Bzučení

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
DenyKr
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 119
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod DenyKr » 02 črc 2017 12:34

No pomohla by možná tak, dle toho co psal Fox, že by třeba vstup překlenula odporem tak, aby nedovolila bzučení. Dle Foxova komentáře:

"Nejspíš se relátkem fyz. odpojí výstup zvukové karty, to zesilovače nemají rády a je to to samé jako sáhnout na vstup zesilovače prstem. Ono by to stačilo překlenout odporem(zkratovat vstup repro), divím se že to ta zvukovka nemá."

Tak z toho jsem pochopil, že toto chování zvukovky běžné není..
CTO Apple iMac M1 2022

    • 24" 4.5K screen
    • 8-jádrové CPU
    • 8-jádrové GPU
    • 16-jádrový Neural Engine
    • 16GB RAM
    • 1TB SSD + 2TB SSD Kingston
    • Externí zvuková karta Creative Sound Blaster X7

Reklama
karla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 66
Registrován: červen 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod karla » 02 črc 2017 12:51

Asi jsem něco špatně pochopil.
Když vypneš PC, bzučí to? ANO
Když i pak odpojiš kabely, bzučí to? ANO

Tak copak řešit se zvukovkou, která není s bednami nijak fyzicky spojená?


Jo, dalo by se to si řešit nějakou zátěží na vstupu zesilovače beden, ale lepší je ten zesilovač zrovna odpojit.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod Pic » 02 črc 2017 12:59

Problém je buď v nevhodně rozmístěných a připojených kabelů (zemnící smyčka) a tak vzniká nevhodná zpětná vazba, nebo některý z kabelů po přerušený zemnící drát, či chybný kontakt na konektoru ap.
Ještě dotaz - pokud odpojíš kabel ze zvukové karty bzučí zesilovač? Mění se bzučení když snížíš zesílení beden?
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod faraon » 02 črc 2017 13:03

Máš jenom dvě možnosti. Buď nechávat počítač trvale zapnutý, nebo ty včelí úly vypínat současně s ním. Zásahy do elektroniky bych neřešil, to bys z toho krámu mohl vyškubat všechno co tam je a rovnou si postavit celou znova. Možná by to bylo i jednodušší než upravovat ten stávající šunt, a vymýšlet nějaké rovnáky na ohýbáky.

Nejlepší způsob tu padl hned na začátku, prodlužovačka s vypínačem. Můžeš mít i trochu lepší s nějakou ochranou, jako mám já. Má to výhodu že se od sítě odpojí všechno včetně počítače, takže nulová spotřeba, ale musíš tam ručně cvakat vypínačem. Obvykle svítícím, což spolehlivě signalizuje stav.

Nebo si pořiď zásuvku master/slave, kde počítač zapojíš do ovládací zásuvky, a veškeré jeho periferie do těch ostatních. Při zapnutí počítače zásuvka rozpozná odběr a sepne ten zbytek, a při vypnutí ho zase odstřihne. Velmi vhodné zařízení pro jedince líné dvakrát denně natáhnout ruku a cvaknout vypínačem :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

karla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 66
Registrován: červen 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod karla » 02 črc 2017 13:24

Pic píše:Problém je buď v nevhodně rozmístěných a připojených kabelů (zemnící smyčka) a tak vzniká nevhodná zpětná vazba, nebo některý z kabelů po přerušený zemnící drát, či chybný kontakt na konektoru ap.
Ještě dotaz - pokud odpojíš kabel ze zvukové karty bzučí zesilovač? Mění se bzučení když snížíš zesílení beden?

Už to tady psal i s odkazem na bedny, ty žádné ovládací prvky nemají. Smyčka to nebude, bzučí to i po odpojení kabelů. Takže bzučí samotný zesilovač.

Nezbývá než ho odpojovat, možnosti zde byly uvedeny.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Uživatelský avatar
DenyKr
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 119
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod DenyKr » 02 črc 2017 13:25

Já to bzučení bez kabelu ještě vyzkouším a dám vědět. Včera to bzučelo, ale nevím, jestli to nebylo nějakou "setrvačností", protože zase o den dříve to nebzučelo.

@faraon: Šuntem míníš zvukovku, nebo bedny? Pokud bedny, tak věřím, že víš, o čem píšeš, více to komentovat nebudu :-)
Nicméně jak ta zásuvka funguje? Že PC zapojím do té hlavní, bedny do těch ostatních a dokáží se tím ovládat? Pokud ano, taky by to mohlo být řešením. Neustále "cvakat vypínačem" nechci, neustále by byly bedny zapnuté, protože bych neustále zapomínal vypínač vypnout a naopak..
CTO Apple iMac M1 2022

    • 24" 4.5K screen
    • 8-jádrové CPU
    • 8-jádrové GPU
    • 16-jádrový Neural Engine
    • 16GB RAM
    • 1TB SSD + 2TB SSD Kingston
    • Externí zvuková karta Creative Sound Blaster X7

karla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 66
Registrován: červen 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod karla » 02 črc 2017 13:35

Tak bzučí nebo nebzučí, popiš to přesně. Pokud to bzučí, pak přece nemůžeš zapomenout bedny vypnout!
A na podobné věci jsou právě ta relátka ovládaná z USB, dá se to sehnat i levněji než jsem dal odkaz, nemám čas hledat levnější varianty.

Prostě vypneš PC, na USB nebude napětí a relé odpojí přívod do zesilovače beden /230V/. Jednoduché, komfortní a spolehlivé. Ty hledáš stále nějaké zázračné řešení. Ty bedny šunt nejsou, ale také se nehodí k počítači. Pokud bys je chtěl mít trvale zapojený na PC, resp. zvukovku, je třeba předzesilovač, ale to už zde bylo zmíněno.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod Fox_25 » 02 črc 2017 14:58

karla
Když odpojíš od vstupu koncového zesilovače předzesilovač a toho vstupu se dotkneš, dostanou bedny ránu. Pokud dáš na vstup potenciometr a dáš minimální hlasitost, už to dělat nebude, protože vstup zesilovače bude defakto ve zkratu. Sám to mám zapojeno následovně: Koncák>Potenciometr>DA převodník. Pokud vytáhnu kabely z DA při stažené hlasitosti, nebrumí to.

To řešení co jsem popsal je jednoduché, není drahé a je to podle mě lepší než ovládat hlasitost v os a zásah do elektroniky to taky není, je to jen další zařízení.

Zemní smyčka to taky nebude, ta by se projevovala i při zapnutém PC.

pot.gif
pot.gif (10.19 KiB) Zobrazeno 766 x
schpot.jpg

karla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 66
Registrován: červen 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod karla » 02 črc 2017 15:47

Ano, tím vlastně zatížíš vstup zesilovače, nicméně to vyžaduje jakousi manuální práci, kterou tazatel zjevně odmítá.
Funkčně je to ve výsledku stejné, jako vypnout bedny. Ale finguje to.
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod Fox_25 » 02 črc 2017 17:41

Taky proto jsem tazateli navrhl že mu to klidně vyrobím. Taky si myslím že pak začne fungovat i automatické vypínání repro.

karla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 66
Registrován: červen 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod karla » 02 črc 2017 19:40

Nemyslel jsem prací tu výrobu i když ani ta není tak jednoduchá, aby to vypadalo, musí to také nějak vypadat, chce to nějakou krabičku aby to vypadalo profesionálně.
Ale tazatel to nechce ani vypnout spinačem a tak by mu asi kroucení potenciometrem dělalo problém :-D
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Uživatelský avatar
DenyKr
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 119
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení

Příspěvekod DenyKr » 02 črc 2017 20:45

Prvně díky všem za živou diskuzi, nečekal jsem tolik nápadů a jsem za to opravdu rád - takže ještě jednou díky :thumbup:
Doplním manuální práci - doma si dělám vždy vše sám, taktéž na autě, na čemkoli.. Není toho mnoho, co bych nezvládl, takže toto by bylo asi to nejmenší. Problém je teď spíše s časem, který absolutně nemám a s tou starou páječkou, kterou bych předem musel novou koupit. Než laborovat, klidně bych někomu radši zaplatil práci.

Nicméně.. Je tady další aspekt. Ono mít ovládací panel na stole je fajn, no ačkoli mám PC vedle beden, monitor a stůl u něj mám o nějakých 5 a půl metru dál na druhé straně pokoje v rohu. Je to takový mini pracovní koutek v obýváku a protože jsem designový fanatik, vše jsem udělal tak, aby nebyl PC (či monitor, nebo nedej bože dráty) běžně viditelný, pokud to nechci. To ale zároveň znamená, že se zazděnou vodící lištou na kabely a vedením pod lepenou lištou podél zdi celé šířky obýváku je vlastně nemožné tahat sem něco nového.
To tedy znamená, že bych tu řekněme "ovládací krabičku" musel nechat u PC ve skříňce. To je z pohledu designu OK, protože to vlastně může vypadat jakkoli, ale pokud je tady nutnost vždy bedny ztišit otočením ovladače tak, aby nebzučely, karla má vlastně pravdu, že toto je vlastně stejné, ne-li horší řešení, než vypnutí elektřiny tlačítkem. Já to pochopil tak, že tento "ovládací panel" bude meziprvkem, který svým odporem dokáže zamezit bzučení beden i bez dodatečné regulace (= nastavím určitou hlasitost a dále už na to nemusím sahat a ovládám i nadále hlasitost z PC).
Pokud to tak není, ani toto není řešením, i když Foxiděkuji za návrh. Pořád je to totiž o tom myslet na to, otevírat skříňku, nastavit to (či stisknout tlačítko) a skříňku zase zavřít, následně pak totéž naopak - a to každý den. Pokud je to lenost, nazývejme to leností, ale toto fakt nechci :-)

Takže vesměs Karlo odpověď na tvou otázku. Nehledám nic zázračného, spíše jsem chtěl vědět, čím to je a jak se to dá řešit. Pokud se ve svých dedukcích výše nemýlím, paradoxně bude asi jediným pro mě nejlepším řešením faraonův návrh master slave zásuvky, která se schová do skříňky a celý problém vlastně naprosto elegantně a bezpracně může vyřešit - tedy pokud to opravdu funguje, že do toho zapojím PC i repro a po vypnutí PC se repro vypne automaticky taky. Nyní ideální řešení a nepotřebuji nic víc :thumbup:
A do budoucna pak ten předzesilovač, který bude ideální, protože plánuji i gramofon, ale do té doby...
CTO Apple iMac M1 2022

    • 24" 4.5K screen
    • 8-jádrové CPU
    • 8-jádrové GPU
    • 16-jádrový Neural Engine
    • 16GB RAM
    • 1TB SSD + 2TB SSD Kingston
    • Externí zvuková karta Creative Sound Blaster X7


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Bzučení z reproduktorů Příloha(y)
    od lyriccs » 29 úno 2024 14:16 » v Problémy s hardwarem
    37
    4714
    od lyriccs Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 18:32
  • Bzučení ventilátoru - 4080
    od krcky » 16 črc 2023 13:19 » v Problémy s hardwarem
    3
    1222
    od krcky Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 05:45

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů