Jak poznat vadny HDD?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jezismarja
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod jezismarja » 28 lis 2016 11:31

Opakuji - ten F0 pusť klidně z hlavy!!

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod petr22 » 28 lis 2016 11:32

"Zkus si přepočítat tu hodnotu F0 do normální desítkové soustavy. Klidně se s tebou vsadím, že to nedokážeš a kdyby se ti to náhodou povedlo, tak ti vyjde astronomické, logicky naprosto nesmyslné číslo!!"

Pouze v pripade, ze nevis, co ta hodnota znamena.

1. CDI ji neukazuje celou, ukazuje pouze cast, takze ta hodnota je jeste vetsi, nez vypada.
2. Posledni 4 byty jsou doba provozu disku, takze to bude zcela urcite 6095 hodin.

Smart parametr F0 je nejlepsi vubec neresit, ten zkratka tu na prvni pohled silenou hodnotu ma vzdycky.

jezismarja
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod jezismarja » 28 lis 2016 11:38

petr22 píše:Smart parametr F0 je nejlepsi vubec neresit, ten zkratka tu na prvni pohled silenou hodnotu ma vzdycky.

První část věty je naprosto v pořádku, druhá je blbost. Tu šílenou hodnotu má F0 vždycky jen u disků některých výrobců, ostatní ukazují normálně.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod petr22 » 28 lis 2016 11:47

Co je to "normalne", kdo definuje co to ma a nema ukazovat? Kazdy vyrobce si muze urcit sam, co se bude reportovat. Nemusi F0 reportovat vubec. A jiny tam holt misto 000000 na zacatklu ma dalsi hodnoty, ktere udavaji neco jineho.

Opakuji: parametr F0 u disku Seagate neni jedno cislo astronomicke hodnoty, ale cislo skladajici se ze 3 nezavislych hodnot. Navic je to 56bitu, ze kterych vidis v CDI jenom 48 bitu. Je potreba jina aplikace ktera to zobrazi cele.

Kdyz vis co tam ma byt a co to znamena tak tam nic silenho neni. To ze se to stale meni je v poradku, nejrychleji se meni prvni 4 byty. Posledni 4 byty (ty co nejsou videt) by se mely rovnat provozni dobe disku, po prepoctu ze sekund na hodiny.

Nejjednodussi pomucka - pokud to nevidi Seagate SeaTools jako problem, tak to neni problem.

CDI reportuje jen ty udaje, ktere reportuje primo elektronika disku - nejde reportovat neco "spatne" nebo "dobre". Je potreba vedet, co ta hodnota konkretne znamena i kdyz na prvni pohled nedava smysl.

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod radek178 » 28 lis 2016 12:20

Tak ten test LONG GENERIC neni jeste ani v pulce. Pekne to trva...

No kdyz se tady prete o ty hodnoty, tak ja hlavne u toho F0 beru ty posledni 4 cisla. Samozrejme nevim, o co jde, ale predstavil jsem si pod tim hodiny a ono by to mohlo sedet. Od doby, co jsem to sem dal poprve a pak se na to podival podruhe ubehla cca hodina a cislo poskocilo z 1806 na 1807 a ted uz mam 1808.

Nicmene disk, respektive PC s timto diskem je fakt podezrele pomalej a pred par mesici urcite nebyl.

Uživatelský avatar
iDkcz
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2533
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod iDkcz » 28 lis 2016 12:38

To, ze by sis mel založit vlastní tema ted pominu, ale každá taková chyba znamená pomalý odchod HDD. Uz bych si na něm od první známky poškození nenechává žádná důležitá data, odejít muže ted,... ted,... nebo klidne až ted.
Acer Predator G5-793 ( i7 6700HQ, GTX1060 6GB )

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod ITCrowd » 28 lis 2016 13:04

ski1961 založ si vlastní téma. Pravidla jsi schválil při registraci, že jsi je nečetl, tě neomlouvá.
K tématu - hodnota Buffer Size je neznámá. Nemůže to znamenat, že je pryč cache paměť? To zpomalení počítače by tomu odpovídalo...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod radek178 » 28 lis 2016 13:21

Aha, to vubec nevim, co znamena. Jak poznam, ze je cache pryc? Existuje neco, cim nebo jak to zjistit?
Test jeste porad jede.

jezismarja
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod jezismarja » 28 lis 2016 13:37

Jednak jsem nenašel "neznámou hodnotu Buffer size" a jednak jsem se ještě nesetkal s "odešlou cache". Myslím, že to není správný směr hledání závady.

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod radek178 » 28 lis 2016 13:42

Je to tam, v tom vypisu z CrystalInfo.

Kód: Vybrat vše

Buffer Size : Neznámy údaj

jezismarja
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod jezismarja » 28 lis 2016 13:54

Tak si toho nevšímej, je to opět jedna z vlastností Seagate disků při kontrole přes CDI. Mám skoro nový Seagate HDD a v CDI taky ukazuje "Buffer size - neznámý údaj".
Zkoušel jsem i další Seagate disky v jných PC a ukazují to samé.

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak poznat vadny HDD?

Příspěvekod radek178 » 28 lis 2016 14:00

OK. Test porad jede... ale už jsem na 87%. Stejně si myslím, že to nic nenajde. Koupil jsem mezitím úplně novej SATA (ráno jsem dal novej, ale mám ho doma už pár let), tak uvidím, co pak.
Už přemýšlím o novým disku, ale nechce se mně vyhazovat peníze. Díval jsem se na Toshibu p300 3TB nebo možná SSD. Třeba by na data tenhle dyl ještě nějakou dobu použitelnej.

Dodatečně přidáno po 48 minutách 43 vteřinách:
Tak test dokončen a opět PASS. Co byste poradili dál?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak poznat kvalitní už použitou LP desku?
    od p3v4x » 05 úno 2024 21:03 » v Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)
    9
    1692
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 16:46

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů