Jak přetaktovat Durona 750 Mhz?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Jak přetaktovat Durona 750 Mhz?

Příspěvekod martin.kubin » 01 kvě 2005 00:05

Mám dotaz? jak se dá přetaktovat procesor AMD 750 Duron? Zajímal by mě postup, co je k t omu zapotřebí a kam až můžu jít! Používám XP a Desku Gygabite 7ZM, RAM 256/133,....

Reklama
Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 01 kvě 2005 10:19

zkus treba tohle: http://www.google.com/search?hl=en&q=Du ... gle+Search
Doufam ze ti to pomuze :P

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 01 kvě 2005 10:33

Přetaktovat se určitě dá, ale tvoje deska není zrovna "oveclocker friendly". V biosu nenastavíš víceméně nic a fsb se nastavuje DIP přepínačema na desce. To bys musel case rozdělat, položit na stůl a zkoušet. Kdyby ses do toho chtěl pustit tak v biosu v Chipset features setup nastav ClkGen Spread Spectrum na Disabled, DRAM Frequency na 100MHz a pak přepínačema postupně zkoušej jednotlivý frekvence FSB až narazíš na tu, na který se sytém nerozeběhne/bude nestabilní. Až najdeš maximum u procesoru, můžeš pamětím zkusit nastavit frekvenci 133MHz. Tím by se jim zvýšila propustnost, ale nemusí to zvládat. Když to přežijou není co řešit, když už se jim to líbit nebude musíš otestovat co je výhodnější. Jestli o pár MHz vyšší frekvence CPU nebo vyšší propustnost pamětí.

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod martin.kubin » 02 kvě 2005 09:28

No druhá moje otázka, se týká toho, kolik by to tak mohlo snýst. Respektie o kolik MHZ? díky

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 kvě 2005 10:25

Jo, tak to ti taky nikdo s jistotou neřekne. Co se týče procáku samotnýho, při kvalitním chlazení by mohl zvládnout klidně fsb 133, což by odpovídalo frekvenci 998MHz, ale sem si téměř jistej že u tebe to fungovat nebude, páč už to nezkousnou ostatní komponenty. Tohle musíš zkrátka vyzkoušet. Stáhni si nějakej prográmek na měření teploty CPU (např. SpeedFan: http://www.almico.com/speedfan.php), zkontroluj jak se ti procák hřeje a pak taktuj. Zvedni to to jeden krok, nastartuj wokna, když naběhnou pusť nějakej zátěžovej test (třeba Prime95:http://www.mersenne.org/freesoft.htm), zkontroluj teplotu CPU a když bude všechno v pořádku zvedni frekvenci o další krok. Když budeš mít štěstí můžeš se dopracovat až na onu fsb 133, když to štěstí mít nebudeš na 110 už ti nenastartujou wokna. To prostě nevíš dokuď nevyzkoušíš. Můžeš si při tom odpálit desku i procák, můžeš poškodit instalaci woken natolik že je budeš muset přeinstalovat. To je riziko taktování, jestli máš strach nepouštěj se do toho. Je jen na tobě co je ti milejší, jestli pár Mhz navíc nebo stabilní systém. Hlavně pořádně sleduj teplotu, jakmile začne lézt přes 60 stupňů buď přestaň taktovat nebo si pořiď lepší chlazení.

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod martin.kubin » 02 kvě 2005 10:48

hm, no je to rysk! Tak mě napadá, kolik by asi stál procik do té desky! Pokud mám správný informace, tak to utáhne max. 1,3 GHZ? ale už nevím, jak je to s duronem, athlonem,thunderbird... ! Každej test mi píše něco jinýho...jsem z toho zmatenej?

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 kvě 2005 11:11

Řek bych že nic novýho už do tvý desky nepořídíš. Nejpomalejší co se teď prodává je AthlonXP 2200+ s jádrem Thoroughbred a ten ti tam určitě nepůjde. Mohl by ses zkusit podívat někde po bazarech. Seznam toho co tvoje deska podporuje najdeš tady: http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Support/CPUSupportList/CPUSupportList_GA-7ZM.htm. Podle toho to končí u AthlonuXP 1500+, ale pozor na to že se modely se stejným označením vyráběly s různejma jádrama. Zjednodušeně ti tam poběží všechno, co má fsb 200MHz. Spíš bych ti ale doporučil pomalu začít šetřit na nějakej ten upgrade...

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod martin.kubin » 02 kvě 2005 11:32

No něco jsem našel. Týká se to toho taktování.

http://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/ ... -powernow/

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 kvě 2005 17:51

To co si našel ti absolutně nepomůže. Jestli ses díval na minimální požadavky, je tam uveden procesor AthlonXP s technologií PowerNow!. Buď si jistej že tím nedisponuješ :wink:. Touhle technologií sou vybavený mobilní Athlony a umožňuje jim za běhu frekvenci snižovat, aby šetřily energii. Takže se jedná spíš o podtaktování než o přetaktování a ještě jen s příslušným vybavením...

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod martin.kubin » 03 kvě 2005 21:05

No. Tak jsme skoušeli vyměnit procesor duron 750 za AMD athlon 1.2! No ale ta deska to prostě nějak neschramstla! Zkoušeli jsme i měnit nastavení na desce, ale nic...

Další možností je, že mám i desku, ve které byl ten silnější procesor zamontován! Je to deska MB JETWAY 830 CH SiS730S SocA. Já mám doteď Gygabite 7ZM! Rád bych věděl, jestli to má cenu vyměnit! Teda jestli je ta Jetway lepší, než ta co mám doteď
(jinak mím WIN XP, 2x128/133 RAM, Geforce 4MX 440/128, 20 Gb WD a 120 Gb WD,....

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 03 kvě 2005 21:50

Dotyčnýho Athlona se vyráběly dvě verze, jedna by ti v tvý desce chodit měla, druhá ne. Pravděpodobně se tedy jednalo o model běžící na fsb 166MHz, proto ti ho deska nezkousla. Tenhle poznatek se bude hodit k tvýmu dotazu ohledně desky od Jetwaye. Vyrábí se jí totiž spousta variant (čtyři revize tištěnýho spoje+ještě pár drobnejch rozdílů). Takže nastává několik variant, podle toho o kterou konkrétní revizi desky se jedná. V tom nejhorším případě by podporovala procesory do 1,4GHz, v tom nejlepším by podporovala až Athlon 2400+. Na kolik by tě ta výměna přišla? I kdyby si měl štěstí a jednalo se o tu nejnovější verzi, tak v současný době je do ní v prodeji už akorát Athlon XP 2200+. Nic pomalejšího novýho neseženeš. Aby sis říkal že to v budoucnu ještě vylepšíš s tím nepočítej, pokuď to bereš jako chvilkový řešení před nákupen novýho compu a nebude to drahý, di do toho, jinak si radši ty peníze odlož bokem a počkej si na kompletní upgrade.

martin.kubin
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod martin.kubin » 04 kvě 2005 01:15

No je to tak na rok a něco. Zatím jsem tu 750 přetaktoval na 840. Problém je, že víc to prostě nechce dát! Zkoušel jsme to přepínat na desce a pohyboval jsem se v rozmezí od 710 -840. původní teplota byla kolem 40 stupňů. Teď je kolem 45-47.

No a ta druhá JetWay s tím 1.2+chladič! Mi tu leží na stole. V práci jsme totiž rušili starý PC a tohle mělo letět do koše... takže to už mám doma.

Ještě jeden malý skromný dotaz? jak poznám, že to neutáhne zdroj?


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů