně ikonkama uprostřed upravím směr synchronizace (když jsem např. omylem něco upravil a chci se vrátit k původnímu souboru).
Pak stisknu Synchronizace a záloha je po chvíli hotová.
Tolik pro jeden pár adresářů. Do každé konfigurace si mohu přidat více párů (kolik jsem nezkoušel - mám nejvíc 7 párů) a u každého páru si mohu nastavit filtry (trychtýř uprostřed u každého páru). Je tam ještě hafo dalších užitečných nastavení, ale ta nejsou nezbytná a sám jsem mnohá ani nezkusil (neměl jsem potřebu experimentovat, když to dělá, co potřebuji). Já používám FSS v5.8, ale vyšší verze mají další možnosti synchronizace (a pokud se nemýlím, tak i průběžnou).
Přiznám, že odladění do mých 7 konfigurací pro 2 PC a 1 NB a v každé konfiguraci několik párů adresářů mi trvalo asi rok (neustále jsem vylepšoval co a jak synchronizovat), ale dnes je to pro mě rutina. Navíc FFS mám všude nastaven v "Po spuštění", tudíž příjdu k PC, vložím flešku (Pozor: Na všech nastavených strojích musí mít stejné písmenko !), zapnu PC a po naběhnutí vyberu konfiguraci (nebo s Ctrl i více - používám v práci, kde mám samostatné konfigurace pro data a nastavení), dám porovnání (F5) a po kontrole synchronizaci (F6). Když končím, tak spustím FFS, vyberu konfiguraci (pamatuje si poslední, takže většinou ani nevybírám), dám porovnání (F5) a po kontrole synchronizaci (F6). Ukončím FFS, vypnu PC, utrhnu flešku a jdu. :thumbup:

Poznámka mimo: Ještě používám pro zálohování DriveImage XML (v2.30 a taky spouštěný z flešky), kterým dělám image disků před nějakými většími zásahy do počítače nebo před instalací programů a když dělám pololetní zálohy všech dat vypálením na CD/DVD. Ale to by bylo jiné povídání jak o DriveImage, tak o pololetním zálohování (data si pak připravuji do adresáře odkud vypaluji pomocí FFS a image mám pro případ, že bych něco hloupě smazal, protože pomocí DriveImage mohu vysosat jednotlivé soubory). :idea:

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod faraon » 06 kvě 2017 19:41

A co se stane, když ti nějaký vyděračský ransomware zašifruje soubory v počítači? Ty sám si je pěkně sesynchronizuješ s tvojí "zálohou" i druhým počítačem, a tak budou zašifrované úplně všude, i tam kde se žádný ransomware vůbec nedostal...
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

macfig
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod macfig » 06 kvě 2017 19:52

To by se mohlo stát, kdybych po porovnání nepřemýšlel. Naštěstí to vždy upozorní, když je změna u více jak poloviny souborů, a navíc vždy prohlížím, co mi to nabízí k synchronizaci a změny, o kterých si nejsem jist, že jsem je dělal nebo by měly být, tak prověřuji.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53641
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Program na zálohování

Příspěvekod petr22 » 06 kvě 2017 19:57

Spoustis Free File Sync pod jinym uzivatelem, nez pracujes?

Pokud ne, na vsechna sitova uloziste se to dostane kazdy virus a malware.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Program ONVIF, IP cam
    od NIESRA » 16 pro 2023 20:21 » v Vše ostatní (sw)
    6
    1142
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 pro 2023 09:11
  • Program pro editaci fontů
    od IoannesPragensis » 05 čer 2023 20:01 » v Programy ke stažení
    2
    2100
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    06 čer 2023 11:33
  • Program na střídání videa Příloha(y)
    od lukas212 » 10 dub 2024 11:01 » v Design a grafické editory
    14
    2628
    od lukas212 Zobrazit poslední příspěvek
    14 dub 2024 19:50
  • Program se stále ptá na spuštění při startu OS
    od Karrex » 17 pro 2023 15:09 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1453
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 18:50
  • Program: klávesová zkratka->napíše se text
    od pikaso.andreas » 18 črc 2023 14:12 » v Vše ostatní (sw)
    3
    1750
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 18:28

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů