"Sekané" čtení HDD

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

"Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 31 bře 2018 17:02

Zdravím,

posledních pár dní jsem zaznamenal problém při hraní CS:GO a The Witcher 3: Wild Hunt. V případě Witchera III se objevil cca 2-4s zásek po skončení/zrušení intra a před načtením hlavního menu, 2s zásek vždy po kliknutí na načtení hry & před vstupem do načítací obrazovky, spolu s 2-4s záseky ve hře, pokaždé když stisknu klávesu Esc pro vyvolání herního menu.

Obdobně v CS:GO se samotná hra podstatně déle spouští, a především nemohu ve hře téměř vůbec alt-tabovat - alt-tab mimo hru je bezproblémový, ale když alt-tabnu zpátky do hry, hra se kompletně zasekne, zvuk běží dál ale obraz je zamrzlý, a to napořád - pomůže jen ukončení úlohy a znovuspuštění.

Obě hry jsou hrané přes Steam, napadlo mě tedy, že to bude Steamem. Ověřil jsem u obou her integritu souborů, Steam jsem reinstaloval. Shodou okolností mám ještě Witchera 3 v GoG verzi (mimo Steam) - stejný problém. Obě hry hraji odjakživa v borderless režimu a nikdy s tím nebyl problém.

Kromě toho, ač jde o jiný disk (128GB SSD na systém) a asi to nemá souvislost, zaznamenal jsem v posledním týdnu prodloužení "Last Bios TIme" z 11,4s na 13,5s (nepoužívám fast boot).

Co jsem vyzkoušel:
    avast! kompletní sken počítače, nic nenalezl;
    malwarebytes anti-malware kompletní sken, nic nenalezl;
    CCleaner, nepomohl;
    defragmentoval jsem disk pomocí nástroje ve Windows, myslím že šlo o 10% fragmentaci; 2 průchody, asi 2,5 hodiny
    test v Seagate SeaTools for Windows a 4 základní HDD testy, všechny proběhly OK;
    Disk CheckUp pro přečtění SMART hodnot, vše vypadá v pořádku (viz. příloha)
    rychlostní test v CrystalDiskMark, asi v pořádku (viz. příloha)

Nevím o ničem, co by mohlo být důvodem - nic jsem neinstaloval ani neodinstaloval, nemazal jsem žádné registry, nic zvláštního jsem neprováděl, možná kromě harašení se soubory SDK pro Android Studio. Jak jsem říkal, ještě před asi týdnem se žádný takový problém neobjevoval.

Moc děkuji za pomoc a doufám že nejsem ve špatné kategorii :)

Počítač:
    OS: Windows 10 Pro 64bit
    CPU: AMD Ryzen 5 1600; přetaktován
    GPU: Nvidia GTX 1080
    SSD: Adata Ultimate SU800 128GB
    HDD: Seagate Barracuda 1TB (2016)
    RAM: HyperX Predator 2666 C13 2x8GB
    MBD: Asrock AB350M Pro4



disk checkup.png

Disk Checkup


crystal disk mark.png

Crystal Disk Mark

Reklama
Diskař
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: březen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod Diskař » 31 bře 2018 17:36

A ten druhý Seagate je tam co? Ukaž i jeho smart.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod RIKI22 » 31 bře 2018 17:45

SSD ADATA ,už máš s novým firmware Q0518BS a na doske posledný bios, ktorý vyšiel nedávno ?

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 31 bře 2018 17:56

Ten druhý Seagate je asi 6-7letý HDD který teď používám už jen na zálohy souborovýho systému. Smart přikládám.

U SSDčka mám starší firmware Q0125A. Na základnovce mám bios P3.10, neměl jsem potřebu ho dál updatovat, jelikož donedávna s ničím žádný problém nebyl.

Jinak bych ještě dodal, že u klasické práce se soubory - přesouvání, kopírování, odstraňování - žádný problém jsem nezaznamenal.


starej disk.png

Diskař
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: březen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod Diskař » 31 bře 2018 19:59

Ten starý ST má nějaké drobné vši, ale nic zásadního. Ale pokud je jen na zálohy, tak ho zkus odpojit. Tím to nebude, ale jeden nikdy neví.
Pokud to dělá jen ve hrách, tak nedošly nějaké aktualizace ovladačů grafiky v posledním týdnu? Případně, nesleduji Win+AMD, oprava chyb AMD prostřednictvím mikrokódu? Případně, jestli tam můžeš sledovat zátěž jader CPU a GPU průběžně v grafu? Nebo i v grafu zátěž disku?
Zkusils CPU odtaktovat, jestli to dělá i v normálních provozních podmínkách?

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 31 bře 2018 21:11

Starý HDD jsem odpojil, nepomohlo.

Zapnul jsem si základní grafy ve Správci úloh, HWiNFO64 a MSI Afterburner, nechal běžet jejich monitoring a zase zapnul ty dvě hry; žádná zvláštní aktivita na GPU ani CPU; jedině při tom sekání v menu Witchera 3 (když kliknu na "Load Game", než se načte výběr uložených pozic) vyletí využití HDD na cca 85-90%, se čtením okolo 1,2 mB/s a nulovým zápisem. To mi připadá v pohodě..

Vrátil jsem CPU zpátky na původní frekvenci a voltáž, nepomohlo.

Ale máš pravdu, to mě nenapadlo - 27. 3. jsem instaloval novej ovladač na grafiku, verzi 391.35. Mám se vracet na předchozí verzi, nebo čekat než vyjde nová? Myslíte že to může být tím? Protože jak říkám, grafická karta se v grafu využití Afterburneru tváří, že má prst v zadku, ty záseky se na něm nijak neprojevujou. Ale na druhou stranu je to asi jediný vodítko, který teď mám..

Co se týče opravy chyb AMD mikrokódem, bohužel nevím o čem je řeč, týká se to těch novinek o bezpečnostních dírách v moderních Intelech a AMD procesorech?

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 6 minutách 16 vteřinách:
Tak jsem se u grafické karty vrátil ve správci zařízení z verze ovladače 391.35 na 391.24, ale problém přetrvává.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod ITCrowd » 01 dub 2018 08:48

Co zatížení sítě? Není chyba v připojení?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 01 dub 2018 13:51

Ne, s připojením problém nemám. Ani zatížení není v grafu nijak ovlivněné.

Konkrétně problém mám, ale to je už asi rok, od doby, co jsem přešel na Win10 - náhodně mi každý den jednou vypadne internet, žádná chybová hláška, prostě tiše vypadne připojení, tak ho v Centru síťových připojení a sdílení - Změně nastavení adaptéru zakážu a opět povolím, a vše je zase v pohodě.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod RIKI22 » 01 dub 2018 14:07

Win10 máš čistú inštaláciu ,cez boot ?

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 01 dub 2018 14:31

Ano.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod ITCrowd » 01 dub 2018 15:08

necrosis píše:Ne, s připojením problém nemám. Ani zatížení není v grafu nijak ovlivněné.

Konkrétně problém mám, ale to je už asi rok, od doby, co jsem přešel na Win10 - náhodně mi každý den jednou vypadne internet, žádná chybová hláška, prostě tiše vypadne připojení, tak ho v Centru síťových připojení a sdílení - Změně nastavení adaptéru zakážu a opět povolím, a vše je zase v pohodě.

A tohle považuješ za "v pohodě"?
Mě internet nevypadne nikdy.
Když hraješ hry, jedeš přes wifi, nebo přes kabel?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

necrosis
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: "Sekané" čtení HDD

Příspěvekod necrosis » 01 dub 2018 16:26

Považuju to za něco, co vzhledem k tomu, jak dlouho se s tím potýkám bez jiných vedlejších problémů nepředstavuje nic relevantního k problému, který se vyskytl teď. Četl jsem si o tom před několika měsíci a zjevně je to na Win10 častá chyba spjatá s povahou ovladače, řešitelná jeho updatem. Zkoušel jsem, nepomohlo, neřešil jsem to dál, protože mě to nijak neomezovalo a neznamenalo, že se mému počítači za rok zpomalí pevný disk.

Teď si o tom čtu, prý může jít o funkci úspory energie mimo rámec schématu napájení, kde zařízení síťového adaptéru systém vypíná pro řízení spotřeby. Tak jsem tuto funkci zrušil a uvidím. Wifi na stolním počítači nepoužívám, mám klasický kabel vedený do modemu. Ale opět, vypadávání internetu => 1 rok. Zpomalení/zasekávání disku => týden.

Zpět k problému. Napadá mě přesunout jednu z her na starý nevyužívaný disk, a vyzkoušet, co se bude dít, ať vidím, jestli se něco změní.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 25 hostů