Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Kofler
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Kofler » 26 kvě 2017 16:47

Zdravím, mám pro mě zatím nevyřešitelný problém a potřeboval bych pomoc od odborníka či někoho, kdo to taky řešil a vyřešil. Dnes mi dorazila grafická karta GTX 750 ti, přesněji Gigabyte pod označením produktu GV-N75TOC-2GI. Je to ta verze s dvěmi větráky (v tom si myslím, že by mohl být problém). PŘedtím jsem měl 9800 GTX+ a vše šlapalo v pořádku. Teď při zapnutí počítače na základní desce (GA-EP35-DS3) probliknou led diody, větráky ať na chladiči procesoru tak na graf. kartě se na chvíli roztočí a posléze vypnou, PC nenajede. Když vyndám grafiku, vše jede, jak má! Už jsem trochu problém zkoumal a snažil se vyřešit sám, ale jsem jen lehce pokročile zběhlý okolo hw, tak se nechci do něčeho hned pouštět bez jistoty řešení. Prý by to mohlo být díky nedostatečnému napájení ze staré PCI-express sběrnice, která je ve verzi PCI-e 1.1 a grafika vyžaduje 3.0, nicméně má být zpětně kompatibilní a i servisní podpora e-shopu na tyto dotazy při možné koupi graf. karty prohlásí, že karta bude funkční. Tahle grafika má přídavný 6 pin konektor pro napájení, samozřejmě ho mám zapojený. Zdroj mám značkový a silný Enermax MODU82+ 525W s kvalitními větvemi. Bios flashnutý na poslední dostupnou verzi pro desku. Např. tady jsem četl, že někdo řešil podobný problém s HD 7790 od asusu, kde grafika má také 2 větráky a vyřešila to výměna HD 7790 jiné značky s jedním větrákem https://graficke-karty.heureka.cz/asus- ... ka/272336/ a i jinde na zahraničních fórech diskuze směřovala k názoru, že za to může nedostatečné napájení z té dané 12 V větve, a proto to nestartuje. Já bych ale rád nic neměnil, jelikož mi před chvílí karta přišla a rád bych ji zprovoznil. Zajímalo by mě, jestli nelze nějak upravit nastavení v biosu pro pci*express sběrnici, či jestli by nepomohlo něco vyndat (napŘ. přídavné větráčky v case), aby 2 větráky chladiče na grafice dostaly potřebnou šťávu. Budu moc vděčný, když mi někdo pomůže vyřešit a já to tak rozjedu. Díky

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Fox_25 » 26 kvě 2017 17:40

Počet ventilátorů s tím vůbec nesouvisí, zdroj taky ne, protože 9800 GTX dle nvidia má spotřebu 140W a GTX 750Ti 60W, navíc má přídavné napájení a PCI-E 16x má stejně ve specifikacích 75W. A PCI-E 1.1 je kompatibilní s 3.0

S tvou základní deskou by GTX 750Ti taky měla být kompatibilní. Ještě zkus jestli ti to šlape s 9800 GTX a pokud ano, tak tu novou kartu vrať.

A když vyndáš grafiku, co jede jak má?

Kofler
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Kofler » 26 kvě 2017 18:10

Fox_25 píše:Počet ventilátorů s tím vůbec nesouvisí, zdroj taky ne, protože 9800 GTX dle nvidia má spotřebu 140W a GTX 750Ti 60W, navíc má přídavné napájení a PCI-E 16x má stejně ve specifikacích 75W. A PCI-E 1.1 je kompatibilní s 3.0

S tvou základní deskou by GTX 750Ti taky měla být kompatibilní. Ještě zkus jestli ti to šlape s 9800 GTX a pokud ano, tak tu novou kartu vrať.

A když vyndáš grafiku, co jede jak má?



Bohužel starou 9800 GTx+ už nemám, předevčírem jsem ji prodal, ale den předtím ve slotu běžela jak lusk. Vyndám-li 750 ti, počítač naběhne standardně, nemám sice zobrazovadlo, ale žádné led diody na desce rázem neproblikávají a větrák chladiče na cpu se točí jako vždy předtím. Na téhle grafické kartě mají dva větráky chladiče 3-pin konektor zapojený na desku grafiky. Napadlo mě zkusit na chvílu odpojit a zkusit zapnout a pak koupit třeba tuhle redukci https://www.czc.cz/primecooler-pc-afsc4 ... 01/produkt a připojit to ven mimo slot pci express. Prostě je divný, že to nefunguje, když jak píšeš, že by mělo. Karta bude určitě funkční. Myslím, že pro starý pc express asi byla jinak dělaná větev napájení, i proto taky přišla novější revize 2.0 a 3.0 (jeden z důvodů). Nejspíš se to muselo projevovat, že staré grafiky standardně disponovaly jedním větrákem nebo ne s napětím tohohle 3-pinu. Když jsem četl dva případy, kdy na staré revize pci-e nešly grafiky s dvěmi větráky (přitom jinde šly) a po výměně gpu s jedním větrákem to běželo, tak se mi to zdá jako nejlogičtější. Ale jak říkám, nejsem odborník v elektrotechnice a jistý si taky stoprocentně nejsem.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Fox_25 » 26 kvě 2017 18:58

Tak ještě jednou, počet ventilátorů s tím nijak nesouvisí, mají odběr v desítkách miliampér(0,01A). Je to stejné jako by jsi tvrdil, že ti nové auto nestartuje protože má větší, a užší kola než tvoje staré auto, prostě je to nelogická hloupost.

Větev napájení se u PCI-E nezměnila, ať je to PCI-E 1.1-16x, nebo 3.0-16x, pořád je max. povolený odběr 75W, navíc máš grafickou kartu s přídavným napájením, takže řešit to je irelevantní. Nová revize PCI-E hlavně přinesla vyšší rychlost.
Navíc máš v PC slušný zdroj který by to měl utáhnout s prstem v nose.

Samozřejmě může být x důvodů proč ti to nejde a byla chyba prodávat starou grafickou kartu, protože takto nevíš na 100% že je PC v pořádku. Kartu vrať, a nech si buď poslat druhou, nebo od jiného výrobce.

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Adys301 » 26 kvě 2017 19:11

Proč vlastně kupovat tak starou kartu, která už ve své době byla slabá? Kupoval jsi jí novou?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod petr22 » 26 kvě 2017 19:15

Vzdyt je to nejnovejsi karta, ktera by mela podle vsech predpokladu fungovat.

Kofler
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Kofler » 26 kvě 2017 19:57

To Fox25 Máš pravdu, zkoušel jsem odpojit ten 3 pin konektor větráků chladiče a furt indikujou ledky cislo 5 a 6 desky, větráky se protočí asi v dvousekundovych intervalech, dokud nevypnu vypinac na zdroji. Jakmile vyndam gpu, pc startuje normalne.
To Adys31: Koupil jsem od nekoho bazarove jeste s dvouletou zarukou, karta v jeho pc fungovala. Videno na vlastni oci.

Na zahranicnich forech jsem se docetl, ze by to mohlo byt dvema vetraky. I tady jsem cetl par pripadu (viz. odkazy v 1. prispevku), kdy pomohla vymena karty stejneho chipu s jednim vetrakem. Divny co? Nejaky elektrotechnik by mi mohl poradit, verim, ze se to da urcite nejak vyresit i bez vymeny, aby pc startovalo.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod petr22 » 26 kvě 2017 20:02

Odpoj oba vetraky a zapni pocitac.

Kofler
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Kofler » 26 kvě 2017 20:11

petr22 píše:Odpoj oba vetraky a zapni pocitac.

příspěvek nad tebou. Bohužel nic.. :shifty:

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod RIKI22 » 26 kvě 2017 21:30

Skúsil si tu kartu v inom PC , či je funkčná ?

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Fox_25 » 26 kvě 2017 21:35

A domluvil sis s prodejcem možnost vrácení v případě nefunkčnosti ve tvém PC? To je bohužel velmi důležité, neboť chod PC se řídí Murphyho zákony a často se stává že to co musí na 100% fungovat, jednoduše nefunguje. Když jsem kupoval grafickou kartu pro kamaráda, tak jsem bral sebou celé PC protože prodejce měl strach ať ji nějak nepoškodím.

To že svítí dvě ledky je pěkné, ale pouze ti to říká že CPU napájí dvě fáze, jiný účel nemají.

Opět zopakuji, ventilátory na grafické kartě ovlivní start PC asi tolik, jako ovlivní volnoběžný chod u motoru auta urvané ventilky od kol, což jsi si sám vyzkoušel. To o čem mluvíš v druhém odstavci je možné, ovšem nebylo to způsobeno počtem ventilátorů, ale celkovou odlišností grafické karty, jako je jiné PCB, paměti, GPU, atd.

Můžeš ještě resetovat bios, ale nejspíš to neudělá nic, a když to naběhne, přinejhorším ti nenastartuje operační systém.

Kofler
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová grafická karta GTX 750 ti - pc nestartuje

Příspěvekod Kofler » 27 kvě 2017 01:37

RIKI22 píše:Skúsil si tu kartu v inom PC , či je funkčná ?

Budu moct vyzkoušet na dvou různých pc ale až v pondělí. :eh:

Dodatečně přidáno po 24 minutách 20 vteřinách:
Fox_25 píše:A domluvil sis s prodejcem možnost vrácení v případě nefunkčnosti ve tvém PC? To je bohužel velmi důležité, neboť chod PC se řídí Murphyho zákony a často se stává že to co musí na 100% fungovat, jednoduše nefunguje. Když jsem kupoval grafickou kartu pro kamaráda, tak jsem bral sebou celé PC protože prodejce měl strach ať ji nějak nepoškodím.

To že svítí dvě ledky je pěkné, ale pouze ti to říká že CPU napájí dvě fáze, jiný účel nemají.

Opět zopakuji, ventilátory na grafické kartě ovlivní start PC asi tolik, jako ovlivní volnoběžný chod u motoru auta urvané ventilky od kol, což jsi si sám vyzkoušel. To o čem mluvíš v druhém odstavci je možné, ovšem nebylo to způsobeno počtem ventilátorů, ale celkovou odlišností grafické karty, jako je jiné PCB, paměti, GPU, atd.

Můžeš ještě resetovat bios, ale nejspíš to neudělá nic, a když to naběhne, přinejhorším ti nenastartuje operační systém.


No nedomluvil, pač jsem ani neviděl důvod, proč by neměla běžet. :huh: Uvidím v pondělí, jestli to naběhne na jiných pc. Jasně no, s těmi phase ledkami na desce je to, jak pravíš a svítí vždy na pozici 5 a 6 červeně, ostatní zeleně. Taky by to mohl být ten chipset, v mém případě Intel P35. Zkrátka to PCB. Bios resetnu zítra ráno, nevím přesně jak na to, ale nic od toho neočekávám. Všechno bylo nastavené standardně. A zkoušet zapnout pc bez napájení grafiky 6 pin kabelem ze zdroje, který ale běžně pro GTX 750 ti není potřeba vyjma této verze a ještě snad jedné ze všech dodavatelů, je asi blbost. Jinak už opravdu nevím, vyndal jsem paměti, vypojil perifere, atd. atd. a když tam je grafika vždy tohle. Jinak ale pc běží. Nevím, co bych s tím měl dělat. Snad zjistit, jestli karta neshořela třeba při nešetrném taktování ale pod tím chladičem není nic vidět.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Grafická karta do 5k
    od dansons » 26 úno 2024 10:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1376
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    04 bře 2024 11:43
  • grafická karta
    od maschke0 » 22 úno 2024 16:46 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    551
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 18:05
  • Grafická karta Příloha(y)
    od Moses » 02 zář 2023 19:22 » v Problémy s hardwarem
    2
    1218
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    02 zář 2023 23:48
  • Graficka Karta
    od Marop » 12 dub 2024 11:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    722
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    12 dub 2024 13:39
  • Grafická karta RX 590 Nitro+ 8GB
    od pukasinek » 15 lis 2023 04:13 » v P: Hardware
    0
    1227
    od pukasinek Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 04:13

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů