Cpu v ohni - virus?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Dolero
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Dolero » 19 srp 2023 14:22

Zdravím,
včera se mi při užívání PC znenadání stalo to, že se asi na minutu velmi zpomalil, RAM vyskočil na 100 %, ale pak se vrátil PC do normálu. Už bylo pozdě, říkal jsem si, že si dneska akorát pustím nějaký test na RAMky, jak na tom jsou. Což byla chyba, měl jsem začít s ochrannými pracemi hned.
Dneska totiž po spuštění PC v něm nastalo doslova peklo. Během pár minut procesor vylezl na hezkých 100+ stupňů Celsia, ve správci úloh teda zatížení procesoru jen pár %, samozřejmě se začal neuvěřitelně lagovat, že se na něm pomalu nedalo ani na nic kliknout. Dal jsem ho proto rychle vypnout a všiml jsem si, že mi vypínání blokuje nějaký proces, který ale byl kompletně bezejmenný. V rámci snahy zachránit PC jsem po něm teda nepátral, ale předpokládám, že je to zřejmě nějaký virus způsobující extrémní přehřátí Cpu.
Vzhledem k tomu, že bych ho raději už nezapinal, protože se hnedka extrémně přehřeje, chci se zeptat, zda znáte nějaké způsoby, jak PC zbavit virů apod. bez nutnosti dostat se na plochu a stahovat nějaký skenovací program či získat log. Protože tady jde fakt jen o pár minut, kdy se teplota dostane do kritických hodnot a nerad bych PC dal zabíjel.

PS: Že jsem blbej, to vím, to mi psát nemusíte. :)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2023 14:41

Obavam se ze nemas jeden problem, ale dva. Pricemz ten prvni je mnohem vaznejsi, nez druhy.

1. prehrivani procesoru v zatezi - to nezpusobuje zadny virus, ale naprosto nedostatecne chlazeni procesoru.
Procesor NESMI mit ve 100% zatezi teplotu pres 100 stupnu Celsia, to je chyba toho, kdo pocitac skladal nebo
technicka zavada na chlazeni.

Uved presnou konfiguraci - zejmena typ procesoru, chladice a skrine s poctem a umistenim ventilatoru.
Pokud ma procesor pres 100 stupnu, prehriva se obvykle i cely vnitrek skrine.

2. neco, co zpusobuje zatez 100% procesoru - ktera je ale sama o sobe normalni a nemuze za normalnich
okolnosti zpusobovat prehrati. Na to tu mame sekci HijackThis.

Aby to bylo uplne jasne - virus muze zpusobit 100% zatez procesoru, ale NE to ze se prehriva. To je problem chlazeni.

Samozrejmne zkontroluj, ze nedoslo k fyzickemu poskozeni chladice - uvolneni uchyceni, nefunkcni ventilator,
u vodniho chlazeni nefunkcni cerpadlo atd.

Dolero
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Dolero » 19 srp 2023 14:59

Děkuji za odpověď.
Procesor právě během těch pár minut, co byl PC zapnutý, vyletěl na více jak 100 stupňů přesto, že správce úloh psal, že vytížení je jen pár jednotek %.
Že to bude dost možná virus, to jsem si určil dle toho, že vypnutí PC blokoval nějaký neznámý proces, kterému se nezobrazoval název.
Ale je pravda, že na HW nejsem expert a je možné, že mi přestalo fungovat chlazení procesoru, na to se ještě podívám.

Vevnitř to vypadá takhle - https://imgbb.com/2d97PzP

Konfigurace:
MB ASRock B450M PRO4 - AMD stará tři roky
Grafická karta - MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G, 6GB GDDR5 stará asi pět let
Procesor - AMD Ryzen 5 2600, ten je novější, protože mi před pár roky pc nefungoval a tehdejší procesor byl tehdy poškozený, v czc mi ho reklamovali.
RAM - HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 2666
Chlazení - SilentiumPC Navis Pro 240, má skoro 5 let
SSD - Kingston Now A400, 2,5" - 480GB
Zdroj - Be quiet! Pure Power 11 - 500W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2023 15:08

Jestli mas bez zateze teplotu 100+ stupnu, tak se musel bud UVOLNIT CHLADIC
nebo v pripade vodnika chladic vubec NECHLADI, tzn jeho cerpadlo stoji.

Jine logicke vysvetleni neexistuje. Teplotu procesoru ovlivnuje pouze jeho zatez.

Vidim vodnika - ze jsou otacky cerpadla na nule ? Vyhod ten vodni nesmysl a dej tam
kvalitni vzduchovy chladic - bude to chladit uplne stejne jak laciny vodnik a nemuze se
to porouchat tak aby nefungoval pocitac. Selhani cerpadla u AiO vodnika je bohuzel velice,
velice caste. Bez funkcniho chlazeni vodnik nechladi vubec.

Vidim jako celkem pravdepodobne, ze tam zadny virus neni, ale umrela pumpa.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod mmmartin » 19 srp 2023 15:39

Dolero: Obrázky se vkládají do příspěvku. Návod- viz odkaz Jsem tu poprvé vpravo nahoře.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Dolero
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Dolero » 19 srp 2023 15:39

Zrovna koukám dovnitř, trošku jsem ho vyčistil od prachu a nanesu novou pastu na procesor, pak ho teda zapojím a podívám se, co dělá chladič. Jestli bude tedy mrtvý, dobrá, je to problém chladiče a koupím si nový.
Ale pořád mi vrtá hlavou ten záhadný proces, co mi blokoval vypnutí PC.

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 11 minutách 4 vteřinách:
Tak jsem ho zapojil a zapl a PC teda jede, ale větráky na chlazení se opravdu netočí. Teplota CPU začne teda stoupat a pak začne v PC hlasité rčení - předpokládám, že pumpa se snaží chladit, ale nemá jak když nemá pohon.
Pri dalším vypnutí PC se žádný proces divného původu neobjevil.
Předpokládám tedy, že jde opravdu o nefunkční chladič a koupím si tedy nový.
I tak je zvláštní, že PC jel dobře až do té včerejší příhody se 100% využitím RAM...

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Karrex » 19 srp 2023 21:25

Máš to úplně špatně poskládané!
Okamžitě ten PC vypni a dej radiátor tak, ať nemáš vzduch v pumpě, ale v radiátoru!
Pumpa chrčí, když je tam vzduch a ne kapalina. Pohon (napájení) má, když chrčí... Ale to, že se netočí ventilátory znamená, že nejsou zapojené.

Každopádně ta pumpa už kvůli tomu může být i pomrtvá.
RAMky ve špatných slotech.

Btw. kde máš přísun vzduchu? Všude vidím jenom výfuky ven. GK nemá žádný přísun a ještě jí bereš do AIO a ten to fouká kam? Vždyť je tam zdroj a nic. Takže to vše zůstává v bedně.
Ten kdo to skládal by se měl jednou v životě přečíst manuál, to je snad celé špatně.

Obrázek
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2023 21:48

Aby bylo uplne jasno v cem je ejden z problemu - radiator NESMI byt nize, nez blok chladice cpu kde obvykle je i cerpadlo.

V nejvyssi miste okruhu je logicky vzduch, takze cerpadlo se toci ve vzduchu - cimz se snadno znici
a samozrejmne take chladic nechladi kdyz neproudi kapalina. Mas toho vodnika namontovaneho tak,
tak byt nesmi a zcela urcite je to uvedeno i v jeho manualu.

Dej radiator na predni stenu tak, aby alespon jeho cast byla vyse nez blok na cpu. Ale tak, aby ventilatory
foukaly vzduch skrz predni stenu dovnitr skrine, ne opacne.

Jako dalsi problem zcela chybi ventilatory na predni stene, ktere saji vzduch - nebo alespon nejsou nikde videt.
Ty jsou nutne. Bez nich chlazeni nefunguje spravne. Ono ale fungovat nemuze uz proto, ze mas proti sobe
ventilatory AiO na radiatoru a grafice ktere si vzajemne berou vzduch. Predni ventilatory muze nahradit radiator
a jeho ventilatory.

Nicmene - na procesoru ktery tam mas je vodni chlazeni absolutni nesmysl, to uchladi i laciny vzduch za par
set korun. Navic ti nic nechladi regulatory zakladni desky, ktere bezne chladi ventilatory na vzduchovem
chladici procesoru. Ja bych vyhodil toho vodnika a dal misto nej kvalitni vzduchovy chladic.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Karrex » 19 srp 2023 23:26

Taky bych to vyměnil klidně za chladič za 700,- to aio má dnes už menší hodnotu, než 700
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Dolero
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Dolero » 20 srp 2023 15:19

Netuším, jak by se ty ventilátory mohly vypojit, když jsem s PC nijak nemanipuloval. Jak jsem řekl, PC se sekl, protože RAMky vyletěly najednou na 100 %, ale pak zase v pořádku fungoval. Druhý den po zapnutí teda došlo k tomu, že přestaly fungovat ventilátory a tedy pumpa chlazení. Jestli to spolu souvisí, netuším, možná ano, třeba je nějak poškozená základní deska.
Každopádně zkusím to chlazení přepojit na druhý slot a dát ho na místo, které dle toho obrázku je správné.
Mám jej pořád v záruce, takže bych ho mohl když tak nechat opravit.
Doporučujete mi ale spíše vzduchové chlazení, které má být v případě mého PC lepší volba. Proto bych byl rád, kdybyste tu navrhli nějaké vhodné modely, které se pro můj procesor a desku hodí.
Ještě jednou děkuji za odpovědi. Žel člověk, co mi to PC skládal, zřejmě těmto pravidlům nevěnoval pozornost.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod petr22 » 20 srp 2023 16:48

Clovek co PC skladal se obavam se ze postrada i zakladni znalosti fyziky.....ten vodnik je tam navic
naprosto zbytecny, pouze stal nekolikanasobek ceny vzduchoveho chladice.

Presun radiator vyse, nez je pumpa a vyzkousej zda ten AIO vodnik vubec funguje. Ventilatory se nemusi
tocit proto, ze neproudi kapalina a radiator sam se nezahriva.

Pokud chces kvalitni chladic, dal bych toto:
https://www.alza.cz/noctua-nh-u12s-se-a ... 12.htm?o=2

Z levnejsich https://www.alza.cz/endorfy-fortis-5-d7617318.htm

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cpu v ohni - virus?

Příspěvekod Karrex » 21 srp 2023 10:20

Nevíme case, nedá se říct, co se tam vleze.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 hostů