Náhodné BSOD při používání jednoho z disků

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Drunkoslav
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: listopad 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Náhodné BSOD při používání jednoho z disků

Příspěvekod Drunkoslav » 07 črc 2017 19:19

Zdravím všechny,
od minulé soboty, kdy jsem přepojoval celý PC (pouze kabely do bedny)
se mi děje jedna nepříjemnost. Už předtím mi při startu Windows nabízel kontrolu disku X: (jediný oddíl disku Seagate) ale všechno jelo bez problému.
Měl jsem jej připojený jako GPT, NTFS, alokovaných celých 2800 GB v jednom oddílu který jsem používal
pouze na hry (Steam, Origin, ...), tudíž systém a programy jsou na jiných discích a jedou bez problému. Po znovuzapojení PC mi nechtěl naběhnout systém který mám na SSD disku i když se před tím vždy bez problému nabootoval, což jsem vyřešil změnou boot orderu a další den bylo vše v pořádku.

Čeho jsem si ale později všiml bylo, že když jsem nechal PC zaplý a vrátil se k němu třeba za hodinu, byla zobrazena pouze hláška že BIOS nemůže najít systém k nabootování. Poté mi došlo že vždy nastala BSOD a PC se restartoval ale nemohl nabootovat systém.

Pokoušel jsem se tedy všemožně přepojit SATA kabely do různých slotů na MB a potom postupně připojovat disky a zjistil jsem že právě Seagate, když je připojen a vytvořen na něm oddíl který Windows načte, způsobuje po nějaké době používání ve windows modrou smrt.
Nejedná se ale o konkrétní programy které by zde byli umístěny a při kterých je využito vadného sektoru což by vyústilo k BSOD. Disk jsem dokonce promazal a zálohoval pomocí Acronisu, celý jej smazal a naformátoval (Problém přetrvával i s prázdným diskem), zálohu vrátil zpátky na disk pomocí live flashky a nebyl problém spustit a hrát hru která zde byla uložena.
Taky jsem jej několikrát zkontroloval Check Diskem a různými aplikacemi, v HD tune pomocí Quick scanu zkontroloval sektory a žádný nebyl vadný, SMART se taky jeví v pořádku (Screenshot zde).

Divný je ale také způsob jakým toto nastává - Právě používaná aplikace prvně přestane pracovat (nezbarví se křížek ani žádné prvky v okně po najetí kurzoru), potom přestanou psotupně reagovat i ostatní aplikace, jako kdyby všechno padalo,
nakonec zamrzne obrazovka a nejde na nic kliknout, ale kurzorem je stále možné pohybovat, a ve finální fázi se začne sekat jezdící kurzor,
systém vyhodí hlášku o modré smrti asi jen na dvě sekundy, a PC se restartuje ale SSD není v tu dobu viditelný. Abych PC zapl musím jej zcela vypnout a zapnout znovu, potom už je SSD při POSTu viditelný.

Bylo mi ovšem řečeno že není jednoznačné zda se jedná o chybu disku či ne - Údajně může odcházet zdroj, takže jsem zkusil používat pouze systémový disk a Seagate bez připojeného WD a CD-ROM ale situace se opakovala.
Nebo že může být vadný řadič, což bych rád nějakým způsobem otestoval. Každopádně je jasné, že když Seagate není připojen BSOD nenastane.

Moje sestava:
Asus GTX 960 2Gb
AMD Athlon II X4 641
ASUS F1A75-M LE
EVOLVEO Pulse 550W
KINGSTON 2x4Gb DDR3 CL9
WD Green 1tb/Seagate Barracuda 3tb/ADATA SP900 128Gb/WD My Passport 1tb
C-TECH phoenix gaming

Mou otázkou tedy je jak zjistit kde se závada nachází a jak ji následně vyřešit.
Všem předem děkuji za odpovědi a postřehy.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Náhodné BSOD při používání jednoho z disků

Příspěvekod petr22 » 07 črc 2017 19:28

Odchazet zdroj ? Ten zdroj ktery mas odchazi od chvile kdy byl vyroben.
Jestli nechces vyhoret, tak ten kram Evolveo vyhod - je klidne mozne, ze je pretizeny (jestli ma ve skutecnosti polovinu z tech 550W tak je to hodne).

Disk otestujes nejlepe tak, ze napr. v HD Tune udelas sken celeho povrchu disku.

Drunkoslav
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: listopad 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhodné BSOD při používání jednoho z disků

Příspěvekod Drunkoslav » 07 črc 2017 19:45

petr22 píše:Odchazet zdroj ? Ten zdroj ktery mas odchazi od chvile kdy byl vyroben.
Jestli nechces vyhoret, tak ten kram Evolveo vyhod - je klidne mozne, ze je pretizeny (jestli ma ve skutecnosti polovinu z tech 550W tak je to hodne).

Disk otestujes nejlepe tak, ze napr. v HD Tune udelas sken celeho povrchu disku.


Vím že je zdroj k ničemu a hodlám jej taky vyměnit ale teď se snažím vyřešit problém s diskem.
A sken povrchu disku je v HD Tune záložka "Error scan"?

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6471
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhodné BSOD při používání jednoho z disků

Příspěvekod RIKI22 » 07 črc 2017 20:15

Disk môžeš otestovať aj cez SeaTools for DOS.Stiahneš si ISO , spravíš boot CD alebo USB kľúč , nabotuješ z toho PC a spravíš test disku.http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/seatools/


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Náhodné BSOD Příloha(y)
    od TheSalon112 » 21 úno 2024 18:32 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    0
    459
    od TheSalon112 Zobrazit poslední příspěvek
    21 úno 2024 18:32
  • Náhodné zamrzání PC
    od Styxik » 20 kvě 2023 23:59 » v Problémy s hardwarem
    7
    1153
    od Styxik Zobrazit poslední příspěvek
    23 kvě 2023 08:31
  • Hry náhodně padají Příloha(y)
    od Tommo333CZ » 27 led 2024 09:10 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    933
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    27 led 2024 19:54
  • Náhodné restarty na nové pc sestavě
    od Djarinn » 23 úno 2024 12:55 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    512
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 13:07
  • Sestavení nového PC - náhodné zčernání obrazovky
    od TheNaptime » 12 črc 2023 12:30 » v Problémy s hardwarem
    3
    1524
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    12 črc 2023 18:52

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů