Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Vše o vašich mobilních zařízeních…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Zakk » 10 črc 2018 23:22

Ahoj

Chtěl bych nějaký opravdu malý kompakt s co nejlepším poměr cena/ výkon.
Co jsem si pročítal recenze atd.. tak všude jsem slyšel ohromnou chválu na sony rx100 (první verze).. už je to taková legenda mezi kvalitními kompakty.
Už je to ale pár let zpátky, tak by mě zajímalo jestli je pořád tak dobrý v porovnání s konkurencí nebo už se najde něco lepšího (v poměru cena výkon) ?

Co jsem četl jako slabinu u tohohle foťáku, tak je špatné makro, což by mi nevadilo.. protože, když bych si chtěl hrát s makrem, tak si vezmu zrcadlovku.

Teď používám starou zrcadlovku Canon eos 400D (když jí nemám s sebou tak telefon), a právě bych potřeboval nějaký lehoučký kompakt, který můžu mít všude u sebe na výletech a kvalitou obrazu by se vyrovnal (nebo alespoň přiblížil..) co jsem mému Canonu..četl jsme např. https://www.digimanie.cz/recenze-zrcadl ... rx100/5957 že je to reálné. Už mě nebaví to rozhodování jestli se budu celý výlet táhnout se zrcadlovkou (a pak třeba stejně nebude co fotit) a nebo mi bude stačit telefon (na kterém skvělou fotku neudělám).. :lol: :lol: Chci aby byl dobrý hlavně na kratších ohniscích.. budu fotit hlavně přírodu, památky atd.. případně bych byl rád, kdyby zvládl i portréty.

Jako alternativa by mohl připadat Panasonic Lumix DMC-LX7.
Nebo mi vyskočila "reklama" ať si připlatím za https://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx730-hs kde mě ohromilo, jaký až může mít tak malý přístroj zoom, ale zase má o poznaní horší světelnost a je i těžší.

Taky pro sony hrálo to, že je clekem rozšířený a dal by se sehnat i použitý.. což byl můj původní plán..ale na bazarech za něj chtějí většinou celkem dost ( cena okolo 6tisíc mi nepřijde nic moc, když nový stojí 8). Jinak bych se koupi použitého vůbec nebránil.. nějaký škrábanec ( jinde než na objektivu) by mi nevadil.. ostatně i můj Canon jsem koupil za tři tisíce přes inzerát.

Co byste mi poradili ?

Díky

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Fox_25 » 11 črc 2018 13:50

https://www.alza.cz/sony-alpha-a5100?dq=2170920

Spíš bych šel do tohoto, podle toho co chceš fotit tak vyhoví i rozsah objektivu(16mm-50mm). Samozřejmě dají se koupit i na bazoši, přijde mi že je to pořád lepší než kompakt za 8000 a zůstává ti výhoda malého a lehkého těla, plus můžeš vyměnit objektiv.

A když ti rupne v kuli tak si k tomu můžeš koupit i M42 redukci a užívat si objektivů které zasahují do oblasti zrcátka protože zadní čočka musí být blízko čipu, sám nad ním přemýšlím protože na EOS 5D je nasadit nemůžu.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod petr22 » 11 črc 2018 13:55

Zalezi na tom, co od toho cekas. Zrovna Sony fotaky jsou po elektronicke a mechanicke
strance nic moc a jejich vyrobni vady me vylozene irituji.

Konkretne u RX100 se rad rozpada objektiv, holt plastova ozubena kolecka toho tolik nevydrzi.
Z hlediska spolehlivosti nedoporucuji kupovat nic, co ma vysouvaci nebo skladaci objektiv.

Kdyz uz mas Canon 400D, tak porid EOS M, muzes pres redukci pouzit i stejne objektivy.
Ta prvni verze EOS M se da sehnat levne pouzita a k ni 18-55 nebo 40mm skla.

Voky0077
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Voky0077 » 11 črc 2018 14:14

Asi před měsícem jsem kupoval RX100 pod 8k a zatím úplná spokojenost, fotky dělá pěkné a je to tak akorát hraniční velikost aby se vešel někam do kapsy.
Dlouhodobou zkušenost tedy nemám, ale co jsem se ptal jinde na fóru (digimanie), tak i po 6 letech funguje parádně a nejsou s ním problémy. Sám jsem uvažoval nad bazarem, ale bylo mi doporučeno si raději připlatit a koupit nový.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod petr22 » 11 črc 2018 14:17

Ono se to da velice snadno opravit, staci vymenit objektiv:
https://www.aliexpress.com/item/Origina ... autifyAB=0

Kolik chce autorizovany servis jsem nezjistoval, ale uz jsem jich spravoval minimalne 7.

Mechanicka odolnost toho objektivu ve vysunute poloze je prakticky nulova.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Zakk » 11 črc 2018 16:09

o Eos M jsem doteď neslyšel a vypadá zajímavě.. přijde mi už ale trochu cenově výš (i s objektivem) a není ani tak malý a lehký ( s objektivem)..
Možnost použít klasické EF objektivy je hodně zajímavá.. ale vzhledem k tomu, že je potřeba redukce, tak už to není tak praktické.. navíc ta redukce už zase něco stojí a zase něco važí a nějaké místo zabere.
Byl by to hodně velký argument pokud bych měl nakoupeny objektivy za tisíce.. ke 400D ale mám jen setový objektiv ze starého analogového eosu 28-90mm, takže to nestojí za řeč.

Teď už teda zabíhám hodně offtopic.. ale když už jsme to nakousl.. Už jsem teda uvažoval, že bych si nějaké objektivy ke 400D pořídil, ale nevím jestli se to vyplatí. Do tohohle starého fotoaparátu už moc investovat nechci a a nevím, jestli moje další zrcadlovka by byla zase Canon.. líbilo by se mi to kvůli tomu, že jsem si už zvykl na jeho ovládání a přeci jen ke Canonu pár věcí mám i když za pár korun a taky je mi ta značka tak nějak sympatičtější (už jako malý jsem měl levný kompakt Canon, rodiče měli anologové Canony atd..) ale nechtěl bych se tím nechat moc ovlivnit.. slyšel jsem, že Nikon je na tom líp co se týče čipů ( daleko méně šumu na vysokých hodnotách ISO) názor na tohle ?
Vím je to teď předčasné řešit když ještě delší dobu novou zrcadlovku kupovat nebudu.. ale může mi to pomoct při úvaze jestli se vyplatí koupit objektivy pro Canon.. tím pádem i jak moc by pro mě byl zajímavý eos m kvůli možnosti použití EF objektivů

Jinak si ale myslím, že ten eos M není to pravé pro mě. Přijde mi to spíš už jako alternativa k zrcadlovce a já chci mít i zrcadlovku a ještě k tomu kompakt.. a ten kompakt právě co nejmenší a nejlehčí na výlety, kdy chci toho táhnout sebou co nejmíň.

Voky0077 píše:Asi před měsícem jsem kupoval RX100 pod 8k a zatím úplná spokojenost, fotky dělá pěkné a je to tak akorát hraniční velikost aby se vešel někam do kapsy.
Dlouhodobou zkušenost tedy nemám, ale co jsem se ptal jinde na fóru (digimanie), tak i po 6 letech funguje parádně a nejsou s ním problémy. Sám jsem uvažoval nad bazarem, ale bylo mi doporučeno si raději připlatit a koupit nový.


To jsme zrovna včera pročítal :D a zase mě to utvrdilo v tom, že rx100 by mohl být to pravé. A zátoveň mě to odradilo od koupi použitého.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod petr22 » 11 črc 2018 16:20

Sony snimace (pouzite i v Nikonech) maji vyssi dynamicky rozsah nez snimace od Canonu.
Canon nebyl schopen prekonat dodnes ani Nikon D90 z roku 2009, ted uz je x-ta generace.

Projevuje se to tak, ze u Canonu mas ve stinech tmu a kdyz se ji pokusis zesvetlit v editoru,
tak dostanes bud fialovy sum (starsi snimace) nebo zkratka sum. U Nikonu muzes jit o 3EV
nahoru aniz by to pusobilo rusive. Svetla jsou zase u Canonu vypalena, s tim uz se nic udelat neda.
U Nikonu mas kresbu bez prepalu.

Sony RX100 ma pochopitelne take snimac Sony. Jen pozor na to, ze ten objektiv tvori jen plastove
trubky v sobe a par plastovych kolecek, nesmis s trim o nic bouchnout a obcas se to poroucha samo
od sebe. Nahradni objektiv stoji tech 1200-1400 Kc z Ciny a vymena je tak na hodinu prace.

https://www.megapixel.cz/sony-cybershot ... 1527179104

Jestli k tomu mas k te 400D jen ten stary plastak 28-90, tak ten je neostry i na tech 10mpx.
Tedy nema cenu resit znacku kvuli sklum.

Idealni bazarova kombinace je treba Nikon D90/D7000 s Nikonem 16-85 VR a Tamronem 70-300 VC.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Zakk » 11 črc 2018 17:00

O tom mi před pár lety říkal jeden fotograf, že kdyby neměl desetitisíce v objektivech tak už dávno přešel k Nikonu.. když je méně světla tak když nastaví ISO na víc než 1600 tak už je tam spoustu šumu a kolega s Nikonem může klidně ISO třeba přes 20 000 a pořád se to dá.. dynamický rozsah u čipu mi přijde snad nejzásadnější věc.. když si vybírám tělo fotoaparátu. Tak jsem právě chtěl vědět, jestli se Canon už třeba nepolepšil, moc jsem to nesledoval.
Takže moje další zrcadlovka by byl pravděpodobně Nikon.. to ještě ale nějaký ten pátek počká ( a třeba bude za pár let všechno jinak..) :D

Jinak ten kompakt už jsem byl skoro rozhodnutý pro ten rx100.. úplně všude kde se řeší opravdu malý kompakt s dobrou kvalitou obrazu za menší peníze tak se o tomhle alespoň zmíní.. dělá na mě dojem, že už je to taková " legenda" "bestseller"
"sázka na jistotu"..

Líbí se mi hlavně že má kvalitní větší čip a i dobrý hodně světelný objektiv a carl zeiss mi taky přijde záruka kvality.

Teď je otázka jestli se vyplatí nový nebo použitý?

Chtěl jsem použitý s tím, že bude stát co nejméně.. nějaký ten škrábanec mi nevadí.. a alespoň bych se o něj tolik nebál, že ho někde odřu atd.. chtěl jsem koupit nějaký levný z eBaye (proto jsem se tu nedávno ptal na clo) právě ale s dopravou a DPH se to se nevyplatí. A např na bazoši nemám žádnou záruku, že mi nepošlou místo toho cihlu :D :D

A tady nový https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100 za 8k s dopravou zdarma a s náhradní baterkou v ceně + ještě nějaké poutko (které nechápu jak může normálně stát 1300 :D ) mi přijde celkem výhodné.

To co jsi teď poslal https://www.megapixel.cz/sony-cybershot ... 1527179104 se mi dost zalíbilo.. cena slušná a od seriźního prodejce s roční zárukou to vypadá opravdu zajímavě..plus ještě s gripem o kterém jsme uvažoval, že bych dokoupil a stojí 500kč ... vypadá ale dost ošuntěle (kosmetiku zas tak neřeším, ale je to známka toho, že má už asi něco za sebou) a hlavně to lcd mě dost znepokojuje...ale i tak se mi dost líbí.. Ty bys mi doporučil do tohohle jít nebo raději nový.. ??

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod petr22 » 11 črc 2018 19:12

Kdyz je novy za 8000 Kc, nema smysl kupovat pouzity x let stary za 5500 Kc.

Ona to neni takova legenda, ona je to spis takova jedina moznost.

S Karlem Zeissu to ale moc spolecneho nema, stejne tak ty Zeiss objektivy na telefonech.

Kvalitni objektivy davno nejsou o zkusenostech a letech praxe, ale o kvalitnim software
na navrh objektivu a strojich na vyrobu. Jak vidis, tak cely objejktiv stoji 1000 Kc
novy jako nahradni dil...... vyrobni cena celeho fotaku nebude moc vysoka.

Poutko za 1300 Kc - mno, to je zkratka Sony.

Nechtej vedet, kolik stoji popruh pres rameno na Hasselblad nebo slunecni clona......
pak ma ale clovek vetsi radost kdyz koupi na soucastky fotak za 2000 Kc ktery stal puvodne
pres 100.000 Kc. Nebo za 9000 Kc objektiv, co stoji ctvrt milionu.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Zakk » 11 črc 2018 19:39

Tak jsem napsal špatně poutko.. je to takovýhle popruh https://www.megapixel.cz/peak-design-slide-lite a není ani od Sony, ale stejně nevím co na tom může tolik stát :D

Dar847
Level 1
Level 1
Příspěvky: 85
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký kvalitní kompakt.. stále se vyplatí rx100 ?

Příspěvekod Dar847 » 17 srp 2018 14:15

Ahoj, zkus třeba tento výběr, kde najdeš zajímavé produkty. Pokud tomu moc nerozumíš, máš tam i nějaké tipy, jak vybrat...
https://www.testado.cz/nejlepsi-kompakty/


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak poznat kvalitní už použitou LP desku?
    od p3v4x » 05 úno 2024 21:03 » v Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)
    9
    1717
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 16:46
  • Vyplatí se upgrade, ak ano tak aký?
    od Frank Burns » 02 úno 2024 19:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    635
    od Frank Burns Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 13:47
  • Vyplatí se upgrade ?
    od barinator » 01 říj 2023 14:53 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    4258
    od peta501 Zobrazit poslední příspěvek
    10 říj 2023 00:45
  • rtx 3070 je stále na 50-60 C
    od Kvido14 » 03 úno 2024 11:54 » v Problémy s hardwarem
    2
    602
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:30
  • Vyplatí se koupit Iphone 11 pro max
    od mtc » 30 dub 2023 20:51 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1390
    od mtc Zobrazit poslední příspěvek
    30 dub 2023 20:51

Zpět na “Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů