ASUS CPU Throttling Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

BattleOvce
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: červen 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

ASUS CPU Throttling

Příspěvekod BattleOvce » 10 úno 2017 17:46

Mám ASUS F555LF, i3 5010u 2.1 GHz. NVidia 930M 2GB, 8GB RAM, Win 10 64bit.

Mám ho asi rok, Je v záruce. Poslední měsíc zpět jsem během hraní her, které hraju pořád, zjistil že se mi začínají sekat. Proste spadne FPS na cca 30 a pak zase skočí zpatky na normalně 60+, Jsem si to zjišťoval, že to asi bude cpu throttling, podtaktovaní. Měřil jsem si teploty během hrani a vždycky e mi to stane na 85 °C (max cpu je pdole výrobce 110) grafika jede na 70°C. Nějaké rady co bych mohl dělat ? děkuju

Reklama
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod Martab » 10 úno 2017 17:51

Asi by chtělo začít vyčištěním chlazení.

Nainstaluj HWmonitor, spusť jej a dej nám sem pak screen shot (musí běžet na pozadí po celou dobu hraní, i v době kdy se ti to bude sekat).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


BattleOvce
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: červen 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod BattleOvce » 11 úno 2017 16:29

Jak to mám vyčistit abych neporušil zaruku otevřením notebooku ?
Teď námam čas na to monitorovaní a hraní obecně ozvu se co nejdřív :)

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod nations112 » 11 úno 2017 16:54

Kryt otevřít můžeš, tím záruku neporušíš. Kup stlačený vzduch a celé chlazení a větrák tím profoukej.

https://www.youtube.com/watch?v=14GuDrFcCoM


Pečetě většinou bývají až na základní desce a s tou pohybovat nebudeš, takže na ně ani nesáhneš. Pokud si na to netroufáš, dej to znalejšímu a ten ti to za pár minut udělá.

BattleOvce
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: červen 12
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod BattleOvce » 17 úno 2017 19:48

nations112 píše:Kryt otevřít můžeš, tím záruku neporušíš. Kup stlačený vzduch a celé chlazení a větrák tím profoukej.

https://www.youtube.com/watch?v=14GuDrFcCoM


Pečetě většinou bývají až na základní desce a s tou pohybovat nebudeš, takže na ně ani nesáhneš. Pokud si na to netroufáš, dej to znalejšímu a ten ti to za pár minut udělá.


Ja jsem se ptal primo na ASUSu jestli to muzu rozebrat a napsali mi toto. Ja bych si na to troufl to by problem nebyl.
Myslím, že tam psali někde na stránkách, že mají čištěni zdarma. Ale to si pokoumam.

Každopádně co chladící podložka ? Jak velký ma efekt ?

Vážený zákazníku,
rozebráním výrobku záruku porušíte. Vzhledem k hardwarovému charakteru problému s přehříváním je třeba zaslat výrobek na servis pro čištění / výměnu chlazení. Učiňte tak pomocí svého prodejce nebo vyplněním požadavku na opravu na odkaze: https://rma.asus-europe.eu/cz , prosím.

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod nations112 » 17 úno 2017 20:36

Ano, vždycky ti podobné věci napíšou, protože se pak do toho pouští paka, které to nikdy nedělaly a potom se diví, že jim to zamítli, protože tam něco urvou, nezapojí, vyloženě něco poškodí, nebo urvou kontrolní nálepky na místech (zakladovka, šrouby chladiče), na které nemají vůbec sahat.
Každopádně první zkus chladič profouknout zvenku stlačeným vzdech. Často ten bordel vyletí a není třeba něco dalšího dělat.

Pokud to pošleš na Asus, počítej s tím, že si to tam nechají tak 14 dní a jsou občas schopni ti i něco naúčtovat za tvé způsobení (ucpaný chladič).

Dělal jsem v servise, takže vím jak to chodí. Zrovna na Asus jsem odesílal něco každý týden.


Pokud máš ucpaný chladič, je ti chladící podložka k ničemu. U hodně notebooků nemá vůbec žádný vliv na teploty.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53645
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod petr22 » 17 úno 2017 21:54

On to neni problem to udelat. Problem je v tom, ze je treba rozebrat kompletne cely notebook, coz autorizovany servis nejspis pozna. Tenhle typ nema zadny kryt tery staci vycvaknout, jako to maji starsi EliteBooky kde se udela cvak a je pristupna cela zakladni deska vcetne vsech chladicu a ventilatoru.

Co se tyce chladici podlozky, chladit notebook ktery ma prachem ucpane chlazeni nema zadny smysl.

Pixla stlaceneho vzduchu (cca 100 Kc) to nejspise vyresi.

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod nations112 » 17 úno 2017 22:11

Petr22: Většinou nepozná. Ačkoli se poslední dobou dělá čím dál víc notebooků bez spodních "dvířek", tak uživatel má mít možnost přístup k RAM a HDD, aniž by přišel o záruku. Takže naprostá drtivá většina notebooků lze bez problémů rozebrat a dostat se dovnitř. Ochranné nálepky jsou až na šroubech základovky, na šroubech chladiče popř v místech, kde opravdu nemá potřebu do toho někdo vrtat. Výrobce často říká, že se to nesmí otevírat vůbec, ale dělá to hlavně proto, že se pak najdou domácí kutilové,kteří spáchají víc škody než užitku. ;)
Výjimkou jsou snad jen některé řady HPček, které mají nálepky často přímo na šasi.

Ale jak bylo řečeno, první zkusit vzduch. Pokud tam vyloženě nemáš chuchvalce prachu, které neproletí skrz, tak to pomůže.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53645
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod petr22 » 17 úno 2017 22:15

Nase EliteBooky nemaji nalepky nikde, vycvaknu spodni kryt, odsroubuju ventilator, odsroubuju chladic, uvolnim slot, vytahnu procesor.

Nicmene 99% vseho prachu vyleti ven kdyz se dovnitr foukne pixlou stlaceneho vzduchu.

Sice by mel byt odpojeny ventilator, ale jeste jsem nezazil ze by se nejak poskodila deska tim ze se foukne do ventilatoru.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod Martab » 17 úno 2017 22:17

Můj EliteBook to má řešeno takto: (a ty o kterých mluví petr budou velmi podobně né li stejně řešené)
Obrázek

Prostě super přístup, dnešní moderní "plasťáčky" se musí rozebrat prakticky celé, aby se člověk dostal k pasivu chladiče...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: ASUS CPU Throttling

Příspěvekod nations112 » 17 úno 2017 23:50

Martab: jojo, Starší mašiny to mají řešené suprově. Elitebooky a hlavně starší modely IBM byly v tomhle parádní. Sundáš kryt a máš přístup ke všemu. Dneska při přepastování rozebereš naprosto celý noťas a když máš štěstí, tak nemusíš vytahovat i desku :D :) Občas je to taky solidní komedie skládat zpátky. Z práce na 5-10 minut je práce klidně na hodinu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    1088
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    2118
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49
  • Asus TUF-AX6000
    od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
    1
    2190
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 16:54
  • Navýšení RAM NTB ASUS B53E
    od kuk22 » 03 bře 2024 14:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    788
    od kuk22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 bře 2024 20:19
  • Asus RT-AX58U PPPoE O2 Příloha(y)
    od Miikeshek » 21 črc 2023 11:01 » v Administrace sítě
    2
    2255
    od Miikeshek Zobrazit poslední příspěvek
    22 črc 2023 09:29

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů