náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Ubrousek
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Příspěvekod Ubrousek » 30 lis 2017 19:04

Dobrý den,

Před pár dny se mi při hraní hry (Dota 2) náhle změnilo rozlišení na 1024x768 a pc se značně zpomalil - hra nešla hrát. Zároveň se mi ořízly okraje displaye cca o 1cm z každé strany. Hra se stala okamžitě nehratelnou. Každopádně vrámci windows nastavení lze nejvyšší rozlišení nastavit na 1280x1024. Nevíte, čím by to mohlo být? Chtěl jsem to opravit přes catalyst control center, ale ten píše, že jí nelze spustit, protože nejsou žádná aktuální nastavení, která lze konfigorvat prostřednictvím app CCC (někdo na netu radil, že lze takto upravit oříznutí displaye - display roztáhnout).

Zkusil jsem i odinstalovat ovladače jak grafické karty, tak monitoru. Po restartu beze změny. Každopádně driver mi to ukazuje, že mám nejnovější. Jenom ve správci zařízení mi ukazuje, že mám obecný pnp monitor s Microsoft Basic Display Driver Adaptérem (s dostupnou grafickou pamětí 2045 MB, obnovovací frekvence 64Hz). Mám Asus VH226H LCD monitor. Neměl by ho systém rozpoznat?. Zkoušel jsem i změnit způsob připojení monitoru - HDMI kabelem i DVI.

Info k pc a grafice: Intel(R) Core(TM) I5 CPU 750 @ 2.67 GHz 2.79 GHz. Windows 10, 64 bit
Grafika: Ati Radeon HD 4800 Series.
Nainstalovaná paměť (RAM): 4,00 GB

Díky za každou pomoc. Je to starý PC ale Dotu mi rozjel na maximální rozlišení a detaily bez problémů. Teď zaměstnává Dota procesor na 70 % a pc ji nezvládá ani na nejnižší rozlišení. Omlouvám se, za velký počet zbytečných informací. Dík.

Michal

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Příspěvekod petr22 » 30 lis 2017 19:12

Jedna z moznych pricin je, ze umrela grafika - u topicich grafik od AMD bohuzel bezny jev, navic tato je uz starsiho data.

Odpovida tomu i to, ze k tomu doslo nahle a ze nelze aktivovat jiny rezim nez zakladni VGA, protoze funguje pouze zakladni Microsoft ovladac a ne ten od AMD. Proto je i oriznuty obraz.

Nejjednodussi zpusob overeni je vyzkouset kartu v jinem PC, tim se zcela vylouci vliv stavajiciho hardware i software. A pujcit si jinou a tu vyzkouset ve svem PC.

Pokud to neni mozne, je mozno vyzkouset live distribuci linuxu, jestli se to bude chovat stejne. Nejslozitejsi overeni
zda se nejedna o softwarovy problem je cista instalace Windows.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Příspěvekod Pic » 01 pro 2017 00:20

Také je možné, že problém je v monitoru, podle toho jak píšeš, že jej nerozeznává. Zkus stáhnout ovladač k monitoru, případně jej hledej na CD k monitoru.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Příspěvekod petr22 » 01 pro 2017 07:03

Dokud tam bude ten Microsoft Display Adapter misto AMD Radeon 4800 Series tak bude problem.

Padlo to navic uprostred hry. Predpokladam, ze ten AMD ovladac se uz neda nainstalovat.

Ubrousek
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: náhlá změna rozlišení a ořízlé hrany na monitoru

Příspěvekod Ubrousek » 01 pro 2017 08:16

petr22 píše:Dokud tam bude ten Microsoft Display Adapter misto AMD Radeon 4800 Series tak bude problem.

Padlo to navic uprostred hry. Predpokladam, ze ten AMD ovladac se uz neda nainstalovat.


Díky, přesně tak, ovladač už manuálně nenainstaluju ani po odinstalování stávajícího. Ani manuálním vybráním na oficiálních stránkách AMD ani jejich rozpoznávačem, který mi řekne, že je vše tak, jak má být.

Dodatečně přidáno po 6 minutách 21 vteřinách:
Díky všem, zkusím monitor v prvé řadě, což je nejjednodušší a pak budu předpokládat, že mi grafika od AMD skutečně po 10ti letech hraní odešla. Světe div se. :D


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • změna CPU?
    od sign0r » 07 říj 2023 21:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1539
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    07 říj 2023 22:08
  • Zmena IP adresy
    od ShadowWord:Pain » 15 zář 2023 09:49 » v Sítě - hardware
    11
    2211
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 zář 2023 12:48
  • Změna hesla
    od draxxx » 25 říj 2023 20:49 » v Windows 11, 10, 8...
    0
    1306
    od draxxx Zobrazit poslední příspěvek
    25 říj 2023 20:49
  • Ikony změna
    od DanteJo94 » 14 srp 2023 10:26 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1603
    od DanteJo94 Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 10:26
  • změna jazyka v the sims 4
    od Mladkov204 » 17 pro 2023 17:30 » v Hry
    5
    791
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    17 pro 2023 18:05

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů