Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod Noob123 » 30 zář 2016 18:03

Ahoj, mám takový problém. Asi před měsícem mi odešel jeden z disků (6TB WD RED) v mém NAS úložišti WD My Cloud EX2, a když jsem chtěl nyní zkopírovat data (filmy) z druhého funkčního disku, abych přístroj reklamoval, tak zkolaboval samotný NAS. Při zapojení do sítě, dělá divné zvuky a nechce se spustit. Vzhledem k tomu, že filmy, které jsou na tomto disku, již nikde jinde (kromě prvního vadného disku NAS) nemám, tak bych je rád zachránil...

Napadlo mě proto, že disk připojím klasicky do PC a data zkopíruji - jenže zde je problém, disk je rozdělen do 3 oddílů a Windows otevře pouze jeden s velikostí cca 1 GB je a ostaní chce nejdříve formátovat. S tím jsem však počítal, a nainstaloval proto na flashku live distribuci Ubuntu (NAS úložiště jsou totiž často formátována na linuxový souborový systém, a Windows je tak nepřečtou) , které je na tom však k mému údivu ještě hůře. V průzkumníku v Ubuntu je zobrazen pouze jeden oddíl (ten gigabytový) a ostatní 2, z nichž na jednom jsou veškerá data vůbec nevidím. Vidím je pouze v GParted, což je mi k ničemu - viděl jsem je totiž i ve správě disků ve Windows...

Moje otázka proto z ní? Neví někdo co s tím?

PS: Ještě bych rád dodal, že když se pokusím extrahovat data z disku na Windows pomocí programů jako ext2fsd, tak to nefunguje - po připojení disku klasicky přes SATA nebo pomocí rámečku přes USB se totiž tyto programy vůbec nechtějí zapnout... Zkoušel jsem to na 3 PC a na jednom z nich dokonce připojení tohoto disku způsobuje neskutečné zpomalení počítače a nakonec kompletně zmizí UI = černá obrazovka a počítač se musí na tvrdo vypnout - napadlo mě proto, jestli to nakonec neodnesl i tento disk (zkrat,...)? A nemůže mi nějak poškodit počítač?

Díky... :-)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod petr22 » 30 zář 2016 18:23

Co ukazuje Crystal Disk Info jako stav obou dvou tech disku?

Souborovy system toho datoveho oddilu by mel byt EXT4.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod Noob123 » 01 říj 2016 12:53

Právě že to je ten problém, ve Windows (ani na jednom ze 3 PC) se mi po připojení tohoto disku neotevře žádná aplikace, která má nějak pracovat s disky - takže ani crystaldisk info (novinkou je, že se mi už nechce načíst ani správce disků ve Windows, skončí totiž u načítání virtuálního prostředí?). Výjimkou jsou běžné průzkumníky. (TC, Windows explorer). Ty jsou sice dost zpomalené ale fungují - jinak všechna PC jsou zkontrolovaná na malware,atd. (a čistá), jeden z těchto počítačů jsem i přeinstalovával a beze změny... Při připojení jakéhokoliv jiného interního/extrerního disku přitom žádný problém nemám...

Ještě mě napadlo, jestli nemůže být problém stím, že je to 6TB disk - nikdy jsem s takhle velkým diskem nepracoval (maximálně 4 TB)... Na druhou stranu, proč by proboha větší velikost měla znamenat problém...

PS: V Ubuntu se oddíly, ke kterým bych se rád dostal jeví jako Linux-raid...
Naposledy upravil(a) Noob123 dne 01 říj 2016 12:57, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod petr22 » 01 říj 2016 12:56

Je treba vypnout automaticke pripojovani diskovych jednotek ve Windows:

Prikazova radka s admin pravy - DIKSPART - AUTOMOUNT DISABLE (zase se to zapne AUTOMOUNT ENABLE).

Vysledkem je ze se Windows po pripojeni nebudou snazit disku priradit pismeno, takze v pripade chyb nevytuhne cely pocitac a pujde spustit nejaka aplikace jako je CDI.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod Noob123 » 01 říj 2016 14:30

Díky moc...!!! Pomocí tohoto příkazu se sice chování počítačů nezměnilo - pořád se nechtějí programy pracující s disky spustit (na jednom PC po připojení disku opět po nějaké minutě zmizelo UI a PC musel být "tvrdě" vypnut), ale na notebooku v TC a průzkumníku normálně vidím disk H s kapacitou 6 TB a už kopíruji data... :-) (Nemám sice ponětí jak to, že Windows najednou dokáže číst "linuxově" formátovaný disk, ale je mi to jedno... :D. Mimochodem, když jsme u toho, tak by ani Windows tomu disku neměly přiřadit písmeno, ne? :-D )

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod petr22 » 01 říj 2016 15:11

ext2fsd ?

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod Noob123 » 02 říj 2016 17:57

Čau, právě že žádný program nepoužívám - najednou je prostě ve Windows vidět a dle všeho je formátovaný jako NTFS (vidím ho totiž i na jiných PC, u kterých mám normálně zapnutý automount...)

Nechápu to... Každopádně data už mám překopírovaný, takže už musím disk jen vymazat... :-)

Jinak stále platí to, že když připojím tento disk, tak nespustím prakticky žádný program na PC, přestože je vytížení disku, RAM a CPU skoro na nule...

Ještě mě napadlo vyzkoušet připojit tento disk v nouzovém režimu...

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod cejny » 02 říj 2016 18:49

Netusim co mas za linux, ale skusil bych z prikazove radky dat "sudo nautilus" (nautilus je souborove manazer, takze pripadne zmen prikaz at sedi s nazvem softu).

Jinak zadej
sudo apt-get update && sudo apt-get install mc
sudo mc
Mc je jednoduche souborove manezer s gui, kterej jede v prikazove radce. Apt-get, linux pouziva ruzne apky na instalaci a spravu softu, vit opkg, aptget, ..., ale je tam i klikacka. Jde hlavne o to, aby jsi do prikazove radky dal presne nazev, jinak te linux kopne a pro mne by bylo rychlejsi dat

Ze strany linuxu bude problem v nastaveni pristupovejch prav, takze si manezera pustis jako root tim ze pred prikaz das sudo, live linux nechce heslo, naistalova uz jo. Tohle je holt problem, kdyz se klika, ono to vetsinou jede a netusis jak, prikazova radka ma kouzlo, ze k jedne veci vede vice cest a hlavne vis co to dela a co delas, takze si vyberes tu ktera splni pozadavky a bude delat to co ma.
Typuji ze to ty disky pripoji do /mnt , tj. never jen tomu co ti ukaze klikaci manazer, ale podivej se kde je disk napojene. Live by se mnelo chovat, tak ze kazde disk pripoji a max bude problem v pravech.

Jinak podpora pro win existuje a kdysi mne i jela. https://www.google.cz/search?q=ext4+on+ ... 8weoporYDg
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozbité NAS WD My Cloud EX2, HDD v pořádku - záchrana dat

Příspěvekod petr22 » 02 říj 2016 19:12

Vzdyt ma ty data uz zkopirovane.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Cloud? hdd + nová bedna? tichost
    od Speedhack » 03 čer 2023 12:10 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1147
    od Speedhack Zobrazit poslední příspěvek
    18 čer 2023 19:41
  • Herní notebook nebo cloud gaming
    od Fargotroniac » 07 čer 2023 14:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1013
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 09:54
  • Jaké je nejspolehlivější cloud úložiště pro dokumenty?
    od Matiseli » 14 čer 2023 05:26 » v Vše ostatní (inet)
    5
    2401
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    14 čer 2023 18:50
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    732
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů