Bezdůvodně zaplněná RAM Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 11:19

Ahoj všem mám takový problém, který trvá už asi měsíc. Před několika měsíci jsem sestavil vlastní počítač (i5 6600, 240GB SSD, MSI GTX 1070, 8GB RAM, Win10) a vše běželo skvěle až do doby před měsícem. To se mi totiž stalo, že počítač byl hned po zapnutí strašně pomalý a neskutečně lagoval - tzn. musel jsem ho dvakrát natvrdo vypnout a zapnout než se vzpamatoval. Celkem mě to vylekalo, ale potom běžel PC OK, tak jsem to nijak neřešil. Každopádně asi týden potom se začalo dít něco podobného, ale až po delší době - třeba po 3 hodinách práce na PC. Podíval jsem se proto do správce úloh a zjistil, že RAM je vytížená na 99%... Přitom jsem měl spuštěný pouze Chrome s pár okny a VLC s filmem a po zavření těchto programů se situace skoro vůbec nezlepšila - vytížení kleslo asi na 90 %. Když jsem se podíval do správce úloh nebo do sledování prostředků a seřadil programy od nejvíce vytěžujícího, tak jsem taky nic neobvyklého neobjevil - byl to Kaspersky antivirus s nějakými 150 MB...

Napadlo mě, že by to mohl být nějaký malware, takže jsem zkusil dát úplnou kontrolu v Kaspersky IS 2016, ten ale taky nic nenašel. Už jsem z toho fakt docela zoufalý, protože se tohle děje pokaždé - někdy se s tím PC rovnou zapne (max. vytížený RAM) a musím ho tvrdě vypnout a zapnout, ale většinou je po zapnutí PC vytížení RAM na 50% (to asi taky není OK) a během nějakých 2 hodin se zvedne na 95% a i když všechny běžící programy vypnu, tak neklesne pod 85%... :? :-( Hry jsem už minimálně měsíc ani nezkoušl hrát, protože u některých bylo i 8 GB RAM při normálním vytížení málo (plánuji koupit další modul)...

Ještě dodám že na notebooku s 8 GB RAM a Win10 mám po zapnutí RAM vytíženou asi na 20 % a při běžné práci - Chrome, TC, VLC, atd kolem 50 %.

Neví někdo co s tím? Nerad bych reinstaloval Windows, když jsou dost čerstvé (3 měsíce) ale pokud to jinak nepůjde, tak co mi zbyde? :mad:

EDIT: screenshot ze sledování prostředků (prakticky ihned po spuštění počítače):
https://postimg.org/image/tqh5g32ax/

a takto by to mělo vypadat (po jednom z tvrdých restartů - neobvyklá situace, takhle "čistou" RAM jsem na tomto PC neviděl už minimálně měsíc) -

https://postimg.org/image/7sakyouml/

Reklama
Uživatelský avatar
adavyp
člen BSOD týmu
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4631
Registrován: srpen 12
Bydliště: Brno-venkov
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod adavyp » 03 pro 2016 15:05

Hlásí ti systém, že je nedostatek paměti?
Potřebujete poradit? Napište mi SZ.

"Non scholae, sed vitae discimus." - Seneca

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 15:06

Nikdy jsem takovou hlášku nedostal...

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Pic » 03 pro 2016 15:17

Nedávej sem jen odkazy, ale obr vlož do přílohy tématu.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod X » 03 pro 2016 17:32

TIP#390: Co je to Superfetch a Prefetch. A jak to zakázat (Windows 7, 8 ale hlavně 10)

Superfetch a Prefetch najdete ve Windows 10, 8 a 7 a jde o funkčnost, která ukládá aplikace (komprimovaně) v paměti tak, aby je bylo možné rychleji použít (superfetch) a připravuje si je na disku (prefetch). Jak ale praxe ukazuje, tak zákaz Superfetche může ve skutečnosti pomoci. Ale o tom až později.

Superfetch přitom dělá to, že odhaduje, jaké aplikace budete používat a ty před připravuje v paměti. Superfetch bude také většinou moci za to, že proces jménem Systém bude poměrně velký (což ale nemusí být nijak negativní vlastnost) ...

https://365tipu.wordpress.com/2016/01/2 ... hlavne-10/

Obrázek



2) Máš docela dobré hardware, ale podle mě jsi udělal chybu v tom, že jsi vzal jen 8 GB RAM, když se zabere 80% RAM dochází ke swapování a tedy k drastickému zpomalování ...

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 17:57

1) Dík za odpověď, ale proces system (ten by měl být velký právě kvůli funkci superfetch) u mě zabírá dle správce úloh cca 0,1 MB - tudy asi cesta nepovede... :-(

2) Jo taky jsem psal, že chci dokoupit dalších 8 GB RAM (mrzí mě, že jsem to neudělal už před tím, protože RAMky teď hodně zdražily...) - každopádně to ale neřeší problém, proč při nic nedělání mám plnou RAM...

Třeba právě do teď zase vše zázračně jelo normálně - zkusil jsem několik restartů a RAM se při zapnutí držela na 25 % :-) . Po 2 hodinách už mám ale RAM vytíženou na 60% a to s jedním oknem v Chromu a jinak se vším vypnutým... Za další 2 hodiny už budu zase určitě na 90 %... :? :evil:
Naposledy upravil(a) Blitzkrieg dne 03 pro 2016 18:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod X » 03 pro 2016 18:02

Přečti si to ještě jednou a snaž se pochopit psaný text!

... Superfetch přitom dělá to, že odhaduje, jaké aplikace budete používat a ty před připravuje v paměti ...

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 18:04

Cituji: Superfetch přitom dělá to, že odhaduje, jaké aplikace budete používat a ty před připravuje v paměti. Superfetch bude také většinou moci za to, že proces jménem Systém bude poměrně velký (což ale nemusí být nijak negativní vlastnost).

A jak jsem napsal - proces systém u mě zabírá minimum RAM. Každopádně schválně ten superfetch zkusím vypnout a uvidíme...

EDIT: Službu jsem zakázal - absolutně žádný dopad na RAM. PC jsem tedy restartoval a jsem opět na 30% vytížení - za pár hodin uvidím, ale nečekám že by se něco změnilo - to by se přece projevilo hned po zakázání té služby, ne?

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod X » 03 pro 2016 18:39

Takže tím jsme to vyloučili. Můžeš jednou za čas, až se bude blížit využití RAM k maximu odstřelit Chrome, zda se využití RAM zlepší. Možná budeš muset použít Správce úloh systému (Alt+Ctrl+Del) > Procesy > všechny vlákna Chrome ... ukončit.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 18:41

To jsem si myslel... Jinak s Chromem jsem to už zkoušel a v nejlepším případě vytížení RAM kleslo na 85%.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod X » 03 pro 2016 18:54

A opravdu jsi odstřelil všechny procesy Chromu? Nevidím u tebe, že by něco extra vytěžovalo RAM kromě hodně vláken Chromu, které když se složí mohou dělat zajímavou hodnotu. Případně klikni na velikost RAM a seřaď tím hodnoty dle velikosti.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezdůvodně zaplněná RAM

Příspěvekod Blitzkrieg » 03 pro 2016 21:55

Všechny procesy Chromu jsem ukončil. Jinak nerozumím otázce - procesy jsou seřazené od nejžravějšího a jak jsem napsal není tam žádný, který by vysvětloval proč mám plnou RAM... Chromem to není a já nemám nejmenší ponětí čím by to mohlo být. :? :-(

Nějaké další návrhy?


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů