2 HDD na jedné IDE (vyřešeno)

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

tajo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

2 HDD na jedné IDE (vyřešeno)

Příspěvekod tajo » 23 úno 2007 15:04

Dobrý den,
mám problém se zapojením 2 HDD. Půjčil jsem si 160 GB HDD (Seagate Barracude) plný dat s úmyslem, že ho zapojím jako Slave a budu ho používat pod Windowsama, které mám na již zapojeném disku (taktéž Seagate Barracuda)...
disky jsem zapojil tak, že ten původní windowsácký jsem píchnul do černé koncovky (master) a ten nový s datama do šedé (slave) koncovky...
po restartování PC ale dostanu hlášku ve smyslu, že mám z něčeho nabootovat systém...
když se kouknu do Biosu, tak je na 1. místě v Boot Devices 1st Floppy disk, což je ten můj původní, jenže na úvodní stránce, kde je popsáno Primary Master Disk, Primary Slave Disk, Secondary Master Disk, Secondary Slave disk je situace následující:
na Primary Master Disku není nic... tedy not detected
na Primary Slave Disku je nově zapojený disk s datama
na zbylých dvou je nějak CDromka a druhá disketovka..

nevím, ale jak donutit BIOS aby na Primary Master Disk našel a nastavil ten můj starý původní s Widlema.. když na to najedu, tak jsou tam akorát nějaké nastavení ohledně případného disku, ale nic jako Search Disk...

Na tom původním Disku ale nemám jenom Widle, také tam mám Linux Madriva, takže se těsně po startu zobrazí nabídka na volbu OS (jestli to nemůžu být tím)
chybu v discích bych vyloučil, taktéž napětí by mělo být dostatečné (zkoušel jsem i všechno kromě disků odpojit).. navíc oba disky bzučej

jsem již opravdu bezradný, děkuji za každý nápad

Reklama
Uživatelský avatar
aproch
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 263
Registrován: leden 07
Bydliště: Šumperk
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod aproch » 23 úno 2007 15:11

IDE disky se nerozlišují na master a slave podle místa připojení na šrákách, ale který je který musíš navolit jumperama na discích. Většinou bývají popsané.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 23 úno 2007 15:32

1) Floppy není tvůj původní disk, je to disketová jednotka - obvykle označovaná jako A
2) Doporučuje se mít na konci :kšandy" disk, najumperovaný jako Master - to je ten tvůj systémový - a uprostřed kšandy disk Slave - to je ten nový s daty.
Když dáš do Hledání HDD, vyletí na tebe asi 700 odkazů na thready, kde se řešilo něco kolem HDD a jen v první desítce je asi pět odkazů na pravidla zapojování a jumperování HDD. :smile:

tajo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tajo » 23 úno 2007 16:14

mohl by si mi prosím poslat konkrétní odkaz? nemůžu nic užitečného najít.. vůbec netuším co to nějaké jumpery jsou, i google mi toho moc neřekl.. díky

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 23 úno 2007 16:40

Mezi osmdesátižilovým kabelem a napájecím kabelem je pět dvojic pozlacených pinů, to jsou ty jumpery. Na nich je navlečena miniaturní nástrčka (nebo dvě). Na disku je pak nákres, jak má být na nástrčka nastavena, podle toho, zda být HDD master, slave, nebo jiná možnost.
Pokud není nástrčka správně, vytáhni ji pinzetou a nastrč na správné místo.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 23 úno 2007 16:43

Když se podíváš na disk z té strany, kde připojuješ napájecí a datový kabel, tak mezi nimi je další místo ¨, kam s vkládají jumpery (spojka pro dva piny). Na disku je zpravidla natištěn nad těmi konektory, nebo na vrchní straně, způsob nastavení Master (M) a Slave (Sl). Tak je podle toho zapoj. Kam, který přijde na kšandě (datovém kabelu) je již uvedeno výše.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

tajo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tajo » 24 úno 2007 19:12

Děkuji za rady. Dle dokumentace jsem sejmul z datového disku jumper, coz znamená, že disk je Slave. Po startu vše již něběhne korektně. Děkuji

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 24 úno 2007 20:22

Rádo se stalo. Ať se daří!
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů