Ako fungujú nabíjačky

Vše o vašich mobilních zařízeních…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

johnsmith1212
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Ako fungujú nabíjačky

Příspěvekod johnsmith1212 » 11 úno 2017 11:13

Ohladne nabijaciek a nabijania je tu velmi vela prispevkov, bohuzial povacsine uplne laickych. Skusim to uviest na pravu mieru:

Nabijacka: Nabijacka je len zdroj napatia a prudu pre iPhone. Ak je nabijacka dimenzovana na 3A napriklad, to este neznamena, ze do iPhonu pojdu tie 3A!
viac: xe tai dongben

Je to medzny prud nabijacky, kedy pri pokuse zariadenia prekrocit tuto hodnotu zareaguje vnutorna logika nabijacky a obmedzi tento prud na tuto max. hodnotu. Inak povedane, z tej nabijacky vacsi prud nedostanete. Napriklad v pripade skratu na konektore kovovym predmetom, vodou a pod. Taktiez v pripade prilisneho zahrievania, logika nabijacky zareaguje a obmedzi pretekajuci prud.

Nabijanie baterie iPhonu riadi vnutorny nabijaci obvod telefonu, ktory nema s nabijackou nic spolocne okrem jedineho pripadu: nabijania cez port USB pocitaca, kedy je prud obmedzeny na 500 mA, podla medzinarodnej specifikacie USB zbernice, kedy na jednej USB vetve moze byt iba jedno taketo zariadenie so zvysenym odberom aj to iba max. do 500 mA. Normalne je pre USB zariadenie max. odber ohraniceny hodnotou 100mA.

Preto trva nabijanie cez USB podstatne dlhsie ako cez nabijacku.

Nabijanie cez nabijacku prebieha nasledovne: ak je bateria telefonu viac vybita, tak prud je dost vyssi spociatku.

Predpokladam, ze ak ma original nabijacka pre iPhone uvedene max 1A, tak ten nabijaci prud bude zrejme max 1A. V opacnom pripade by nabijacku dimenzovali na vacsi prud. Iphone 4 ma vyssiu kapacitu baterie, preto aj nabijaci prud je vyssi a nabijacka je dimenzovana na vyssi prud. Preto mozte kludne nabijacku dodavanu k IP4 pouzit aj k starsim telefonom. Tie si totiz obmedzia sami nabijaci prud.

Naopak, nabijat IP4 starsou nabijackou je taktiez mozne, len to bude trvat dlhsie, kedze nabijacka ma medzny prud nizsi, na aky je ip4 dimezovany a teda nabijanie bude obmedzovat nabijacka.
viac: gia xe vios 2017

Pri vybitej baterii je stadium nabijania konstatnym prudom. Ak sa bateria blizi do stavu nabitia, tak nabijaci obvod prepne rezim konstantneho prudu na rezim konstantneho napatia, kde sa rozdiel napatia baterie a zdroja postupne zmensuje (priblizuje sa) cim samozrejme klesa aj nabijaci prud. Tym sa bateria chrani pred prebitim, a kolapsom, kedy moze aj explodovat pod tlakom plynov vznikajucich pri nabijani. tymto znizenym prudom sa bateria nabija az doby, kedy prvykrat dojde k poklesu napatia na baterii. (doteraz pri nabijani napatie baterie rastlo), co je jednym zo znakov plneho nabitia baterie. V tom momente logika odpoji bateriu od nabijacky a povazuje ju nabitu na 100 perc.

Pri nabijani samozrejme vstupuje do hry aj odber energie obvodmi samotneho telefonu. Cim je odber vacsi, tym menej energie zostava pre nabijaci obvod baterie a nabijanie sa predlzuje, pripadne nestiha vobec a dochadza k vybijaniu.

Pri zapnutej navigacii moze nastat situacia, kedy po ceste, mimo obyvane zony, kde je slabsi signal, telefon castejsie hlada bts navyse so zvysenym vykonom, pripadne ak je este zapnuta aj 3G siet, zaroven ide aj GPS, tak je odber telefonu znacny.

Zaroven samotny program navigacie dost vytazuje graficky aj hlavny procesor iPhone. Ak ma niekto k tomu zapnute este aj BT handsfree, tak je vcelku logicke, ze nabijaci proces bude na hrane, pripadne nestiha vobec. Navyse vsetky tieto cipy pri svojej praci vytvaraju teplo takze je celkom mozne, ze logika este viac obmedzi nabijanie aj vzhladom na tuto teplotu, aby ochranila bateriu.

A ci budete mat iPhone zaveseny na Belkine, original Apple alebo neznackovej made in china nabijacke, rozdiel v podstate nebude, ak je nabijacka schopna poskytnut pozadovany prud pricom sa neprehrieva, pretoze by pri prehriati mohla ona sama obmedzit napajaci prud.

Nabijaci obvod iPhone samozrejme kontroluje zaroven aj TEPLOTU baterie. V pripade zahrievania sa obvod znizi nabijaci prud, aby sa bateria niznicila, pripadne neexplodovala.
viac: isuzu 8 tan
Takze problem je komplexnejsi.

Ja to riesim tak, ze som si kupil drziak telefonu, ktory sa pripevnuje na mriezku vydychu ventilacie v aute a pri zapnutej klimatizacii je zadna stena telefonu chladenaprudom vzduchu. A nepocitujem problem vybijania baterie pri navigacii.

Cize zhrniem to: staci, ak nabijacka je schopna dodat nominalny prud: pre starsie iphony je to 1A, pre ip4 1,5A, a zaroven je dolezite udrzat iPhone na nizkej teplote, aby nabijacie obvody neobmedzovali kvoli vyssej teplote nabijanie.

Moja nabijacka dokonca je schopna dodat iba 700mA a postacuje to na navigaciu. Ale bez BT handsfree, bez WIFI a bez 3G. Jas samozrejme automatika. nastavenie tak na 70% max. jasu. Podsvietenie je tiez riadny zrac energie.

Tags: toyota fortuner 2017
Naposledy upravil(a) johnsmith1212 dne 31 črc 2017 17:32, celkem upraveno 3 x.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Ako fungujú nabíjačky

Příspěvekod faraon » 11 úno 2017 12:44

Použij kratší a silnější kabel s menším odporem. Možná že z té nabíječky ty 3A skutečně dostaneš, pokud to není nějaký fake urážející i čínské šmejdy.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


Zpět na “Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 2 hosti