Zatuhavani komplu

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Trakhan
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Zatuhavani komplu

Příspěvekod Trakhan » 14 zář 2005 13:49

Mel sem sestavu (vlastnorucne seskladanou)

Athlon XP 2000+
2* 256 OEM RAM na 333 Mhz
ADI 76 RAID desku
Radeon 9000

+disk atp.

V pohode me fungovala nejaky 4 roky, kdyz asi pred tydnem zacal padat firefox (pod woknama) a prestaly v linuxu v gnomech fungovat tlacitka. Mno abych to skratil, mem testem 86 sem zjistil, ze je problem asi v pameti (vyhazel tuny chyb). Zkusil jsem vytahnout jednu a fungovala. Zkusil sem druhou a taky fungovala. Obe dohromady opet ne. Tak jsem je prestehoval do jinejch slotu (z celkem 4) a pamet fungovala. Pouze jednou za cca 3 hodiny v ni nastala chyba - coz melo za nasledek spadnuti komplu pri UT 2004 ci objevovani se bylych utvaru ve stejne hre. Z tohoto jsem vydedukoval, ze to asi nebude problem pameti, ale spis desky. Koupil sem tedy desku Gigabyte 7VT880-RZ a nainstaloval ji. Nicmene tady zacly moje problemy. Pouzil jsem Microsoftackej memory test (jeho prubeh je rychlejsi nez Memtest86) a v jeho prubehu pocitac zatuhnul. Zkusil jsem to tedy jenom s jednou z pameti, ale dochazelo k tomu stejne (at sem pouzil kteroukoliv z nich). Zkusil jsem tedy pocitac vypnout a pockat az vychladne, a za studena ten test projde cca 3krat nez pocitac opet zatuhne. Podle biosu se procesor neprehriva (teplota cca 68 stupnu po zatuhnuti).

Napadlo me nekolik moznosti cim by to mohlo byt.

a] je spanta uplne nova deska
b] jsou spatny obe ramky a chyba se projevuje stejne
c] Ze by zdroj? - driv me trosku uz zlobil
d] nebo je to diky jedne takove veci. Kdyz jsem totiz namontoval procesor, zjistil jsem, ze jeho chladic se nachazi asi 1-2 mm od jedne z civek na desce, coz je prinejmensim divny


Chtel bych se tedy zeptat, na vas nazor cim by to mohlo byt a co s tim delat. Testovani RAMky mam domluveny s kamosem asi na konec tydne, a zdroj muzu otestovat sam. Jenom me nenapada reseni v pripade ze je to tim chladicem u civky.

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 14 zář 2005 14:09

Řek bych že s vyjmenoval snad všechny možný varianty. Osobně bych sázel nejdřív na tu paměť. Nemusí bejt nutně špatná, jen si třeba s deskou nerozumí. Není od věci mrknout po biosu k desce, zrovna kompatibilita pamětí se řeší dost často. I když Gigabyte se podporou taky nějak zvlášť nezabejvá.
Určitě se může stát že fungl nová deska nebude chodit jak má, ono se to vlastně stává i docela často.
Zdroj. No, tam bych už asi spíš chybu nehledal, tvou sestavu musí uživit v podstatě cokoliv. Jestli máš aspoň 300W, tak slabej nebude určitě. Ale i ten se samozřejmě může pokazit, rozhodně testem nic nezkazíš.
To že je chladič nějak poblíž u cívky nevadí. Na fukci to vliv mít nemůže.

Napadá mě ale ještě jedna možnost, kde by mohl bejt problém. Máš dva paměťový moduly, nepokoušíš se je provozovat v dual channel módu? Doporučoval bych si projít manuál jak to je s paměťovejma modulama, kam je umístit v single chanell konfiguraci a jestli náhodou není v biosu defaultně zapnutej dual chanell

Trakhan
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Trakhan » 14 zář 2005 14:48

Diky za odpoved. Zkusim se podivat na ten bios.

Dual chanelem to myslim nebude. Delalo to s nim i bez nej. Dela to dokonce i kdyz pouziju pouze jednu ramku.

Jenom bych dodal, ze Memtest 86 se zasekne vzdy na stejnym miste, A to v 68% kdyz zacina delat test 7 (Random number sequence)

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 15 zář 2005 13:08

No jestli jsi koupil novou desku a dela to porad tak to musi byt urcite tou ramkou, viz problem kdy ti vytuhne memtest. Jeste zkus kdyztak 100% funkcni ramku otestovat ve tve desce, jinak na ramkach a zdroji bych taky nedoporucoval setrit, radeji bych koupil o 10% mene vykonnejsi hw ale kvalitnejsi.

Trakhan
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Trakhan » 22 zář 2005 22:42

Takze - provedl jsem nekolik pokusu a vymenu soucastek.

Pocitac zatuhava stale

a] pri zobrazeni grafiky po zavedeni Windows XP - obrazovka s logovanim se nekdy zobrazi nekdy ne - nekdy se dostanu i do oken a zatuhne to az pote

b] pri nacteni instalacniho CDcka XPcek - presne v miste kde se nactou vsechny moduly a prepina se na prvni obrazovku s nejakyma volbama. Chova se ruzne - bud vytuhne s cernou obrazovkou, nebo se resetuje nebo se primo vypne.

c] memtest ktery jsem popisoval v prvnim postu jsem ted uz nezkousel


Zkusil jsem pouzit jinou ramku (fungujici), a jinou grafarnu (konkretne jednu AGP a jednu PCI (krome te AGP co mam))

Taky jsem zkusil vymenit chladic na procesoru a odstranil sem starou zaschlou teplovodivou pastu a dal novou (mezi procesor a chladic).

Jo taky jsem vyzkousel jinej zdroj, vcetne toho ze jsem pocitac zapojil uplne nekde jinde (asi 30 km daleko :-) ).

Vzhledem k tomu ze dalsi moznou vymennou je procesor - kterej se po znamych shani pomerne slozite - bych se zeptal co vypada pravdepodobnejc, nebo jestli jsem na nejakou dalsi moznost nezapomel.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů