Správné nastavení řadičů IDE

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Lexum
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Správné nastavení řadičů IDE

Příspěvekod Lexum » 14 kvě 2005 08:04

Zdravím. Potřeboval bych poradit jak správně nastavit řadiče IDE ATA/ATAPI primární a sekundární. Můj problém spočívá v tom, že při vypalování (Nero) mi to v zásobníku dost často klesá k nule. Aby byl přesnější, tak většinou u pálení DVDček. Druhá potíš je že když přehrávám film a třeba jen brouzdám po netu tak se obraz začne trhat. Domnívám se proto, že mám něco špatně nastaveno. U primáru tak sekundáru mám nastaveno vše na DMA. HDD zapojen na jako primární-master. DVD-RW s DVD-ROM na sekundárním z toho DVD-RW jako master.

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 14 kvě 2005 08:37

Zapojený a nastavený se to zdá být dobře, ale to chování jak říkáš je opravdu podivný, takže spíš něco buď nefunguje tak jak má, nebo je něco jinak nastavený než si myslíš :wink:. Co máš za základní desku? Máš digitální foťák? Že bys vyfotil jak to máš nastavený v biosu... Ve woknech mrkni ve správci zařízení v Řadičích IDE/ATAPI u primárního i sekundárního řadiče na záložku Upřesnit nastavení. Dívej se hlavně na aktuální režim přenosu. U obou mechanik by mělo bejt Ultra DMA 2, u disku Ultra DMA 5 nebo 6.

Lexum
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Lexum » 14 kvě 2005 08:48

Ano u primáru mám režim ultra DMA 5 a sekundáru Multi word DMA 2. Problemy mám od doby co jsem koupil novou DVD vypalovačku. Dříve jsem měl Plextora a DVD-ROMku a vše vypalovalo dobře. Ale jak říkám, dělá to jen u pálení DVD filmů. Ale na druhou stranu to sekání při přihrávání DVDček. Může to být tím, že mám jen 1,3 procesor. Asi už dodejchává :smile:

Lexum
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Lexum » 14 kvě 2005 09:33

Sekání při přehrávání je vyřešeno. Při sledování DVD zatížení procesoru 65-81% a pak se to nemá sekat :shock:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 14 kvě 2005 09:37

Právě sem to zkoušel. Fyzickou frekvenci procesoru mám 1826MHz a vytížení se pohybuje kolem 20%. Co máš za grafiku? Novější podporujou hardwarový dekódování MPEG2 videa, tím se zatížení CPU výrazně snižuje. Zdá se že tvoje grafika to buď neumí, nebo je to někde zakázaný.
K tomu pálení. Takhle se ti to chová předpokládám při pálení z mechaniky na mechaniku. Jakou rychlostí pálíš?

Lexum
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Lexum » 14 kvě 2005 10:07

Ne, kopírování za letu na DVD zásadně neprovozuji.DVD pálím standardní rychlosti 4X Mám Leadtek WinFast A340T. Procesor AMD 1300 MHz. Zakl.deska MSI K7T Pro/turbo. 447MB op.pamět.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 14 kvě 2005 10:38

Takže: Tvoje karta má plně hardwarovej MPEG 2 dekodér. Vyzkoušel sem přehrávání na kartě Geforce2, která hardwarovej dekodér nemá a u 1Ghz Celeronu se vytížení CPU pohybovalo kolem 50%. Začínám mít spíš podezření že bude nějakej problém v komunikaci s diskem. Mrknu do manuálu k desce jak by měl bejt nastavenej bios...

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 14 kvě 2005 13:00

Hmm, tak v biosu toho koukám moc k nastavování není... Jestli si žádný nastavení neměnil tak tady taky problém nebude. Mrkni do Integrated Peripherials na následující položky:
Onchip IDE channel 0/1 - Enabled, IDE Prefetch Mode - Enabled, Volby Primary Master PIO až Secondary Slave UDMA - všechno na Auto a poslední IDE HDD Block Mode - Enabled. Předpokládám ale že to bude všechno jak má být.
Udělal bych jendoduchej pokus. Kopírování souboru. Vem nějakej jeden větší soubor (aspoň 200MB) a zkus ho kopírovat z místa na místo. Stopuj čas a sleduj vytížení CPU. Pak napiš jak velkej soubor odkuď kam a s jakejma výsledkama si kopíroval, zkusíme nějaký letmý srovnání. Je to sice dost hodně nepřesný, ale jakousi představu by nám to dát mohlo...

Lexum
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Lexum » 15 kvě 2005 10:03

miras: Díky moc za ochotu řešit tento problém. :wink: Zatím jsem se na to nedíval podrobněji, ale až bude čas tak se na to mrknu a udělám nějaké testíky, třeba na to příjdu. Vypálené filmy jsou debré a dívat se na ně stejně budu na stolním DVD, tak mi to zas tak nevadí.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 15 kvě 2005 17:19

No když na něco přijdeš dej vědět, taky by mě docela zajímalo kde je ten pověstnej "zakopanej pes" :wink:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Win10 sa nenačítal správne Příloha(y)
    od 28nitro28 » 25 zář 2023 10:12 » v Windows 11, 10, 8...
    24
    3745
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    28 zář 2023 06:18
  • Správne nastavenie Serveru + Nextcloudu Příloha(y)
    od mimi973 » 26 úno 2024 15:40 » v Administrace sítě
    0
    788
    od mimi973 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 15:40
  • Nastavení RAM
    od Torrman » 21 led 2024 15:13 » v Problémy s hardwarem
    5
    894
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    21 led 2024 23:36
  • Nastavení routeru
    od nej017 » 26 úno 2024 07:42 » v Sítě - hardware
    3
    694
    od nej017 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 16:12
  • Nastavení modemu - bridge
    od FIDLIK » 08 úno 2024 16:26 » v Sítě - hardware
    0
    725
    od FIDLIK Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 16:26

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů