Grafika

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
besst
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 386
Registrován: březen 05
Bydliště: Severozápad
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod besst » 14 srp 2005 08:55

4 Miras: je od ASUSu.... a ta teplota to určitě není, protože na tvou radu jsem si místo důkladně zkontroloval a i při zatížení je to v pohodě.. žádnej pařák :smile:
4 Mazůrek Petr: systém šlape, nedělá mi to žádnej chyby a ni restarty, všechno jede ok.. akorát ta teplota 71 stupňů mi už dlouho znervózňuje, protože fakt nevim, odkud to může měřit a co to vlastně je...

Reklama
big.jedla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: červen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod big.jedla » 14 srp 2005 11:59

Podobný problém: Padaly mi hry, zamrzával Win, několikrát se zpomalil net... po přidání druhého HDD!!! Když jsem pak SpeedFanem měřil teplotu vyšlo mi na obou HDD při zatížení něco přes 50°C!!! Tak jsem otevřel case a z boku na to namířil větráček... mám tam 30° a jede to uplně normálně... jen to chce nějak vylepšit, protože tohle provizorní řešení není moc esteticky pohledné

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 14 srp 2005 19:01

Já zkoušel fučet na kartu, HDD v pohodě, ale to, co se přehřívá nakonec být příčinou nemusí! I když tomu vše nasvědčuje. Karta je totiž v pohodě. Kdybych jen věděl, co je ten zkurvenej Temp1.
Při restartu (vynuceným) mi to hází grafický chyby, jinak podobný chyby jako v posledním příspěvku (lépe řečeno stejné). :x
Předtím nic nedělal. Jaký můžou být příznaku při pálení severního můstku? Pořád se tady o tom mluví. :shock:

big.jedla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: červen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod big.jedla » 14 srp 2005 21:15

já tam mám toto:

Temp1 - "systémový" (asi chipset ?) - 33°C
Temp2 - CPU - 42°C
HDD 0 a 1 okolo těch 30°C

No já myslím že kdyby došlo k nějakému poškození chipsetu základovky, tak by jsi měl asi problém vůbec dostat se do Windows...

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 15 srp 2005 08:17

Nejdřív citaze ze slovníku na Zive
Zive píše:North Bridge
North Bridge je "horní polovina" čipové sady. Slouží jako styčný bod pro procesor, RAM paměť, většinou i videoakcelerátor přes AGP sběrnici. Pro další slouží South Bridge. Někdy tento obvod obsahuje videoakcelerátor.
South Bridge
South Bridge
je "dolní polovina" čipové sady. Integruje rozhraní jako IDE, FDD, klávesnici, paralelní a sériové porty, případně USB, FireWire atd. Mnohdy tento obvod slouží i jako brána pro ISA sběrnici, síťová či zvuková karta atd. Obecně řečeno rozšiřuje možnosti North Bridge. Příklad: South Bridge sady i815 je obvod ICH (i82801AA) South Bridge sady i815E je obvod ICH2 (i82801BA) South Bridge sady VIA Apollo KT133 je obvod VT82C686A

Víc namáhanější je North Bridge, pasivně chlazenej je snad na všech deskách, poslední dobou ano to nestačí a už i na něj cpou výrobci větráček. Kdyby se ti z nějakýho důvodu přehříval, projeví se to nejspíš nestabilitou PC. Když otevřeš comp, je zhruba uprostřed desky takovej velkej šváb a na něm buď pasiv nebo větráček.

BTW: Příhody z dětství? Asi bys měl začít nějaký povídat i mě, taky už začínám bejt zoufalej :lol: :lol:

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 15 srp 2005 18:06

Známej mluvil o tom, že stoprocentní je diagnostika počítače, která sice něco stojí, ale většinou pomůže. Co když ale ne? Teplotu mi zjistí ne?
Jak říkám, při víměně grafiky bych poznal rozdíl, ale žádńej nebyl. Co by se ještě proboha mohlo ohřívat pod označením Temp1? Není to CPU ani MB a mě nic jinýho už nenapadá. Teplota grafiky nemá čidlo, takže to taky nemůže být ona?

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 16 srp 2005 08:36

Jak už sem říkal, vůbec nemusí bejt problém s teplotou. Že SpeedFan něco ukáže neznamená že je to pravda. Když comp otevřeš a šáhneš dovnitř, snadno poznáš kdyby měla bejt vevnitř teplota blížící se sedmdesátce. A jestli se tohle zdá být v pořádku, bude problém někde "jinde". Může se jednat o špatnej kontakt, slabej zdroj, něco může bejt poškozený,...
Ve zkratce jak bych v podobným případě postupoval:
1) Teploty. Jak softwarově, tak zkusit jednoduše na hřející se komponenty šáhnout. To znamená grafika, čipset, CPU, disky, paměti, některý přídavný karty. V případě očividnýho problému zlepšit chlazení. Lepším uspořádáním komponent ve skříni, vyčištěním větráků. případně jejich posílením.
2) V případě neúspěchu "vystoupit a nastoupit". Čili komp kompletně rozebrat a zas složit. Není od věci ani reset biosu při týhle příležitosti.
3) Pokud opět nic, postupný odstraňování postradatelnejch komponent.
4) Reinstalace systému. Záleží na tom v jakým je stavu a jak dlouho už ho máš. Tenhle krok se dá vsadit kamkoliv, dle uvážení uživatele. Naštve jak když přeinstaluješ systém a jedná se o HW problém, tak když ho přeinstaluješ až nakonec a zjistíš že byl problém v něm :wink:
5) Pokud nic nepomohlo, pak už jedině postupná výměna jednotlivejch komponent. Asi se každýmu doma neválí přebytečnej procák, takže tohle je už věc spíš na servis.

K tej diagnostice. Ono je to většinou tak, že přineseš comp že se ti sere a že ho chceš spravit. Povíš ale že netušíš co to může bejt, ať ti to zjistí a pak se rozhodneš jestli si ho necháš dát dokupy nebo ne. Oni se na to podívají, zjistí že je v háji deska a novou že ti seženou za dva litry, dejme tomu. Ty pak buď řekneš jo, spravte mě to a zaplatíš desku a práci, nebo řekneš ne a zaplatíš pár stovek (2,3?) za diagnostiku. Nejlepší je pár firem obejít a poptat se co a jak.
Záleží na tom jak se cejtíš. Jestli se ti chce PC rozebírat, zase skládat a hrát si s HW konfigurací, udělej to. Přeinstaluj systém, postav ho na mráz, cokoliv co může pomoct s odhalením chyby. Jestli se na to necejtíš zanes to do servisu. Moc líp se asi poradit nedá, když vlastně netušíme vo co go. Dle prvotního popisu sem to odhad na přehřívání, ale zdá se že tomu tak nebude...

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 16 srp 2005 10:43

Z tvého výčtu jsem už udělal vše mimo servisu a postupného rozebrání a složení počítače. Dík za všechny rady, teď budeme shánět mezi známýma lidi, co na to maj čas. Já tak nepostrdám hraní, jako spíš tu úpravu videa. Přesto bych rád upozornil, že systém skutečně padá, pokud je ta teplota nad úrovní 62°C už nějakou tu chvilku. pokud je pod 61°, ještě se nestalo, že by spadl. pokud se tedy jedná o přehřívání, je to skutečně zvláštní případ. :roll:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 16 srp 2005 11:37

To ano, už z toho důvodu že 62 stupňů bych přirovnal spíš ke zvýšený teplotě než k horečce. To není zas "tak moc". To spíš vypadá tak nějak na souhru náhod. Možná to souvisí s teplotou, ale ne z důvodu přehřívání. Jak známo rozměry součástek se se změnou teploty mění, jestli je někde nějakej studeňák může při zahřátí způsobovat nestabilitu. Teď bych zkoušel postupnou výměnu součástek...

big.jedla
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: červen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod big.jedla » 16 srp 2005 13:10

Já měl taky jednou fajn problém... komp mi nešel vůbec ani pustit. Tak mě nenapadlo nic lepšího než servis... oprava zdroje: 600 kč. Přinesl jsem to domů a za 14dní se to zesra** znova. Reklamace v servisu... tohle je jiný problém, možná to spolu souviselo... oprava? základní desky: 1500kč !!!! Ty jo proč by dneska někdo opravoval desku? Ani se mě neptali...

jen podotknu že to bylo asi před rokem a půl a byl to obstarožní Celeron 466Mhz a nějaká šit deska v té době za pár stovek... tak jsem tam vysolil přes 2 tisíce což byla prakticky cena celého počítače :mad:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 16 srp 2005 15:23

Ono je to těžký. Taky bych přihodil jednu historku. Počítač, taktéž úplně mrtvej. Všechno vyndat, nic, nenabíhá. Že by ramky? Vyměnit. Ne, ramky to nejsou. Tak procák? OK, procák taky ne. Čili deska. A ejhle, vyměníme desku a nefunguje ani jeden z těch procesorů. Holt deska, která odpalovala procáky.
Když to zjišťuješ doma a máš procák od někoho půjčenej spláčeš nad výdělkem. Kupuješ desku a dva procáky k ní. Když to zjistí v servisu a odpálí si na tom zkušební procák oni, je to na jejich triko. Sice ti asi napálí vyšší cenu, ale pořád tě to vyjde líp jak kupovat CPU dva. Ono se řekne, ty vole dyt to byla deska, novou bych pořídil za litr a takhle sem to měl za patnáctset. To jo, ale bez rizika. Zjišťovat to doma odpálíš pár dalších součástek a vyšlo by tě to ještě dvakrát dráž...

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 18 srp 2005 12:36

Netušíš teda, mirasi, že by to mohlo souviset s tím zvýšeným napětím +12V, na který mě pořád dokola upozorńoval ASUS probe? Chtěl jsem prohlížet teploty, ale pořád tam skákala obrazovka s tím napětím a červeně blikalo 13V, kde původně mělo být 12V.
Tady mohl být obrázek záznamu ve Speedfanu, ale nevím, co mám napsat za http://, když to mám na céčku.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • grafika
    od spajons » 03 led 2024 18:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    42
    2839
    od spajons Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 14:06
  • Grafika
    od Novis2205 » 09 úno 2024 18:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    643
    od Novis2205 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 19:35
  • Grafika
    od koblihas89 » 07 zář 2023 09:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1000
    od koblihas89 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 15:49
  • Grafika
    od Fplyx » 15 lis 2023 22:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1134
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    16 lis 2023 07:16
  • rozbitá grafika?
    od vajvos » 02 srp 2023 16:01 » v Problémy s hardwarem
    6
    1152
    od vajvos Zobrazit poslední příspěvek
    02 srp 2023 16:48

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů