Zapojení mechanik na IDE? Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Zapojení mechanik na IDE?

Příspěvekod guest » 09 pro 2005 00:04

Dobrý den, resp.dobrou noc.
Mám takový menší problém s mechanikami. Původně jsem měl 2 - DVD ROM a CRW.Nechal jsem si přidat další - DVD RAM a mechaniky jsou přeházené.Nikoliv D E F, ale F E D. Přejmenování nepomáhá, neboť jsou špatně zapojené datové kabely.
Z IDE 1 vede dat.kabel na HDD a mechaniku E a z IDE 2 na zbývající 2.
A teď ten problém.
Setkal jsem se se dvěma názory. Jeden tvrdí, že je jedno jak je to zapojené a druhý zase tvrdí, že na konci kabelu musí být vždy HW zapojený jako Master, jinak hrozí odpálení základní desky /severního můstku/.
Teď nevím jak to mám zapojit. Může být na konci dat.kabelu Slave, nebo jen Master?
Děkuji všem za radu a názor!

mod. by mikel: změna nadpisu

Reklama
Uživatelský avatar
johny.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 369
Registrován: listopad 05
Bydliště:
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod johny. » 09 pro 2005 00:08

můj názor je, že je to jedno. Mnohokrát sem to zapojil oběma způsoby a nikdy se nic nestalo.

Odpálení northbridge?? to slysim poprvé. Podle mě je to dost nepravděpodobné.

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 09 pro 2005 06:28

Podle mě nic odpálíš, ale některé mechaniky nemusí fungovat na 100% ( např. v mém případě nešlo na jedné mechanice přehrát audio cd apod.)

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 09 pro 2005 08:39

Určitě neodpálíš northbridge špatným nastavení Master/Slave. Jde jen o to, jak dobře budou fungovat. Taky jde o to, jestli máš nastavenou jejich detekci pomocí nastavení jumperů nebo na Cable Select. Ale určitě je vždy jistější, když máš mastery na konci kabelu a slavey na druhé pozici. A počítej s tím, že někdy je docela pracné najít vhodnou kombinaci pro IDE zařízení (systémový disk je samozřejmě vždy jasný Primary Master).
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Master/Slave

Příspěvekod guest » 09 pro 2005 10:38

mikel píše:Určitě neodpálíš northbridge špatným nastavení Master/Slave. Jde jen o to, jak dobře budou fungovat. Taky jde o to, jestli máš nastavenou jejich detekci pomocí nastavení jumperů nebo na Cable Select. Ale určitě je vždy jistější, když máš mastery na konci kabelu a slavey na druhé pozici. A počítej s tím, že někdy je docela pracné najít vhodnou kombinaci pro IDE zařízení (systémový disk je samozřejmě vždy jasný Primary Master).


Diky všem!
Nastavený to je pomocí Jumperů a zatím /už to tak běží 1/2 roku/ se nic neodpálilo, A le problém s mechanikami tu je. Od té doby nechtějí načítat některá smíšená CD /je zajímavý, že jen některá/ např. PPK. Zobrzí se jen takové rámy /obdélníky apod./ s textem, ale na kopírování, nebo instalaci je to nepoužitelné. Hlásí to špatnou konfiguraci www prohlížeče, ale ani po několikeré výměně prohlížečů se to nezměnilo.Postě to nejde.Teď jsem nainstaloval Mozillu suite a se stejným výsledkem. :-(

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 09 pro 2005 12:39

Já řeším přejmenování mechanik a disků (pokud je všechny systém nalezne) ve správě disků. A ať jsou přeházené na kabelech řadičů jakkoliv (mám 5 disků a 4 mechaniky), vždy to fungovalo.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

mechaniky

Příspěvekod guest » 09 pro 2005 13:15

mijaja píše:Já řeším přejmenování mechanik a disků (pokud je všechny systém nalezne) ve správě disků. A ať jsou přeházené na kabelech řadičů jakkoliv (mám 5 disků a 4 mechaniky), vždy to fungovalo.


To jsem zkoušel. Nejprve jsem je přejmenoval X Y Z a potom znova D E F. D se mi načetla, jakmile jsem druhou přejmenoval na E, tak ikona D na monitoru se změnila na červený obdélník së žlutým otazníkem a úplně se to zbláznilo.Při vložení CD to hlásilo, že CD je ve dvou mechanikách, nebo vyjížděly 2 mechaniky současně atd. Zkoušel jsem mechaniky opojit od dat.kabelů a pak je postupně zapojovat. První se načetla O.K., ale další už se zase přehodily.Chce to určitě přepojit.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 09 pro 2005 13:33

Tady bude nejspíše hodně záležet na základovce. Některé je jedno, na kterém konci kabelu máš zapojený Master a Slave, jiné asi striktně vyžadují Master na konci káblu. Tady asi neomůže nic, než experiment s přehazováním mechanik. Hlavní by mělo být asi to, aby na IDE 1 byl Master HDD, a mechaniky prohazovat a zkoušet.
Píšeš, že máš na IDE 1 HDD a mechaniku E a Dčko ti blázní. Něco mě napadlo, i když to nemusí být souvislost - jakou máš desku? Nemáš tam náhodou nastavený RAID 1 a deska místo mechaniky D nevyžaduje druhý HDD? Zkus nakouknout do BIOSu. Třeba je to blbost, ale jinak mě nic, co by to mohlo dělat nenapadá. Co jsi měl zapojené vedle HDD na šňůře předtím, když to šlapalo?

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

mechaniky

Příspěvekod guest » 09 pro 2005 14:01

mijaja píše:Tady bude nejspíše hodně záležet na základovce. Některé je jedno, na kterém konci kabelu máš zapojený Master a Slave, jiné asi striktně vyžadují Master na konci káblu. Tady asi neomůže nic, než experiment s přehazováním mechanik. Hlavní by mělo být asi to, aby na IDE 1 byl Master HDD, a mechaniky prohazovat a zkoušet.
Píšeš, že máš na IDE 1 HDD a mechaniku E a Dčko ti blázní. Něco mě napadlo, i když to nemusí být souvislost - jakou máš desku? Nemáš tam náhodou nastavený RAID 1 a deska místo mechaniky D nevyžaduje druhý HDD? Zkus nakouknout do BIOSu. Třeba je to blbost, ale jinak mě nic, co by to mohlo dělat nenapadá. Co jsi měl zapojené vedle HDD na šňůře předtím, když to šlapalo?


Tím si nejsem jistý, ale myslím, že z IDE1 byl HDD Master a na konci kabelu DVD-ROM Slave /jo!/ a z IDE2 CRW - Master? V Biosu se nevyznám.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 09 pro 2005 14:11

Takže raidem to asi nebude. Jsi si teda jistý, že máš jumpery zapojené na správných kolících? Pokud jsem měl například na jednom káblu 2 x Cable Select nebo 2 x Master, tak to obyčejně načetlo jenom jednu mechaniku a přitom tak komolilo její jméno, že jsem nevěděl, která to konkrétně je, a dole v Tray mi vyskakovalo okénko, že zařízení nemusí korektně fungovat, ale jak píšeš = červený obdélník se žlutým otazníkem = to jsem neměl nikdy.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

mechaniky

Příspěvekod guest » 09 pro 2005 14:28

mijaja píše:Takže raidem to asi nebude. Jsi si teda jistý, že máš jumpery zapojené na správných kolících? Pokud jsem měl například na jednom káblu 2 x Cable Select nebo 2 x Master, tak to obyčejně načetlo jenom jednu mechaniku a přitom tak komolilo její jméno, že jsem nevěděl, která to konkrétně je, a dole v Tray mi vyskakovalo okénko, že zařízení nemusí korektně fungovat, ale jak píšeš = červený obdélník se žlutým otazníkem = to jsem neměl nikdy.


Nemám to rozdělaný, nejprve jsem chtěl vědět, jak to má být.Jestli opravdu na konci musí být Master. Nero Info Tool hlásí toto:
IDE1 - Master HDD t.j. momentálně C
Slave DVD RAM D
IDE2 - Master DVD ROM E
Slave CRW F

Ale šupliky jsou pod sebou DVD ROM,CRW,DWDRAM.

Chtěl jsem to rozdělat až budu mít jistotu, jak to zapojit správně, ale mám dojem, že je tam nějakej problém s dat.kabely.Nějak je to krátký,nebo nejdou otočit.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 09 pro 2005 14:57

Kábly na IDE bys neměl přetočit. Aspoň u těch nových IDE zařízení to kvůli výřezu ve zdířce ani nejde a jestli máš krátké kabely na to, abys mohl mít mechaniky pod sebou tak, jak to píše Nero IT, tak kup delší, nebo nejlépe kulatý a dlouhý


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB Hub - zapojení Příloha(y)
    od ski1961 » 10 srp 2023 17:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    715
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 20:50
  • zapojení napájeni 1080ti
    od matesfox » 13 říj 2023 19:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    589
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 22:28
  • Po zapojení desky nejde VGA
    od Radim0015 » 09 bře 2024 16:48 » v Problémy s hardwarem
    29
    1620
    od Radim0015 Zobrazit poslední příspěvek
    10 bře 2024 13:58
  • Po zapojení soundbaru k PC nejde zvuk Příloha(y)
    od garim » 26 srp 2023 17:53 » v Problémy s hardwarem
    7
    1133
    od garim Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 20:02
  • Nový procesor, po zapojení svíti kontrolka dram
    od Jeffix » 12 čer 2023 14:28 » v Problémy s hardwarem
    7
    798
    od Jeffix Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 15:08

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů