SSHD - random lag spikes

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

paklic9
Level 2
Level 2
Příspěvky: 191
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

SSHD - random lag spikes

Příspěvekod paklic9 » 27 říj 2017 23:17

Zdravim, mam problem s mojim sshd diskem (stary 3 roky). Projevuje se to u hrani her, z niceho nic se disk zatizi na 100% a mne se freezne cela hra na 1-3 vteriny. A to na disku v tu dobu bezi jen ta hra, winy a programy bezi na samostatnem ssd.

Ja myslim, ze disk je v pohode (podle programu a prenosove rychlosti) a ze to dela to male ssd (8GB), co v tom disku je na cache, protoze kdyz disk zatizim, stahuju na nej nebo neco jineho, tak se to nestane! Protoze pri vetsi zatezi se vubec nevyuziva a vse jede ciste na disku.
Kdyz jsem hry zkousel hrat na externim hdd nebo na ssd, tak to jelo uplne v pohode.

Dela to cca 1 rok, driv jsem si myslel, ze to bylo tim, ze na nem jelo vse (programy, winy), ale dela to porad, i kdyz uz winy a programy jedou pres ssd.

Je take zajimave, ze chvili pred seknutim se disk vubec nevyuziva, fakt 0% (viz. screen).
Da se to nejak vyresit? Treba vypnout to ssd v tom disku?

Predem dekuji za pomoc.
Přílohy
33.png
22.png

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: SSHD - random lag spikes

Příspěvekod X » 27 říj 2017 23:46

Tím malým SSD co se používá jako cache pro urychlení to rozhodně není, navíc si nemyslím, že se cache nechá vypnout, aby sis ještě více pohoršil. Ta konvenční část disku, tedy klasický HDD je prostě pomalootáčkový (5 400 ot./min) disk co není vhodný pro hry a další náročnou práci. Je vhodný tak pro data / multimédia - například přehrávání filmů zvládne, při náročné práci se zahltí malá cache (SSD) a poznáváš pravou rychlost (HDD) tvého disku ...

paklic9
Level 2
Level 2
Příspěvky: 191
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSHD - random lag spikes

Příspěvekod paklic9 » 28 říj 2017 00:27

No dřív to nedělalo. A na externím 5400 disku to taky nedělá, když jsem to zkoušel. Tady jde spíš o to, že ta 8GB cache, jak se zaplní, tak se asi začne přepisovat na disk a při tom se to sekne... proto bych ji chtěl zkusit vypnout, ale jak říkáš, asi to nepůjde. :( Když u té hry ten disk zatížím (např. stahuju), aby to nešlo přes tu cache, ale rovnou na disk, tak se hra nesekne ani jednou, i když je disk zatížený třeba na 50%, což naznačuje, že i 5400 otáček to zvládne, aspoň tyhle méně náročné hry.

Jako u náročnějších her nebo práci fakt to 5400 otáčkové hdd stačit nebude, ale u např. League of Legends by to problém být neměl.

EDIT: Je to WD black verze, takže ta by měla být pro náročnou práci (seq čtení i zápis 90-110 MB/s)

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: SSHD - random lag spikes

Příspěvekod X » 28 říj 2017 00:54

Sekvenční parametry jsou pro reálný provoz k ničemu, změř rychlosti na malých blocích ... stejně ale výsledky bude ovlivňovat cache, jakmile dojde k její zaplnění, rychlosti brutálně poklesnou. Popřemýšlej o nákupu plnohodnotného SSD. Pokud to ale s urychlením myslíš vážně, dej sem popis své hardwarové sestavy. Je totiž možné, že máš úzkých hrdel několik.

paklic9
Level 2
Level 2
Příspěvky: 191
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: SSHD - random lag spikes

Příspěvekod paklic9 » 28 říj 2017 10:40

Mám notebook lenovo y50-70. Plnohodnotné ssd mám nově asi 14 dni (samsung evo 850), jak jsem psal, mám na něm winy a programy. Jenom hry mám na tom disku, co původně bylo v notasu. A nechce se mi kupovat ještě nový disk, když jsem teď kupoval ssd.

Od doby co jsem defragmentoval (optimalizoval ve win) ten disk, tak se mi benchmark spouští jen přes ten ssd cache, ale mám obrázek i pro čistém naformátování (5 dní z5), kdy to ještě bralo jen disk, aspoň to tak vypadá podle výsledku, přidávám oba dva screeny.

Co jsem četl dneska na internetu, tak to dělá hodně lidem s tímhle diskem. :( Asi lenovo použili horší disk, ale já vím, že dřív mi to nedělalo.

Mě ale fakt přijde, že když by se nějak podařilo odstranit tu ssd cache, tak to jede lépe, asi to nebude zvládat ty více náročné věci, ale aspoň u těch méně náročných by to mohlo jít v pohodě.

Dodatečně přidáno po 8 hodinách 8 minutách 51 vteřinách:
Tak jsem zkoušel a i úplně malý pravidelný zápis tenhle problém odstraní. Stačí, když dám třeba ping test zapisovat do souboru a už to nedělá...
Jakoby se disk uspával, když na něj není pravidelný zápis a vše šlo do ssd cache a až je plná, tak se disk spustí a proto je tam chvilkový sek...
To asi nijak vyřešit nepůjde, co? :(
Přílohy
5.PNG
cache
2.PNG
bez cache


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů