Nespustí se mi systém

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

Fuky
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Nespustí se mi systém

Příspěvekod Fuky » 06 pro 2005 13:13

Zdravím,
mám jistý problém. Včara se mi do mého počítače dostal nějaký spyware, zřejmě i trojský kůň. Přes IE. Počítač to zaregistroval a vyskakovala mi různá okna, že je napaden. Avast nic nezaregistroval, stejně jako prakticky ani Ad-Aware a nějaké freeware antispywary z netu. Jediné, co to našlo byl SpyTrooper, který byl ale sharware, takže vyscanoval asi 180 napadených souborů a hodnot, přičemž asi 80 souborů např. cookie atd. se mi podařilo ručně smazat. pořád tam zůstávalo ale asi 100 napadených souborů, hodnot. Při odinstalování jednoho antispywaru, který mi nepomohl byl potřebný restart počítače. Po restartování nenaběhl systém, který před restartem normálně běžel. Teď se mi okamžitě po zapnutí počítače zobrazí, ať vložím systémový disk. CD s Windowsy mi to nebere, snaží se to číst z disketové jednotky. Dvakrát se mi automaticky po spuštění zobrazilo BIOSové menu (setup), kde se mi zobrazilo, že je třeba upravit rychlost CPU, přizpůsobit jí. Jelikož ale tomuhle vůbec nerozumím, do ničeho jsem se nepouštěl.
Nyní tedy otázka: Co s tím?
díky!

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6759
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Ltb » 06 pro 2005 16:20

Ahoj,
tím systémovým diskem může být myšleno jakékoliv médium, na kterém je nainstalován nějaký OS (operační systém). Z toho, co jsi psal, mi připadá, jakokdyby jsi buď:
měl zformátovaný HDD

nebo v lepším případě jen

neměl aktivní žádnou partition.

Těžko říci, doporučoval bych ti restartovat pc a vstoupit do BIOSu. Tam by mělo být možné nastavit BOOTing Sequence. Pořadí, jak se bude bootovat. Nastav 1. bootovací jednotku na CD-ROM, do mechaniky vlož Cd-ROM s tvým operačním systémem a restartuj PC.

Měl by ti nabootovat windows instalátor, kde se pokus spustit opravu WinXP. Po opravě by to mohlo být ok, pokud ne, je to špatné, protože věcí "co se podělalo" tam může být hodně.

Uživatelský avatar
besst
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 386
Registrován: březen 05
Bydliště: Severozápad
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod besst » 06 pro 2005 20:26

a pak se vykašli na Avast! a začni používat NOD32. je to sice jenom 30denní verze, ale podle mě hodně dostačující... během toho si také nainstaluj nějaký kvalitní firewall, třeba Kerio nebo Outpost....

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 06 pro 2005 20:33

Neporadím ti jak se dostat do toho BIOSu, ale jestli všechno selže, tak v mém linku pod čarou je odkaz na stažení bootovací diskety pro Win XP. Zkus ji stáhnout a použít. Jak se dostaneš do Win a opravit je, tak bychom potom udělali očistu s těma virama.
I když, je tam i link na opravu Boot sektoru ve Win.

Fuky
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Fuky » 08 pro 2005 07:54

Zdravím, antivir samozřejmě změním, momentálně je stav takový, že se mi v úterý a ve středu odpoledne, poté, co byl počítač vždy celý den vypnutý ze sítě, naskočilo BIOSové menu, opět upozorňovalo na rychlost CPU, ovšem po exitu z menu naskočil systém. Alespoň jsem si tedy u všeho udělal zálohy. Shareware SpyTrooperu jako jediný něco detekoval, vyscanoval 100 napadených souborů. Poté jsem to jen tak pro srandu restartoval a systém opět nenaběhl se stejným způsobem, jako jsem popisoval...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 08 pro 2005 08:42

Zkoušel jsi tu startovací disketu? Asi by bylo vhodné stáhnout si nějaké diagnostické programy, např. CPU-Z a když se dostaneš do systému spustit ho, aby ti to napsalo, na jaké rychlosti ti procesor jede.


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti