Rozkostičkovaný obraz

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 13:33

Zdravím všechny,

už asi rok mám problém s rozkostičkovaným obrazem na monitoru u PC. Monitor už jednou šel na reklamaci, poslali ho zpět že je vše v pořádku. Za tu dobu co se to snažím opravit jsem vyměnil všechny komponenty v PC. Mám ještě jeden počítač napojený k jinému monitoru a tam je to vidět také. Našel jsem na internetu obrázek na kterém je krásně vidět co mi to dělá, tady je : https://imgur.com/a/C0fdj

Je to zvláště vidět při přechodu tmavých scén, například u trailerů pro filmy. Je to i vidět ve hrách, např. u Witchera 3 jsem si toho všímal docela často. Zkoušel jsem snad už všechno, od reinstallu systému, po kompletní vyměnění komponentů, jen pro jistotu je tady vypíšu.

i7 7700k
GTX 1060 6gb
corsair 16gb 3000mhz
msi tomahawk z270
corsair 600W
s monitorem BENQ 2411z

druhý pc je můj starý počítač, který má za sebou už několik let a je napojený ke staré televizi, nicméně to kostičkovaní je vidět na obou. Zkoušel jsem napojovat přes VGA, HDMI, DVI a není mezi nimi žádný rozdíl.

Když například live streamuju hru tak je to vidět při pohybu, tady je klip https://clips.twitch.tv/AcceptableUgliestPandaVoHiYo
Je úplně jedno jaké nastavení streamu dám, zkoušel jsem vše. Vždy to vypadá takhle.

Už si opravdu nevím rady, za každou pomoc budu rád.

Reklama
Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod satik » 18 pro 2017 13:57

Ahoj, mícháš několik věcí do sebe - monitor a kompresi obrazu.

Kostičkování na streamu vidíme i my = monitorem to být nemůže.
A způsobuje ho komprese streamu - do toho bitratu se musí vejít všechny data, což u scény, která se nehýbe, je v pohodě, tam se skoro nic nemění - nic se nemusí posílat, ale jakmile pohneš rychleji pohledem, musí se těch dat posílat hodně, protože se toho hodně změnilo, takže se musí na tu chvíli snížit kvalita.

Na prvním obrázku máš dvě fotky - jednu bez komprese (nebo s malou kompresí) a vpravo s velkou.

Jinak ten monitor, co máš, žádné extra barvy mít nemůže, protože umí jen 6bit barvy (64 přechodů mezi bílou a černou) kvůli vyšší obnovovací frekvenci a nízké ceně, běžné monitory umí 8bit barvy (256 přechodů mezi čenou a bílou) a některé pak i víc.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 15:08

To ale jak můj obraz vypadá přece nemůže být normální. Mám kamarády co používají stejný monitor a podobně výkonný PC a jejich obraz vypadá úplně normálně. Nahrál jsem svoje fotky na imgur. Tady jsou https://imgur.com/a/C0fdj

Souhlasím že monitor má špatné barvy, ale přece to nemůže kvůli tomu vypadat tak špatně. Navíc to nevysvětluje proč tohle kostičkování je vidět i na mém druhém monitoru. Možná to není až tak výrazně vidět, ale to je jen kvůli nastavení jasu a podobně.

Nemůže to rušit nějaký signál? Nebo nějaký špatný video codec? Grafickou kartu mám novou asi dva měsíce a dělalo to i na té staré. Nemyslím si, že to bude hardwarový problém jelikož jsem všechno už vyměnil. U některých videí je to vidět hodně, ale přijde mi divné že to je i ve hrách, na ploše. Víceméně všude kde jsou různé tmavé barvy. Když se například ve hře podívám na světlou oblohu tak to vypadá normálně, ale jakmile vejdu do tmavé oblasti tak se na to ani nedá dívat.

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod satik » 18 pro 2017 15:15

Ty fotky jsou dost rozmazany a nevim, jak ten monitor ma vypadat, ale to co na tech fotkach jsem poznal, je presne ten problem, co 6bit barvy by mohly zpusobovat, jeste pokud jsi treba zvysoval kontrast/svetlost nebo neco si nejak podobne hral s nastavenim at uz monitoru nebo zobrazeni v nastaveni grafiky nebo videi, a nebo v kombinaci s kompresi videa.

Zkus treba pres https://www.eizo.be/monitor-test/ jestli to taky uvidis a zkus sem poslat screeny z toho, hlavne asi polozka gradients.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 15:48

Test jsem tedy projel, všechno bylo v pořádku až na test gradients. Píšou tam, že při 256 intervalech by to nemělo vytvářet žádné nesouvislé přechody a já tam vidím tmavší čáry i u konce. Ten přechod tam je hodně nesouvislý, bohužel nevím jak to vyfotit pro tebe. Zkusil jsem udělat screenshot, nevím jestli to bude k něčemu, mobil mi to pořádně nevezme. https://prnt.sc/hp43sj

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod satik » 18 pro 2017 15:54

Na screenu to neuvidim, screen se uklada z toho, co posila graficka karta do monitoru, kdy jsou jeste barvy ok.
J, pisou to tam, ale to pro 6bit proste neplati, tam neni mozny udelat ty prechody tak plynuly, protoze 6bit umi zobrazit jen 64 odstinu ciste sede barvy, na rozdil od vetsiny monitoru, ktery jsou 8bit (256 odstinu).

Takze nejspis je to vlastnost toho monitoru.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 16:16

Dobře, tak to možná bude monitorem, ale proč je to vidět i na monitoru, který mám vedle? Je to ASUS 24T1E, ta snad dokáže zobrazovat více odstínů, je to televize a ne vysokofrekvenční herní monitor. Nějak se mi nechce věřit, že tohle je normální. To by si takový monitor nikdo nekoupil. Například v CSku to uvnitř smoku vypadá jak kdybych hrál Minecraft. S tím opravdu nepřeháním, měl jsem tady spoluhráče, který má stejný monitor a divil se proč to vypadá tak pixelovaně.

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod satik » 18 pro 2017 16:46

Na ty televizi ten prechod sedych taky vidis spatne nebo na tom to jen dela ve videu?
Jinak je mozny, ze ten monitor to ukazuje nejak spatne, ale z tech rozmazanych fotek to nejde moc poznat :)
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Fox_25 » 18 pro 2017 17:11

A nemáš náhodou zapnuté 16bit barvy? Na tvém obrázku s gradienty z eizo testu jdou vidět přechody.

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 17:31

Nemám, používám 1920x1080, True Color (32bitů), 144Hz. Zkusím to lépe nafotit.

Dodatečně přidáno po 5 minutách 23 vteřinách:
Vyfotil jsem to trochu z dálky. Je to tmavá scéna z herního videa a dole má být nějaká mlha. Na mém monitoru to ani pomalu nejde poznat. Tady je fotka https://imgur.com/a/MdnBX

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod satik » 18 pro 2017 17:40

menil jsi nejak jas, kontrast nebo neco takovyho at uz na monitoru nebo na grafice?
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Kub4
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozkostičkovaný obraz

Příspěvekod Kub4 » 18 pro 2017 17:55

Samozdřejmě jsem si to trochu upravoval. V nastavení monitoru jsem zkoušel různý nastavení, ale žádný nijak zvlášť neovlivňuje ty kostičky. Když to v nastavení ztmavím co nejvíce tak to není až tak hrozný, ale je to pořád špatný. U grafiky jsem vždy měnil maximálně digital vibrance / digitální oživení, ale i když ho nechám tak jak je v základu tak je to pořád stejný.

Monitor byl jak jsem psal i na reklamaci, poslal jsem jim fotku toho co mi to dělá doma a oni mi řekli, že monitor je v pořádku a poslali mi ho zpátky. Žádný nastavení nemá zásadní vliv na ty kostičky.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Rozkostičkovany obraz na dálku Příloha(y)
    od Lebedil » 20 dub 2023 20:42 » v Hry
    0
    1552
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    20 dub 2023 20:42
  • Zmrzlý obraz
    od hymunek » 13 říj 2023 16:44 » v Problémy s hardwarem
    2
    856
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 22:30
  • Nejde obraz
    od zik9 » 28 úno 2024 20:38 » v Problémy s hardwarem
    8
    1770
    od zik9 Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 14:55
  • PC nezobrazí obraz s jinou GPU
    od Lebedil » 04 lis 2023 16:23 » v Problémy s hardwarem
    5
    1101
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 12:26
  • Nové PC - nefunguje obraz
    od petrdvorak41 » 02 lis 2023 15:50 » v Problémy s hardwarem
    1
    864
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    02 lis 2023 19:22

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 20 hostů