Pomalé probouzení z hibernace

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Pomalé probouzení z hibernace

Příspěvekod tengler » 15 zář 2004 14:37

Mám následující problém. Na Windows 2000 často používám hibernaci. Hibernace počítače, ale hlavně jeho probuzení z hibernace velmi dlouho trvá. Mám 512 MB RAM a disk IBM Deskstar Ultra-ATA/100, 40 GB (na novějším Hitachi 160 GB je situace úplně stejná). Normálně za běhu Windows jsou disky velmi rychlé, ale přijde mi, že přečtení 512 MB ze souboru do paměti při probouzení z hibernace by mohlo být rychlejší. Když to srovnám se stařičkým notebookem, který má také 512 MB paměti a mnohem pomalejší disk, tak tam probuzení z hibernace trvá cca 6-10 sekund. Na tom desktopu mi to trvá tak 20-30 sekund.

Napadlo mě, že třeba je rozdíl v obsazení paměti při hibernaci, ale zjistil jsem, že se časy příliš nemění, ať už mám otevřenou spoustu programů, nebo je všechno zavřené, nebo je počítač čerstvě "nabootovaný".

Může to nějak souviset s nastavením BIOSu? Ve Windows mám na všechny disky zapnuté UltraDMA a testy na rychlost při sekvenčním čtení z disku vykazují rychlosti mezi 40-50 MB/s.

Díky za všechny nápady, postřehy a zkušenosti.

M@rtin

Reklama
Mac
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mac » 21 zář 2004 10:52

To můžou dělat nějaké komponenty, nebo špatné (nevylazené ovladače).
Taky to někdy zdržuje síťovka, resp. připojení k síti.

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tengler » 21 zář 2004 11:09

Díky za tipy, ale síť bych rovnou vyloučil. Sice mám síťovku nainstalovanou, ale obvykle na ní nemám nic připojené.

Ty ovladače se mi taky moc nezdají, v době, kdy se načítá image z disku do paměti se podle mě žádné Windowsí ovladače nenatahují. No ale tím si jistý nejsem, je to jen má domněnka. Jinak kromě modemu a grafiky používám stadanrdní Windows ovladače, na kterých se toho moc "ladit" nedá, kromě Ultra-DMA, které mám zapnuté.

Zkoušel jsem různě laborovat s nastaveními v BIOSu, ale zatím bez úspěchu.

No i tak díky.
M@rtin

Mac
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mac » 21 zář 2004 11:19

tengler píše:Díky za tipy, ale síť bych rovnou vyloučil. Sice mám síťovku nainstalovanou, ale obvykle na ní nemám nic připojené.

Ty ovladače se mi taky moc nezdají, v době, kdy se načítá image z disku do paměti se podle mě žádné Windowsí ovladače nenatahují. No ale tím si jistý nejsem, je to jen má domněnka. Jinak kromě modemu a grafiky používám stadanrdní Windows ovladače, na kterých se toho moc "ladit" nedá, kromě Ultra-DMA, které mám zapnuté.

Zkoušel jsem různě laborovat s nastaveními v BIOSu, ale zatím bez úspěchu.

No i tak díky.
M@rtin

No jelikož windows hledají při startu síťě (síťovku) tak to dělají i když se probouzí :idea:

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tengler » 21 zář 2004 11:41

Aha, tak to jsem nevěděl. A v kterém okamžiku tu síťovku hledají? Pomalé na tom "probouzení" je to vlastní nahrávání z disku do paměti (dole na obrazovce ubíhá černobílý progress bar). Nahrávání začne prakticky okamžitě, co skončí test BIOSu a po dokončení nahrávání jsou Windows připraveny k práci během několika sekund. Myslel jsem, že během toho vlastního nahrávání se už nic jiného neděje.

M@rtin

Mac
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mac » 21 zář 2004 13:23

No mě například když startuje XP tak se to jakoby na 5sec. kousne a nic se neděje. To způsobuje moje Skystar 2 která slouží i jako síťovka. Win si ji inicializuje a pak to jede dál.

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tengler » 21 zář 2004 13:30

Aha, obávám se, že u mě bude pes zakopaný někde jinde. Ale i tak moc díky za snahu.

M@rtin

Mac
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mac » 21 zář 2004 13:48

Tak vyndej všechny karty kromě grafiky a uvidíš :wink:

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6759
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Ltb » 21 zář 2004 23:01

Nedoladěné ovladače mohou způsobovat prakticky cokoliv..

Viděl bych 2 hlavní faktory ovlivňující rychlost hibernace:

1) velikost paměti RAM
- pokud budeš mít paměť příliš velkou, bude celý proces pomalejší

2) rychlost disků

Jinak co jsem ještě dále zkoumal, tak např. na webu microsoftu se píše, že hodnota 20 - 30 vteřin je standardní.
http://www.microsoft.com/windowsxp/eval ... esume.mspx
(dokonce se chlubí, že ve WinXP je doba čekání zkrácena na minimum)

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Problém vyřešen!!!

Příspěvekod tengler » 23 zář 2004 09:40

Ahoj,

včera večer jsem si s počítačem chvíli hrál. Mám desku MSI KT4Ultra BSR a tá má dva řadiče. Ten první má dva kanály (IDE1 a IDE2), celkem se k němu dají připojit 4 ATA/ATAPI zařízení. Druhý řadič má jeden ATA kanál (IDE3), ke kterému se dá připojit jeden disk, a dva Serial ATA kanály. Ten druhý řadič jsem doposud nepoužíval. Zapnul jsem tedy v BIOSu Serial ATA, čímž se mi zapnul i IDE3 kanál, nainstaloval jsem do Windows patřičně ovladače z CD od desky a pak jsem disk přehodil z IDE1 na IDE3. Už při bootování z IDE3 jsem měl pocit, že Windows startují rychleji. Zkouším hibernaci a ta proběhla za cca 5 sekund. Zapínám počítač a do deseti sekund od ukončení procedur BIOSu byly Windows připravené. Pak jsem zkoušel měřit rychlost při kopírování souborů a zjistil jsem, že se rychlost téměř ztrojnásobila. Kopírování velkých souborů mezi dvěma partition na jednom disku v Total Commanderu ukazovalo v průměru 22 MB/s, ale to je pouze čtení. Protože stejnou rychlostí probíhal na disk i zápis, znamená to, že skutečná přenosová rychlost byla okolo 44 MB/s, což je naprosto super. A to jsem si myslel, že ten počítač byl dříve docela rychlý :roll: ... původně takový kopírovací test vykazoval průměrnou rychlost 8 MB/s, tedy reálnou rychlost cca 16 MB/s. Kopírování souborů mezi dvěma disky vykazuje podobný nárůst (i když neměl jsem možnost vyzkoušet to naplno, protože ten druhý disk mám na obyčejné "kšandě", proto jede jen na UDMA2.

Velmi mě to potěšilo, navíc teď mám celé IDE1 volné pro další disky a záložní média. Na IDE2 mám dvě vypalovačky.

Nicméně mi pořád vrtá hlavou, co je skutečnou příčinou toho rozdílu výkonu. Na obou řadičích diagnostika ukazovala, že je aktivní režim UDMA5. Kromě přehození disku z jednoho řadiče na druhý sem nedělal žádné změny v nastavení Windows, jenom v BIOSu jsem zapnul druhý řadič a změnil Boot Sequency.

Nevím, zda je tohle normální u desek s dvěma řadiči nebo je to nějaké specifikum MSI KT4Ultra BSR nebo jenom mého počítače. No pokud máte někdo podezření, že váš disk má na víc a máte desku se dvěma řadiči, doporučuji vyzkoušet si s nimi trochu pohrát. Přestože ten druhý řadič je určen pro RAID, lze na něj připojit i samostatný disk a lze z něj bootovat.

Na všech discích mám NTFS, kdybych používal FAT32, určitě by rychlost byla ještě o něco lepší. Také jsem uvažoval, že bych zkusil nainstalovat VIA 4in1 ovladače, že by se výkon mohl ještě trochu zlepšit, ale nějak si netroufám, kdysi na Internetu o těchto driverech kolovaly strašné zvěsti. :smile: Máte s nimi nějakou zkušenost?

M@rtin

P.S.
Pokoušel jsem se včera naformátovat původní disk, 40 GB, tak, aby měl jednu jedinou partition FAT32, ale napodařilo se mi to. Buď to na konci formátování hodí nespecifikovanou chybu nebo to již na začátku oznámí, že partition je moc velká. Já myslel, že FAT32 zvládá partition 40 GB a větší. Jako NTFS to jde naformátovat v pohodě.

Mac
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mac » 23 zář 2004 11:59

FAT32 je tuším do kapacity 32GB :wink:

tengler
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tengler » 23 zář 2004 14:51

Na Internetu jsem objevil zajimavou informaci. Zkusim to naformatovat mimo Wokna a uvidim, jestli to bude fachcit... :D

hranice 32GB ve Windows

Hranice je dána OS, Windows neumí vytvořit partition větší než32GB, takže musíte disk rozdělit. Takže problém není ani tak ve FAT32 jako v OS. Dle specifikace FAT32 je maximální partition 2TB a maximální velikost souboru 4GB.

MS-DOS, původní verze Microsoft Windows 95, a Microsoft Windows NT 4.0 (a starší) neumí pracovat se svazky ve formátu FAT32 a nemohou z nich ani nastartovat (nabootovat). Systém Windows NT neumí FAT32 vůbec a Windows 2000 neumí VYTVOŘIT FAT32 větší jak 32GB, ale je-li vytvořena jiným OS, tak umí větší používat.

Pod Windows 2000 a při instalaci Windows XP nemůžete naformátovat svazek větší než 32 GB, při použití FAT32. Windows 2000 FastFAT driver umí připojit (namontovat) a pracovat se svazky FAT32, které jsou větší než 32 GB, ale nelze je vytvořit nástrojem FORMAT.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomalé sťahovanie súborov z určitých web stránok
    od Drawethree » 22 črc 2023 16:50 » v Internet a internetové prohlížeče
    3
    2579
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 črc 2023 07:15
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    709
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů