HDD

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

LupeCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

HDD

Příspěvekod LupeCZ » 08 črc 2017 16:47

Zdravím, už jsem to tu jednou psala, ale mám problém s HDD (opět). Naposled, co měl problém, to začalo fází, kdy se disk projevil 1x za den takovými divnýmu zvuky, které zněly jako "škrábání" - prostě vím, že to je v disku. Poté došlo k odmrznutí a po odmrznutí došlo buď na BSOD, nebo vše fungovalo dál. Později jsem se začala potýkat s problémem při loadu windowsu - zamrzl hned tam. Nakonec BIOS vůbec disk nebral. Mysleli jsme, že je vadný, ale v servisu nám řekli, že byl pouze znečištěný, takže ho rozebrali a vyčistili. Půl roku fungoval poté v pořádku, ale teď se problém opakuje.

Informace o disku
Obrázek

Je možné, aby stačilo disk znovu vyčistit, nebo bych se měla konečně smířit s tím, že odchází? OD první slabosti uplynulo něco přes rok a žádná data ztracená nebyla.
100 neopravitelných sektorů je podle mě dost a celkově 200 je taky hromada.

Disk je starý 4 roky.

Pokud by byl opravdu disk poškozený, tak nechápu, jak mu mohlo pomoct vyčištění k tomu, aby půl roku fungoval zase v pořádku.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: HDD

Příspěvekod petr22 » 08 črc 2017 17:50

Uz jsem videl ledacos, ale to ze by se disk "cistit" je jedna z nejvetsich hlouposti co mohou existovat.

At s tim diskem delali co chteli, cisteni to zcela urcite nebylo. To uz ho mohli klidne zarikavat, proklinat nebo uhranout, ucinnost by byla dost podobna. Servisu, ktery disk rozebere a opet slozi (!!) a vrati ho zakaznikovi jakozto funkcni bych se vyhnul velkym obloukem.

Ten disk ma velice pravdepodobne vadnou mechaniku a nejspis i elektroniku, to se zadnym "vycistenim" (at to znamena cokoliv) opravit neda. Nasvedcuje tomu i ponekud vyssi teplota. Mechanicke chybe odpovida i to, ze o ni SMART nevi.

Vysvetlil ten servis, jakym zpusobem byl ten disk znecisteny ? Disk je prachutesny, dovnitr se zadna necistota dostat nemuze. Rozebira se pouze v pripade, kdy je to nutne k zachrane dat - disk ktery byl jednou rozebrany je na vyhozeni a nelze mu duverovat.

LupeCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: HDD

Příspěvekod LupeCZ » 08 črc 2017 17:53

I mě to přišlo divné, ale bylo řečeno, že to byl prostě prach. I mě to přijde divný, ale jak se teda dá vysvětlit to, že byl pak půl roku v pohodě?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: HDD

Příspěvekod petr22 » 08 črc 2017 17:57

Jedine, kam se muze dostat za urcitych okolnosti dostat prach je lozisko elektromotoru, ktery disk pohani. To pak lze v pripade mechanickych problemu vycistit s tim, ze to samozrejmne neni opravene, ale pouze docasne zprovoznene, protoze lozisko je stale mechanicky poskozene.

Poskozene lozisko se obvykle projevuje tak, ze se diskove operace najednou zastavi, system vytuhne bud na chvili nebo je nutny restart - a po restartu je zase zdanlive vse v naprostem poradku, dokud se problem neprojevi znovu.

Vymenou motoru nebo vycistenim se obvykle jen prodluzuje zivotnost disku, ze ktereho je treba zachranovat data a nema smysl vymenit cely motor nebo mechaniku. Ciste po technicke strance je jedine reseni vymena disku s tim, ze tento muze mit zivotnost jeste par let, mesicu, tydnu, dni nebo i minut.

U disku, ktery byl jiz otevren je samozrejmne mozne ze se nejake necistoty dostaly i na plotny disku, ale obvykle se to neprojevuje podivnymi zvuky a tuhnutim systemu.

LupeCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: HDD

Příspěvekod LupeCZ » 08 črc 2017 18:04

petr22 píše:Poskozene lozisko se obvykle projevuje tak, ze se diskove operace najednou zastavi, system vytuhne bud na chvili nebo je nutny restart - a po restartu je zase zdanlive vse v naprostem poradku, dokud se problem neprojevi znovu.
.


Takhle se to projevuje, ale předchází tomu ten zvuk, který zní jako typický loading při zapnutí pc někdy v době POST kontroly, ale postupně se mění hlasitost i intenzita a trvá to 3 - 5 vteřin

Vyčištění elektromotoru mohlo být to, co udělali. To je možné. Takže bude nejlepší ten disk už znovu vyměnit, než se nadále snažit zvýšit životnost?

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD

Příspěvekod Blitzkrieg » 08 črc 2017 21:17

Pokud byly s diskem problémy, které byly HW charakteru, tak bude určitě lepší koupit nový a tento již nepoužívat. Případně používat pouze jako záložní disk.

Osobně bych Ti doporučil zakoupit nějaký disk od Seagate (z vlastní zkušenosti mohu říct, že WD Blue je poruchový odpad... :-/), případně něco z řady RED od Western Digital (s těmito disky mám dlouhodobě dobrou zkušenost). Dále, vzhledem k tomu, že je cenový rozdíl mezi 1 TB a 2 TB poměrně dost nízký, tak bych rovnou zakoupil 2TB verzi...

Konkrétně bych vzal tento: https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2tb/197468/produkt?gclid=CKr5gdOy-tQCFU4W0wod_vEEtg&dclid=COGAotOy-tQCFQIj0wod_u8Liw

Nebo ještě lépe tento: https://www.mironet.cz/seagate-sv35-2tb-hdd-35quot-sata-iii-7-200-rpm-64mb-cache-2y-vyprodej+dp166364/?gclid=CjwKEAjwhYLLBRDIjoCu0te4niASJAC0V4QPZajDmDPf-9_aAeuES4hafgC7lYLJQP1ygBIEmcuvzhoCignw_wcB#4922538

Druhý zmíněné HDD je léty prověřený plotnový disk, který se ale nejspíše již doprodává, protože už ho nemají prakticky nikde skladem...

LupeCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: květen 16
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: HDD

Příspěvekod LupeCZ » 08 črc 2017 21:34

Pokud vím, tak tohle je seagate :D Ale díky za rady, asi ho použiju jako exterák


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů