Teplota procesoru v Noteboku nad úrovní maxima

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

JerryCB
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Teplota procesoru v Noteboku nad úrovní maxima

Příspěvekod JerryCB » 02 bře 2007 02:49

Mám problém s teplotou procesoru v Notebooku. Jedná se o starší typ která jsem nedavno koupil na inzerát. Procesor je Intel pentium 2 366MHz Mám nainstalované Win XP. Když jsem jej kupoval tak měl zaseklý větráček a byla nutná jeho výměna. Proto mě stál notebook pakatel. Jelikož není možné sehnat větráček přesně stejný jaký má v notesu být musel jsem koupit větráček obyčejný v prodejně GM elektronics v rozměrech 30x30. notebook je miniaturní, proto nebylo moc místa na experimentování, ale nakonec se povedlo vložit ho tam tak aby vzduch nad chladičem cirkuloval tak jak má. Pro kontrolu jsem si nainstaloval Speedfan a byl jsem naprosto zděšen. Průměrná teplota procesoru je 60-80 stupňů v klidovém stavu. Pokud otevřu prohlížeč inernetu. a surfuji, pohybuje se teplota kolem 100-110 st. Pokud instaluji nějaký program teplota šplhá až k závratným 130 st. Moje otázka směřuje takto: Mám se spoléhat na program speedfan či čidlo u procesoru že teplota kterou ukazuje je opravdu reálná. A dále jestli kdyby se procesor přehříval, tak jestli by se vypnul sám, nebo by to došlo tak daleko že by se spálil. Mám vyzkoušené že větráček saje vzduch a vypouští z notebooku ve správném místě, a že vzdych vychází z notebooku ohřátý, takže cirkulace bude správná. Možná jestli nezatěžuje tolik procesor XPčko. Větráček se zapíná už při pohnutí s myší. Předem díky za pomoc. Jerry

PS momentální teplota po dopsání tohoto příspěvku je podle programu speedfan 114 st.C

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 02 bře 2007 06:40

Pokud by tato teplota byla aktuální, tak bude procesor brzy v háji. Osobně programům typu Speedfan nedůvěřuji. Vyzkoušel jsem jich několik a mezi měřením jsou velké rozdíly. V tomto případě bych doporučil změřit teplotu nějakým měřákem. Nevím jaké jsou dnes cenové relace, ale vzhledem k tomu, že asi před 10-ti lety jsem kupoval Metex cca za 2 litry, tak teď by to mohlo být pár set. Případně si to někde půjčit, nebo v nějakým servisu nechat změřit. Bude to sice jen povrchová teplota procáku, ale pro orientaci to stačí.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 02 bře 2007 09:00

Teplota se dá odhadnout i přiložením suchého prstu na procesor nebo chladič. Pokud nejsi z azbestu, vydržíš dlouhodobě cca 60 stupňů. Otázka je, jestli tvůj program měří teplotu pouzdra nebo vnitřní teplotu čipu.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 02 bře 2007 09:08

mmmartin píše:Teplota se dá odhadnout i přiložením suchého prstu na procesor nebo chladič. Pokud nejsi z azbestu, vydržíš dlouhodobě cca 60 stupňů. Otázka je, jestli tvůj program měří teplotu pouzdra nebo vnitřní teplotu čipu.

To ano. Pokud jde o teplotu pouzdra, tak by tam tak velký rozdíl být neměl - odhaduji max. 3 stupně. Ten procesor je malej a pouzdro je z dobře teplovodivé hmoty, aby se dalo uchladit jádro. Pokud to má kolem stovky, tak by to tím suchým prstem poznal určitě. A pokud je azbestovej, tak stačí prst namočit a uvidí páru. :smile: :smile: :smile:

JerryCB
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod JerryCB » 03 bře 2007 01:58

Prostor chladiče je velmi nepřístupný. Jediné jak se dá na něj sáhnout, tak to je pod větráčkem, ale to bych musel sundat displej a dalším mnoho dílů. pokud bych sundal větráček abych vyzkoušel teplotu, tak zase nebude teplota aktuální protože nebude chladit. Jedině zkusit to tím měřákem. Jsem elektrikář, ale měřák s teplotou nemám, ale snad nebude problém si ho vypůjčit. Jen stále nechápu jak může jeden prograsm měřit tak a druhý jinak. Přece se načítají data z jednoho čidla?!? při teplotě nad 100 st. bych si na tom noteboku mohl vařit kávu, a asi by se začínaly tavit plasty. klávesnice je sice horká, ale nemyslím si že by měl proccesor 130 st, ale možné je všechno.... hlavně u počítače :-) Myslíte že kdybych tam nahrál jiný systém než XP, tak by procesor nebyl tak zatíženej a nevařil by? Po staru počítače se mi spustí speedfan, a usb-wifi, a to už je procesor zatížen na 25%. pokud se spustí ICQ, tak i když je jen na panelu, tak už procesor pracuje na 35%. Když zapnu prohlížeč, tak už běží procesor až na 70%. no a když si k tomu ještě pustím winamp abych si poslechl hudbu, tak už jede procesor na 100%, a teplota už šplhá nad 120 st. Vypnul by se kdyby teplota překročila nějaköu hodnotu? když jsem ještě měl celerona, tak jsem na něj jednou zapomněl dát chladič a on se sám po dvou vteřinách vypnul. Jerry

Uživatelský avatar
krtenek
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1955
Registrován: květen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod krtenek » 03 bře 2007 08:42

Podle mě je teplota nad 100°C nesmyslná. Nemáš v BIOSu nějakou položku ohledně teploty? Tam totiž bývá vždycky jedna, kterou sleduje. A při přehřátí vypíná počítač.

Žádný program pro sledování teploty přímo pro tvůj notebook (od výrobce) neexistuje?

Uživatelský avatar
zlobyl
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1760
Registrován: duben 06
Bydliště: Slaný
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod zlobyl » 03 bře 2007 09:47

Já souhlasím s předchozím příspěvkem a ještě jsem se chtěl zeptat, zda je mezi CPU a chladičem dobrý kontakt s dobře nanesenou teplovodivou pastou?

JerryCB
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod JerryCB » 03 bře 2007 16:49

V BIOSU jsem to taky hledal, ale není tam o teplotě ani zmínka. A chladič je dobře spojený s procesorem. pro sichr jsem tam dal pastu novou. Jerry


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • vysoka teplota procesoru Ryzen 9 3900X Příloha(y)
    od pelekardo » 20 říj 2023 16:22 » v Problémy s hardwarem
    28
    3293
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 23:33
  • Výběr noteboku na kancelářskou práci do 15.000,-
    od deus.one » 23 říj 2023 20:45 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    802
    od deus.one Zobrazit poslední příspěvek
    04 lis 2023 08:24
  • vysoka teplota CPU Příloha(y)
    od symetrala » 02 pro 2023 13:05 » v Vše ostatní (hw)
    8
    1328
    od symetrala Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 16:54
  • PC se vypne (CPU teplota?) Příloha(y)
    od ThereZ » 05 bře 2024 19:59 » v Problémy s hardwarem
    35
    2665
    od ThereZ Zobrazit poslední příspěvek
    09 bře 2024 11:13
  • Teplota CPU - Vysoká nebo optimální ?
    od rg999 » 18 zář 2023 19:34 » v Problémy s hardwarem
    4
    2132
    od rg999 Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 11:11

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů