Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Příspěvekod Grander » 27 čer 2023 16:25

Ahoj, nejsem programator, dělám si občas pro sebe nějaké skriptíky, které mi pomáhaji při práci. Nyní bych chtěl jeden ze svých scriptů nabídnout klientovi, protože by pomohl i jemu. Script bych zkompiloval do exe, což není problém. Jde ale o to, že klient pracuje ve velké korporaci a asi si tam nemohou jentak nějaký exáč spustit.
Napadlo mě třeba, že by můj skript (tedy exe) nechali otestovat v IT oddělení (aby měli jistotu, že je neškodný) a následně by ho dotyčnému zaměstnanci „povolili“. Nevím, jak to v takových korporacích co se týče tohoto funguje - je to reálná představa?
A musí být ten exáč nějak digitálně podepsán, nebo tak něco?

Případně, jsou nějaká obecná pravidla, kterých se držet, kdybych chtěl svůj „software“ nabízet veřejně?
Je třeba nějaký web, který se tomu věnuje?

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Příspěvekod ITCrowd » 27 čer 2023 18:02

Obvykle skript musí být nezakódován, podepsán. A pokud je vbs, nebo ps, pak nekompilován. Schválen, stejně jako jakýkoli další program, který chce klient používat. U nás je třeba i předat zdrojový kód s popisem.
K té kompilaci - pokud je to.bat, či .cmd, tak velký pozor na ten exe. Naprostá většina těchto "kompilátorů" udělá to, že po spuštění exe vytvoří ten .bat(cmd) v temp adresáři, kde ho spustí. Na toto chování reaguje každý slušný antivir (např. eset).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Příspěvekod Grander » 27 čer 2023 18:29

Díky za odpověď. V tomto konkrétním případě jde o AutoHotKey script, a kdyby nebyl zkompilován, znamenalo by to, že by si klient musel navíc ještě AutoHotKey instalovat, aby mohl skript v otevřené podobě spustit. Což je nesmysl. Plus teda se mi úplně nechce poskytovat zdrojový kod. Proto jsem chtěl udělat zkompilované exe, které se spouští bez instalace.

MonikaVavrova
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: duben 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Příspěvekod MonikaVavrova » 27 čer 2023 20:32

Exe vytvořený v AutoHotKey se dá dekompilovat, stejně jako se dá dekompilovat exe vytvořený v Autoitu, ze kterého AutoHotKey v počátcích vycházel.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?

Příspěvekod petr22 » 27 čer 2023 22:34

"nechali otestovat v IT oddělení (aby měli jistotu, že je neškodný)"

Prave proto se predava zdrojovy kod. Exe samozrejmne musi byt podepsany, nedovolit spoustet nepodepsane
exe soubory je jednou ze zakladnich soucasti zabezpeceni. Muze to byt klidne nastavene tak ze co neni nekde na
nejakem whitelistu neni mozne spustit vubec. Taktez musis mit obvykle podepsane NDA se zakaznikem nez ti dovoli
neco u nej spoustet.

"V tomto konkrétním případě jde o AutoHotKey script, a kdyby nebyl zkompilován, znamenalo by to, že by si klient
musel navíc ještě AutoHotKey instalovat,"

Jak myslis, ze ten zkompilovany soubor funguje? Neexistuje zadny zazracny zpusob jak spustit Autohotkey skript aniz
by byl zaroven pritomen cely Autohotkey. Budto to primo vyzaduje mit nainstalovany Autohotkey, nebo ten exe obsahuje
i Autohotkey a pri spusteni ho rozbali do tempu spolu se skriptem. Coz se firemnimu IT nebude vubec libit.

Byt tebou tak to udelam v Powershellu a kod skriptu okomentuji tak aby kazdy pochopil, co ktera cast dela.


Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů