Problém při bootování Windows XP

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Andree
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Problém při bootování Windows XP

Příspěvekod Andree » 30 zář 2005 20:11

Žádám vás všechny o radu. Koupil jsem si nový počítač a první problém nastal už při instalaci Windows XP. Mám desku ASUS A8N-E a HDD Seagate 200GB SATA. Rozdělit disk jde bez problému, poté si instalace vyžádá ovladače na desku (ty jsem stáhnul z netu a z diskety nainstaloval), jenže problém nastává ihned vzápětí, kdy mě instalace nepustí dál a hlásí mi to něco jako - "nemůžu načítat z uvedeného disku, je poškozen". Na cizím počítači disk bez problému funguje, hlásí se, je v pořádku, ale nainstalovat na něj Windowsy prostě nejde. Mám pocit, jestli to není problém kompatibility tohoto typu základní desky a harddisku. Ale snad mi někdo poradíte, čím by to mohlo být, případně jestli máte podobné zkušenosti.. Díky moc

Reklama
Uživatelský avatar
Tony.Dac
Level 2
Level 2
Příspěvky: 220
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Tony.Dac » 30 zář 2005 20:42

Podívej se do biosu jak velký se ten Hdd hlásí a pak skus zformátovat HDD z instalační diskety Windows 98 , a ještě se podívej jestli máš dobře nastavený na hardisku master nebo slave. Jednou se mi taky stalo ze windows XP nešly nainstalovat vubec, najely do půlky instalace a konec. Vyřešil jsem to tak že jsem je nainstaloval na jinem PC a to bez jakýchkoliv ovladačů a pak jsem HDD připojil zpátky do Pc a nainstaloval ovladače a vše běhalo.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 30 zář 2005 20:52

Ještě jedna věc před formátováním. Nemáš náhodou zapnutý rezidentní štít antiviru a firewall? Mě se dříve stávalo, když jsem to zapoměl vypnout, že instalace se zastavila, protože štít to bral jako nepovolený zásah do systému - konkrétně u Nortonu Antiviru se zastavovala na asi 36% instalace.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 30 zář 2005 22:52

Tony.Dac píše:Podívej se do biosu jak velký se ten Hdd hlásí a pak skus zformátovat HDD z instalační diskety Windows 98

Ten disk má 200GB, to s devadesát-osmičkovou disketou fakt nenaformátuje.
Tony.Dac píše:a ještě se podívej jestli máš dobře nastavený na hardisku master nebo slave.

Je to SATA, tam by jumper master/slave hledal hodně dlouho :wink:
Tony.Dac píše:Jednou se mi taky stalo ze windows XP nešly nainstalovat vubec, najely do půlky instalace a konec. Vyřešil jsem to tak že jsem je nainstaloval na jinem PC a to bez jakýchkoliv ovladačů a pak jsem HDD připojil zpátky do Pc a nainstaloval ovladače a vše běhalo.

Docela by mě zajímalo jak se ti povedlo neinstalovat žádný ovladače. On se tě systém neptá jestli si je může nainstalovat, co má, nacpe tam rovnou. Nech si ve správci zobrazit skrytý zařízení a uvidíš sám. On byl novej, tak to možná rozchodil, ale za rámeček jako optimálně nainstalovanej a rozchozenej systém bych si to nedal.
@mijaja: On to instaluje tak, že nabootuje z CD, žádný wokna, nic...

Teď sem wokna dlouho neinstaloval, ale myslím že ty ovladače by to chtělo ještě před tím než začneš cokoliv dělat s diskem. Tuším že ovladače musíš instalátoru předhodit někde hned ze začátku. Ještě na to mrknu jak přesně to tam je...

Update: Je to jak sem předpokládal. Jak bootuješ,je ta hláška že jestli spustit z CD, zmáčkni libovolnou klávesu. A hned potom, první modrá obrazovka, dole je napsáno že když chceš nainstalovat nějaký ovladače SCSI, nebo RAID, abys zmáčknul F6. Tak zmáčkneš F6, instalace pak jakoby pokračuje dál a zastaví se to na obrazovce kde můžeš ty ovladače přidat. "S" jako specifikovat další zařízení, vložíš disketu, potvrdíš enter. A pokračuješ dál. Je to předtím, než začne pracovat s diskem. Pak až rozdělíš, naformátuješ, nainstaluješ...
Naposledy upravil(a) miras dne 30 zář 2005 23:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ps
Level 2
Level 2
Příspěvky: 150
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod ps » 30 zář 2005 23:01

Sice nevím jak je to v případě tvé desky ale winXP nemají v základě ovladač pro SATA (aspoň pokud se nepletu) a při bootu nejsou schopny toto zařízení najít. Je nutno vytrvořit disketu s ovladači pokud ji výrobce nedodal a při bootování z instalačního CD XP stisknout klávesu F6 a dále se při výběru řídit průvodcem instalace. Pravděpodobně soubory pro disketu nalezneš na instalačním CD základní desky. Dále je také možné si vytvořit vlastní instalační CD s XPéčkama pomocí programu "Nlite" kde si můžeš tyto ovladače integrovat.

Uživatelský avatar
Jake
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1112
Registrován: listopad 04
Bydliště: Fox River
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jake » 05 říj 2005 19:46

Vzhledem k tomu ze bylo zbytecne zalozeno nove tema, se Miras rozhodl to sloucit, a ja to mel provist, coz se nedarilo tak to udelam takhle:

Vloženo: st říjen 05, 2005 8:32 am - Andree

Kód: Vybrat vše

Musim se na vas vsechny opet obratit, nebot mam problem, ktery jsem nebyl schopnej vyresit ani ja ani par kamosu, kteri pocitacum docela rozumi.
Vlastnim zakl. desku ASUS A8N-E a SATA disk Seagate 200GB. Disketu s ovladaci ASUS nedodava (ani na jeho internetovych strankach, pripadne strankach NVIDIA jsem je marne hledal), takze jsem si pomoci instalacniho cedecka disketu vytvoril (pomoci souboru "makedisk"). Tuto disketu jsem vlozil hned na zacatku instalace (po zmacknuti F6), zmacknul "S" a zmacknul ENTER. Objevilo se "NVIDIA RAID CLASS DRIVER (Required)"a "VIDIA NForce Storage Controller (Required)", potvrdil jsem postupne oboji a pokracoval dal.
Objevi se "Vita vas instalacni system Windows XP", spustil jsem tedy instalaci, zformatoval disk a hned vzapeti po zformatovani se objevila hlaska, za kterou se za zadnou cenu nemuzu dostat: "Vlozena disketa nebo disk CD-ROM jsou zrejme poskozeny. Pokuste se akci zopakovat, atd..", dam ENTER a chce to po me vlozit disketu oznacenou: "NVIDIA RAID DRIVER (SCSI)", ale na tu vytvorenou disketu to nereaguje a vzdy se objevi stejna hlaska.
Jinak disketova mechanika, dvd mechanika, cd Windows XP je vse v poradku. Kdyz zkusil kamos nainstalovat na mym pocitaci Windows na svuj IDE HDD, tak probehlo vse bez problemu. Muj disk je taktez v poradku, nebot se ve spravci zarizeni hlasi, da se na nej kopirovat, projet scandiskem, rozdelit, vsechno. Na jine zakladni desce na nej Windowsy take jdou normalne nainstalovat, jen u me to proste nejde.
Prosim - kdo by o tom mohl neco vedet, napiste. Jsem uz fakt zoufalej.
Diky moc


Vloženo: st říjen 05, 2005 11:24 am - Mikel

Kód: Vybrat vše

Možná mám blbý dotaz, ale zkusil jsi vytvořit jinou disketu s RAID drivery? Třeba je problém v chybné disketě. Přece jenom se diskety dnes už moc nekupují a používají se staré kusy, které už můžou být chybné. Sad
Jinak jsem se podíval na forum ASUSu k té tvé desce, ale tvůj problém jsem tam nenašel (mimochodem, je tam 122 příspěvků o problémech s touto deskou Evil or Very Mad ). Většina příspěvků je o problémech s bootováním. Většina rad se týká updatu driveru chipsetu na 6.65 nebo 6.66 a BIOSu na minimálně 1006. Hodně problémů se týká také revize desky. Můžeš zjistit jakou máš revizi?
Také se dost hádají disky IDE a SATA při bootování a možná by to mohlo způsobovat problémy, takže pokud máš zapojený IDE disk, zřejmě bude nutné projít nastavení BIOSu.
Pokud zvládáš angličtinu, můžeš zkusit dotaz přímo na fóru, anebo tady napiš co nejvíce informací (revize desky, verze BIOSu, verze instalovaného XP, jestli máš druhý bootovatelný disk s OS, ...) a já bych to tam zkusil hodit.


Vloženo: st říjen 05, 2005 4:17 pm - Andree

Kód: Vybrat vše

Čau - díky moc za pomoc. Anglicky moc nezvládám, tak bych ti byl vděčen za pomoc na anghlických fórech.
Revizi desky, pokud si dobře pamatuji, mám 2.0. Bios 1005 (problém ale byl i na stejném motherboardu s BIOSem 1008). IDE disk zapojený nemám. Jinak jsem zkoušel instalnout WinXP SP2 i WinXP 64. Pokud se disk připojil k funkčním Woknům, tak fachal naprosto normálně a ani scandisc nic neodhalil (včetně kontroly povrchu).
Obrázek

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 06 říj 2005 12:40

Ještě jsem se zkusil podívat a našel jsem nějaké drivery na netu. Snad tam bude i utilitka pro vytvoření diskety s drivery, případně by se daly drivery zkopírovat na už existující disketu.
Tady jsou oficiální drivery a tady neoficiální (zkus např. verzi 6.67).
Dej vědět, jak to dopadlo.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Andree
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Andree » 07 říj 2005 09:57

Diky - stahnul jsem ty neoficialni drivery - jak verzi 6.66, tak verzi 6.67. A zkopirovanim souboru se vlastne vytvorila instalacni disketa, obdobna te, kterou jsem vytvoril z cedecka. Takze jsem bohuzel zmrznul na stejnym miste - po formatovani to opet ohlasi, ze je disketa poskozena, at vlozim jinou, ale at to zkousim, jak chci, pres toto se nedostanu.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 07 říj 2005 10:07

Tak jinak. Co disketovka, je určitě v pořádku a funkční? Nemáš možnost někde půjčit jinou?

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 07 říj 2005 11:00

Taky vidím jako nejpravděpodobnější problém načítání z diskety. Buď to bude disketou nebo mechanikou. Zkus na jiném PC prostě zkopírovat obsah diskety na disk, jestli nejsou problémy se čtením. A taky mě napadá možná úplná blbost - jestli třeba Wokna neprotestují, že je disketa přepnuta do read only, pokud to tak je.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Andree
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Andree » 07 říj 2005 22:11

Disketovku jsem nezkousel menit, protoze jsem predpokladal, ze kdyz pri prvnim nacteni driveru (tj. po zmacknuti F6) se z diskety drivery nasly, tak ze bude zrejme v poradku. A krom toho to zkousel i muj kamos, ktery ma tu samou desku doma, a skoncil stejne. Kazdopadne za pokus to stoji, ale az v nedeli (ted jsem doma a ten pocitac mam na koleji). Dikec za radu. Pokud by nekoho jeste neco napadlo, zkuste poradit. Jinak budu nucenej koupit ATA disk, na kterej ten system snad dostanu, jenze ten disk bude oproti SATA asi dost pomalej :roll:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 07 říj 2005 23:20

Našel sem šíleně dlouhý povídání, jak obejít problémy při instalaci systému s NForce4 ovladačema. Dneska už nemám sílu to číst, kdybyste se někdo v noci nudil a prošel to, měli byste u mě velký významný plus :wink:
PATA disk není zas až taková tragédie, ale osobně bych to taky viděl až jako krajní řešení.
Zkoušel sem na netu hledat informace k danýmu tématu, ale nenacházím nic. Kdyby tam byl nějakej problém, pan Google by o něm jistě věděl. Jestliže máte dvě stejný desky a identickej problém, pravděpodobně děláte něco nesprávně. Můžeme zkusit postup popsanej v onom článku, ale bude to krapet komlikovanější...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC zamrzne při bootovani win
    od Robie. » 14 úno 2024 17:23 » v Problémy s hardwarem
    2
    661
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    14 úno 2024 19:46
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1641
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    2160
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59
  • windows 11-pluginy
    od showpayne » 02 črc 2023 19:55 » v Windows 11, 10, 8...
    0
    833
    od showpayne Zobrazit poslední příspěvek
    02 črc 2023 19:55
  • Okenko Windows
    od Lebedil » 29 čer 2023 21:10 » v Problémy s hardwarem
    2
    780
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 21:39

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů