Ztlumeni huciciho vetraku

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
James_Radlle
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: únor 07
Bydliště: Far Far Away
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Ztlumeni huciciho vetraku

Příspěvekod James_Radlle » 26 úno 2007 00:06

Zdravim, mozna je to jednoducha zalezitost, ale posudte sami:

mam v pc nekolik 12 cm vetraku ale jeden z nich dela desnej bordel (zapojenej na 3-pin, 12V z MB), uz mi z toho brni hlava. Potreboval bych ho zlumit a co s nejnizsimi naklady na zlumeni.
Asi by to chtel nejaky potenciometr....jaky a kam ho zapojit....

Predem dik za napady.
Počítač: ANO! :bottle:

Reklama
Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 26 úno 2007 06:34

Nepomohlo by mu jen prosté vyčištění a namazání vazelínou?
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 26 úno 2007 14:38

Jen bych upozornil každé snížení otáček větráku má vliv na proudění vzduchu v bedně potažmo tedy na chlazení Obzvláště bych nedoporučoval snižovat otáčky pokud je na procesoru pasivní chladič.

Karlos Jak namazat větrák s naraženým rotorem bez závlačky pod samolepkou ty levnější jsou takhle dělaný všechny.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6760
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Ltb » 26 úno 2007 17:24

Osobně bych to řešil zakoupením většího větráčku:
1) odbouráš tím zbytečný hluk (hlučný ventilátor může znamenat odcházející ventilátor)
2) zvýšíš tím proudění vzduchu

Investice nijak výrazná, řekl bych.

Uživatelský avatar
James_Radlle
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: únor 07
Bydliště: Far Far Away
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod James_Radlle » 26 úno 2007 20:22

Nerad vas vsechny vyvadim z omylu, ale:

ten vetrak je uplne novy par mesicu, spinavy neni
2. snizeni odvetravani nehrozi mam 12cm vzadu ve skrini, 12cm na zdroji na procaku mam nejaky 9,2cm a zminovany 12cm vepredu ---> 3. takze o nejakem zvetsovanim nemuze byt rec :shock:

ps.: kdo tady mluvil o pasivu :evil: :D :D
Počítač: ANO! :bottle:

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod El Diablo » 26 úno 2007 21:19

RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 27 úno 2007 12:44

James_Radlle, docela rád tě vyvedu z omylu. I zcela čistý a pár dní starý (nový) ventilátor, může potřebovat vyčistit a promazat. Toto se netýká lopatek ventilátoru, ale hřídelky motoru. Postup již nastínil JP, odloupneš samolepku, pod ní odpáčíš krytku a pod ní na tebe bude koukat hřídelka se závlačkou. Závlačka bývá buď klasická z pérové oceli, nebo jen kroužek z plastu, těžko říci, která se sundavá a nandavá hůř, každopádně obě se blbě hledají, když ti spadnou pod stůl. Po jejím vypreparování, by neměl být problém stáhnout rotor s vrtulí z tělesa motoru. Pokud má větrák kuličková ložiska, pak natlač, třeba injekční stříkačku, vazelínu do prostoru mezi ložisky, nastrč rotor zpět, zajisti závlačkou, natlač vazelínu mezi závlačku a zátku. Pokud je tam kluzné ložisko, pak očisti hřídel rotoru, mázni jí lehce vazelínou, nastrč zpět do statoru, zajisti závlačkou, natlač vazelínu do prostoru mezi závlačku a krytku. Dál je postup stejný, zamáčkni krytku, přelep samolepkou a hotovo.
Honzo, nevím co máš na mysli, já vždy viděl pod krytkou, nebo samolepkou závlačku. A to bez rozdílu ceny. Ostatně, je to jako s holkama, po odstrojení na nějaké nejzákladnější minimum se ukáže škvírka, kam se to dá nacpat... :wink: :lol:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 27 úno 2007 13:34

Karlos Tuhle sem odloup samolepku a celá čepička i s lopatkama mi připadala jako jeden kus. Pokud je to dělitelné ten spoj sem neviděl.
Naraženým rotorem myslím na hlavní ose zápich ztenčení cca 1-2mm široké v dirce rotoru co se nasouvá na popsanou osu pasující kroužek vzhledem k tomu že jde o plast pod tlakem se poddá a na tu osu to narazíš běda ovšem kdybys to chtěl stáhnout urveš to celé. Je to třeba jalo když chceš spravit ovladač k TV nikde žádný šroub vše na jednosměrné záskoky když to chceš otevřít většinou nějaký zařve.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 27 úno 2007 13:56

Honzo, ten plastový kroužek je v jednom místě střižený, takže je potřeba se obrnit neskutečnou trpělivostí, hodinářskými šroubováky a hledat, kde je to místo, pak do něj naprat šroubovák, a snažit se skulinku rozevřít tak, aby ten kroužek přelezl, přes zápich. Je to většinou komplikovaný porod, nasazení bývá snazší, tedy pokud kroužek najdeš na stole (viz foto mého pracovního stolu :lol: ).
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 27 úno 2007 14:16

Karlos ty mi tady presentuješ plastovou segrofku nebo závlačku. Já to myslel jako součást past. pouzra osy. Přímo v tý trubičce co nasuneš na osu.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
James_Radlle
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: únor 07
Bydliště: Far Far Away
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod James_Radlle » 27 úno 2007 22:53

Opravdu hodne zajimavych tipu, urcite neco vyzkousim, jen co budu mit nejakou tu volnou chvili.

karlos: tak to jsem zjedav, jevi se to jako nejsnadnejsi :smile:
Počítač: ANO! :bottle:

Uživatelský avatar
Doktor 1
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 337
Registrován: březen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Doktor 1 » 27 úno 2007 23:57

Už jsem těch větráčků také pár rozebral a sohlasíms karlosem snad jen s jednou vyjímkou kde to platové jištění nebylo dělené a vypadalo o jako součást pouzdra osy tak jsem tomu trochu násilně pomohl a funguje.

Honzo vem si ponaučení z karlosova podpisu ! :D


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bozan a 23 hostů