Odinstalace OS - prosím poraďte

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Amaterka
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Odinstalace OS - prosím poraďte

Příspěvekod Amaterka » 27 bře 2005 21:38

Prosím pomozte, jak odinstalovat Operační systém Windows? Jako běžný uživatel PC jsem potřebovala po menší chybičce přeinstalovat Windows, ale bohužel jsem si ho nainstalovala ještě jednou, jak ho mam teď odstranit, pokud to vůbec jde.
Díky moc za jakou koliv pomoc.

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 27 bře 2005 22:22

Nevím jestli přímo odinstalovat, ale určitě by šel šetrným postupem odpreparovat :wink:. Potřeboval bych ale vědět pár věcí. Jaký sou ty dva operační systémy a kde jsou nainstalovaný (přesná složka)? Kterej z nich si přeješ odstranit? Kterej teď startuje jako výchozí? Nabídne se ti při startu počítače výběr kterej systém chceš nastartovat?

Amaterka
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Amaterka » 27 bře 2005 22:35

Oba dva os jsou win xp home a při startu se mi objeví nabídka který chci pustit. Přesnou složku ale nevím.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 27 bře 2005 23:14

Tak v tom případě ještě pár otázek :wink:. Kolik je v počítači disků? Jdou spustit oba operační systémy? Co se to přihodilo za chybičku, kvůli který si přeinstalovávala?
Zkus následující dvě věci. Dej Start->Spustit a napiš tam "%windir%". Otevře se ti klasickej Průzkumník. Vidíš řádek Adresa? Poznamenej si jeho obsah. Tohle je místo, kde sou windowsy nainstalovaný.
Další věc: Běž do ovládacích panelů, poklepej na položku systém. Na záložce upřesnit je dole rámeček Spuštění a zotavení systému. Dej nastavení. V horní půlce je tlačítko Upravit. Stiskni ho. Otevře se ti poznámkovej blok. To co je v něm psaný sem zkopíruj...

Amaterka
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Amaterka » 28 bře 2005 19:34

Takže to vezmu po pořadku - disk mam jen jeden, systemy jsou spustit oba dva. Tou chybkou bylo, že moje sestra (která umí jen pc zapnout a vypnout) mi vyhodila nějaky soubory z registu (ikdyž nevim jak zrovna ji se to povedlo)pc mi začlo hlasit různý hlášky o chybách, občas nešly nějaký funkce jako např. obnova systému, nápověda, některy programy nešly spustit atd. z mýho hlediska se to jevilo za nejlepší to přeinstalovat jenže mam nainstalovany windows xp service pack 2(což jsem zapomněla zmínit) a ztratil se mi k němu uninstal, i když je nainstalovany.A tak se mi podařilo xp nainstalovat jako další systém.
Windows je nainsalovanej C:\WINDOWS

boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS.0
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS.0="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Doufám, že to tak bude stačit :wink:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 29 bře 2005 18:25

Ještě se pro jistotu zeptám jednou, abysme nevyvedli nějakou hloupost :wink:. Zachovat si přeješ ten systém, co startuje jako výchozí? Pokuď je tvá odpověď kladná, čti dále jinak ještě napiš a návod tomu přizpůsobím :wink:.

Ten soubor kterej si sem kopírovala otevři znovu a uprav ho do týhle podoby:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS.0
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS.0="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Jednoduše odmažeš konec a změny uložíš. Potom se ti při startu přestane zobrazovat výběr, kterej operační systém chceš nainstalovat. Pak v podstatě stačí smazat systémový soubory ze starýho systému. Na disku máš teď dvě složky s windows. Jedna se jmenuje "Windows", druhá "Windows.0". Ke starýmu systému přináleží ta Windows, bez nuly na konci. Tu můžeš normálně smazat. To by mělo v podstatě dostačovat. Asi ještě zůstane něco málo v Documents and Settings, ale to už není zas tak podstatný, to nikde ani nepoznáš :wink:

Amaterka
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Amaterka » 29 bře 2005 20:43

Ten vychozí prave nechci. To se omlouvam ja to nikde neuvedla. Chci si nechat tu puvodni verzi. Nevim jak to ale zas mi funguje. kazdopadne strasne moc dekuji za pomoc.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 30 bře 2005 09:27

To že chodí ten původní je určitě dobrý, v tom novým by byl tak trochu nepořádek :wink:. Ten postup platí, akorát ten soubor musí vypadat takhle:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Ty "nežádoucí" systémový soubory v tom případě tedy leží v adresáři "C:\Windows.0", takže ten můžeš smazat :wink:

Amaterka
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Amaterka » 30 bře 2005 18:38

Děkuji velice převelice, už je to v poho :D .

martyy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 244
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod martyy » 04 dub 2006 16:18

Mam dotaz:
Drive jsem mel 2 OS a ptalo se me to na zacatku jaky chci spustit, pote jsem formatoval HD a uz se me to nepta, jenom mam na HD slozku Windows.0 a windows. Zadny problemy nemam, jenom me to proste vadi. OS je ve slozce windows.0. Muzu slozku Windows smazat?

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 04 dub 2006 17:35

Být tebou, tak si srovnám, jestli ty dva systémy jsou rovnocenné, jestli jeden je úplný a ten druhý není, protože používá soubory toho druhého. Jinak by ti nemusel potom jít ani jeden. Potom se koukni se do souboru boot.ini, který systém se ti načítá při startu. Jestli je to ten úplný (cca 1,8 - 2 GB), tak ten druhý, neúplný, bez milosti smaž. Jestli ale je to naopak, potom nemůžeš mazat nic, protože by ti šel do pryč celý komp.
Jestli jsou oba stejné, tak si zase srovnej, co máš na kterém nainstalované. Myslím tím, že na jednom třeba TV kartu, na druhém antivir, atd

martyy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 244
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod martyy » 04 dub 2006 17:53

Diky, Sorry ja myslel ze se mi to neulozilo sem :wink:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Minecraft kniha - poradte Příloha(y)
    od michal84 » 18 kvě 2023 16:14 » v Vše ostatní (Off topic)
    1
    2169
    od michal84 Zobrazit poslední příspěvek
    07 črc 2023 10:52
  • Poraďte GPU+Zdroj+Casu
    od ttomasek » 20 led 2024 20:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1185
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 21:27
  • Chrome načítá stránku hned po zapnutí PC Zdroj: https://www.poradte.cz/pocitace-a-prislusenstvi/54978-chrome-nacita-stra Příloha(y)
    od kellne » 13 bře 2024 09:30 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    913
    od kellne Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 21:27
  • Prosím nacenění
    od DarF » 18 kvě 2023 10:18 » v P: Hardware
    7
    1958
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    20 kvě 2023 20:31
  • Prodej PC - prosím o nacenění
    od bereline » 18 črc 2023 20:46 » v P: Hardware
    2
    2087
    od bereline Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 11:10

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů