Záhadné asociace

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Záhadné asociace

Příspěvekod Myloš » 22 zář 2006 17:29

Donedávna jsem byl skálopevně přesvědčen, že winsows rozlišují typy souborů podle přípony (narozdíl třeba od macka, který prý podle hlaviček). Protože zpracovávám (pro upřesnění – pod WinXP prof. se SP1.) tiskové předlohy InDesignu a soubory dostávám ve třech různých verzích tohoto programu – 2, CS (což je verze 3, zkratka CS znamená Creative suite) a CS2 (což je verze 4), byl jsem nucen si tyto verza nainstalovat. (Pro přehlednost zde budu jednotlivé verze nazývat v2, v3 a v4.
A nyní ta záhada:


1)
Všechny soubory mají nezávisle na verzi příponu indd.
— Windows je neomylně rozliší a přiřadí ikonu podle toho, kterou verzí zmíněného programu byly soubory vytvořeny:
Obrázek
Podotýkám, že žádný z těch souborů nebyl vytvořen v mém počítači; všechny jsem si na flashce přinesl z redakcí, tudíž nelze moje windows podezřívat z toho, že by si pamatovaly program, ve kterém byly soubory vytvořeny.
— Po odentrování se však otevře soubor – nezávisle na verzi – vždy v nejnovější verzi (tedy v4).

2)
I zadám přes kontextové menu (např. pravá myš) Otevřít v programu.
Ještě před instalací poslední verze tam byly ikonky InDesignu v2 a v3; po doinstalování poslední verze (v4) ikonka v2 zůstala, přibyla ikonka v4, ale ikonka v3 zmizela:
Obrázek

Chci-li otevřít ve v3, jdu na to přes výše zobrazenou možnost Zvolit program:
Obrázek
Vyberu spouštěcí InDesign.exe z adresáře InDesign CS (tedy v3), ale po tomto výběru dostanu okno, kde tento program není, zato je mi nabídnut InDesign v2:
Obrázek

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Shrnutí a otázky:
1) Jak je možné, že windows rozliší jednotlivé verze, když mají shodnou příponu?
2) Jak je možné, že soubory s různými ikonami (ikonami různých programů) se otevřou vždy v jednom a tom samém? (Ale neříkejte mi, že je to proto, že mají shodnou příponu.)
3a) Proč po instalaci v4 programu zmizela z nabídky „otevřít v“ verze předchozí (v3), když instalace této (v3) verze nevedla ke zrušení první ikony (v2) v uvedené nabídce?
3b) Jak tam doplním příslušnou (zmizelou) ikonu zpátky?
4a) Jak je možné, že když ručně vyberu program (v3), windows moji volbu ignorují, respektive považují za mnou zvolený program program jiný (totiž v2), který jsem nezvolil a který se nachází v jiném adresáři, než mnou zvolený program.
4b) Jak donutit windows, aby vzaly na vědomí (na milost) indesign v3?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Prosba pro odpovídající
Vzhledem k obsáhlosti položené otázky vás žádám pouze o komentáře, které vrhnou na danou problematiku alespoň trochu světla. Ď.

Reklama
Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Luboš » 23 zář 2006 09:20

Tento program nepoužívám, ale když budu uvažovat obecně: vyšší verze programů by neměla mít problémy s používáním datových souborů verze nižší, proto si myslím, že ta možnost otevření souboru ve verzi nižší než máš nainstalovanou, byla logicky odstraněna. Zobrazení verzí v ikonách ukazuje pouze na verzi datového souboru a ne na verzi programu, ve kterém MUSÍ být tento soubor otevřen. Některé aplikace doplňují do těla datových souborů i ikonu programu, ve kterém byli vytvořeny, takže to může být právě ten tvůj případ. Myslím si, že kdybys prohledala standardní nabídky ikon, které máš v systému, tak bys asi nenašla ty ikony, které uvádíš. Podle mne jsou skutečně uloženy přímo v datových souborech aplikace Indesign.
Potřebujete jinou pomoc při řešení problému ve Windows 10? Stáhněte si soubor Win10-finty.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Záhadné potíže se zvukem u hry.
    od liborek » 19 čer 2023 21:16 » v Problémy s hardwarem
    1
    875
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    24 čer 2023 18:53

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů