Problém s grafickou kartou

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

mickey33
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Problém s grafickou kartou

Příspěvekod mickey33 » 26 srp 2017 21:30

Dobrý den,

už asi půl roku jedu ve svém stolním počítači s monitorem připojeným pouze do základní desky, neboť přes grafickou kartu se mi buď systém vůbec nenačte, a nebo po krátkém čase zčerná obrazovka. Dnes jsem se celý den snažil přijít na to v čem je problém

v první řadě: Mám zakládní desku asus sabertooth z77, procesor intel,
Grafická karta - MSI AMD Radeon HD7870
Jedu na windows 10

asi před půl rokem se mi začala vypínat obrazovka. Nejprve se vypla a hned zas naskočila, jak kdyby byl jen volný kabel a na chvilku vypadla. Pozdějí začala naskakovat modrá obrazovka. Někdy pomohlo zapojit monitor do jiného portu, a zas to chvíli fungovalo, někdy pomohlo přepojit grafickou kartu do jineho PCI slotu, to hlavně v době kdy už mi pc nefungoval skoro vubec, tak v jinem PCI to zas celkem fungovalo.
Dnes to vypadá asi takto. Když jsem měl grafiku zapojenou ve spodním PCI tak se mi systém nenačetl vůbec, napsalo to chyba spouštění a spouštělo to diagnostiku pc a nikdy to nic nenašlo. Když grafickou kartu vypojím uplně a zapojím obrazovku no základovky tak vše funguje v pořádku. Když jsem pak zapojil Grafiku do horního PCI slotu, systém se mi většinou načte (někdy však také naskočí chyba spuštění).
To i obraz docela drží. Problém však nastal v tom když jsem se začal zajímat o ovladače Grafiky. Buď mi ve správci zařízení o kartě ani neví, a napíše mi to zařízení kompatibilní s GPU, a když to o ní ví, a pokusím se například aktualizovat ovladač, tak vždy když dojde přímo na aktualizaci ovladače, obrazovka zčerná a už se nezapne.
Chovala by se takto grafická karta kdyby odešla? nebo mám zkoušet dále, například vrátit se zpátky na windows 7 jestli to nepomůže. (na win 10 mi docela dlouho fungovala bez problémů). Ještě dodám že se mi občas třeba problikne proužek přes obrazovku, nebo si mi jednou při zapínání pc zobrazila pouze zelená obrazovka.
Předem děkuji za každou radu, a omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, ale chtěl jsem popsat co nejlépe svůj problém.

edit: Teď se mi přes nouzový režim povedlo nahrát do grafiky ovladač přes správce zařízení, neboť v nouzovém režimu mi program od AMD nerozpozná HW, a tudíž z dalšího zařízení se stal opět grafický adaptér, a od té doby mi zas nejde zapnou počítač normálně. Začne se mi windows načítat, ale v době kdy mi má naskočit odemikací obrazovka naskočí pouze černo.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafickou kartou

Příspěvekod petr22 » 26 srp 2017 21:39

Pul roku - to jsi vydrzel opravdu hodne dlouho. Bohuzel jakakoliv snaha o vyreseni je marna, protoze graficka karta je vadna.

"Chovala by se takto grafická karta kdyby odešla?"

Chovala by se naprosto presne jak popisujes. Je to nejcastejsi zavada grafickych karet, hernich konzoli a notebooku - opakovanym zahrivanim popraskany bezolovnaty cin, kterym je pripajeny nejvetsi zdroj tepla - graficky procesor. Jelikoz vsechny starsi AMD karty topi opravdu hodne, postihuje tento problem karty od AMD nejcasteji. A od prvnich priznaku se to zhorsuje cimdaltim vic az po cernou obrazkovku kdy se karta vubec nezapne.

Ta spatna zprava je, ze jedina moznost jak kartu opravit je odpajet graficky procesor, vycistit bezolovnaty cin a pripajet zpet osvedcenym cinem s primesi olova. Pokud to neumis dobre s horkovzdusnou pajeci stanici, tak se o to nema smysl pokouset.

Co udelat muzes, je skustit grafickou kartu upect - ale je to pouze docasna oprava, protoze ten beolovnaty cin popraska znovu:
https://www.cnews.cz/pecte-grafiky-do-b ... ani-civek/

mickey33
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s grafickou kartou

Příspěvekod mickey33 » 26 srp 2017 21:54

Děkuji moc za tak rychlou reakci.

Upřímě rečeno trošku se mi teď ulevilo, neboť jsem měl (právě z důvodů toho že někdy na chvilku pomohlo zapojení do jiného PCI slotu) strach jestli mi nemohla odejít základní deska, což by znamenalo shánění Základovky i procesoru neboť základovku s 1155 bych sháněl blbě :/. Ale ještě se stejně radši zeptám, (jelikož mi začala blbnout i zvuková karta (tu jsem však aboslutně neřeši takže to mohla být jen nějaká blbost), je možné že by mohla být vadná základní deska?

Co se týče pájení tak do toho se určitě pouštět nebudu, ale s tím pečením jsi mě docela pobavil, a už ze zvědavosti to asi zkusím :D přecejen jestli je KO tak už nemám co zkazit, a kdyby fungovala měsíc než seženu jinou, na škodu to nebude :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafickou kartou

Příspěvekod petr22 » 26 srp 2017 22:06

"jestli je KO tak už nemám co zkazit"

To je spravny pristup :-)

Princip je ten, ze se cela karta (jinak to nejde kdyz je v troube) zahreje na teplotu, kdy bezolovnaty cin zmenkne natolik, ze se praskliny zase spoji. Potiz je v tom, ze krome cinu muze byt poskozeny i graficky procesor. Bohuzel dalsi negativni vlastnost bezolovnateho cinu, ze kazde pajeni je treba provadet pri vyssi teplote, takze opakovat trik s pecenim vic nez 2x obvykle nejde.

Spravne se to dela takto:
https://www.youtube.com/watch?v=SyPXGR69Gbg (pozor, otravna hlasita hudba)

Tohle je stara karta, tim ze odesla se nic hrozneho nestalo, ale ony odchazeji i notebooky za 40.000 Kc nebo takovy 3 roky stary Playstation 4, to zamrzi podstatne vice.

V jakem smeru blbne zvukova karta ?

Co se tyce zakladni desky, obvykle stejny problem s bezolovnatym cinem postihne prvni chipset - coz se projevi tak ze prestavaji fungovat USB porty nebo prestanou byt videt disky.

mickey33
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s grafickou kartou

Příspěvekod mickey33 » 26 srp 2017 22:25

Jasný no :)
tak to zkusím a uvidím co se stane :D snad se v nějaké kuchařce dočtu na jaký program trouby to mám nastavit :D asi bych to viděl na horkovzudch. :D

Kartu už mám dlouho takže se na ní vůbec nemůžu zlobit že už si chce užít vysloužený odpočinek :D.

S tou zvukovou kartu už si moc nepamatuju, vím že mi tehdá nějak blbnul zkuv, že mi třeba hrál jen jak kdyby nebyly výšky občas atd. ale vím že jsem to tohdá vůbec neřešil a tehdy jsem tu zvukovku vyndal spolu s grafickou kartou, (neboť jsem si tehdá myslel že mám v háji základovku), a vůbec jsem to neřešil, ale myslim si že to bude nějaká blbost. Jinak je to Creative soundblaster. Ještě se na ní mrknu a uvidím.
a ohledně usb portů či disků atd. funguje vše v pořádku. zkrátka od té doby co jedu jen na základní desku žádné problémy nejsou. :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problémy s SSD kartou
    od Karill » 29 srp 2023 16:52 » v Problémy s hardwarem
    2
    1284
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    29 srp 2023 23:09
  • Hodinky s GPS a Sim kartou, pro dítě
    od pompeus50 » 27 srp 2023 16:43 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    3
    1876
    od pompeus50 Zobrazit poslední příspěvek
    27 srp 2023 18:11
  • Jakou grafickou kartu RTX vybrat ?
    od rg999 » 05 zář 2023 11:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    784
    od rg999 Zobrazit poslední příspěvek
    05 zář 2023 14:26
  • Pomoc s výběrem ntb pro grafickou práci do 30tis
    od janaxsynkova » 31 led 2024 10:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    729
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 19:14
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1146
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů