HDD - chyba dat, kapacita jen 137 GB (vyřešeno)

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

HDD - chyba dat, kapacita jen 137 GB (vyřešeno)

Příspěvekod Cybercom » 23 led 2006 21:16

Dobrý den,
asi pře půl rokem jsem si zakoupil pevný disk Maxtor DiamondMax 10 6L250R0 - 250GB 16MB Ultra/ATA 133. Po tu dobu se mi asi pětkrát stalo nemilé překvapení. Chybová hláška Windows : Záhlaví : ERROR - Poškozený soubor. Tělo okna : Soubor F:\MP3\něco.mp3 je poškozen a je nečitelný. Spusťte pomůcku chkdsk. Klepnu na OK, hned se objeví okno s dalším souborem, tak by to šlo pořád dokola. Restartuji PC. A Windows tvrdí že disk není naformátovaný. Samozřejmě to není systémový disk, Windows mám na C:\. Nezbývá nic jiného než formát. Pouze NTFS, který tam byl předtím, na FAT ani FAT 32 nelze zformátovat. Problém je v tom, že se tato závada projeví jednou do měsíce. Když jsem to v tomhle stavu reklamoval, naformátovali ho a hotovo. Takže mám asi smůlu. Nevíte někdo co s tím, kromě koupě nového disku za 3500 Kč?

mod.by mikel: změna nadpisu a vyřešeno (konečně) :lol:
Jiří Škorec

Reklama
Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 23 led 2006 21:45

Ten disk touží po Level formátu. Tadyhle koukni na tenhle článek(i druhou stránku) , zjistíš, která utilitka je pro Level Formát tvého disku nejvhodnější (samozřejmě ta od výrobce disku). Nechej to projet a uvidíš. Pokud jsou tam nějaké vadné sektory, tak ti ten disk musí vyměnit. Tady už jen nějaké formátování nepomůže. Měl jsem taky takový problém, když se mi disk občas zcela ztratil z kompu i s daty a nic kromě formátu natvrdo jej nenašlo. A data byla fuč. Byl v záruce a už mám nový. Jestli jej máš jen půl roku, nechej udělat ten Level formát a vypiš si ty rozsahy poškození a omlať jim to o hlavu. :evil:

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 25 led 2006 16:52

Diagnostika žádnej problém nenašla, až na dva. Detekuje mi to 137,4 GB, přitom to má mít 233 GB. A pak teplota. Ta je na 44 °C. Mělo by to prej bejt do 40 °C. Možná to bude tou teplotou. Ke kolizi vždycky došlo tak po 200 hodinách nonstop provozu DC++, takže teplota mohla ještě stoupnout. Asi by to chtělo chlazení.
Jiří Škorec

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 25 led 2006 17:34

Když jsi nadhodil tu ukázanou velikost 137 GB z 250 celkových, tak mě napadlo toto, jaký máš nainstalovaný systém? Existuje totiž jedna mezní hranice - právě těch 137 GB - pro desky vyrobené před rokem 2003. Přečti si tohle. Možná je tvůj problém při zápisu, který překračuje tuto hodnotu. Zkus stáhnout update BIOSu.

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 25 led 2006 18:04

Systém mám Windows 2000 na NTFS, deska je ASUS A7V z roku 2001. Tak to bude asi tim. Ve Windows to ukazuje normálně 233 GB.
Jiří Škorec

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 25 led 2006 18:42

Poslední update z BIOSU je z 2.5.2002. Takže to asi stačit nebude. Píšou u něj "Support 48-bit HDD". To by moho bejt ono.
Jiří Škorec

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 25 led 2006 19:20

Zkus zjistit co nejpřesněji typ tvé desky. Například tady jsou nějaké BIOSy na Asusy, ale chce to trochu upřesnit. Nějaké najdeš i tady.

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 25 led 2006 21:17

Tak jsem zjistil, že předchozí majtel flashnul BIOS na nejnovější možnou verzi. Na stránce Asusu jsem našel ještě ovladač na UltraATA/100 řadič. Teď jedu na UltraATA/66, protože z toho rychlejšího to nejde nabootovat, Windows XP ano, ale 2000 ne. Tak uvidíme, třeba ten ovladač bude umět disky nad 137 GB, je z 1.1.2002.
Jiří Škorec

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 26 led 2006 07:12

Já používám řadič už delší dobu - tím myslím samostatné řadiče do PCI slotu, ne integrované - a i když jsem měl původně desku QDI Platinix z roku 2001, tak řadič Kouwellmi ukazoval všechny disky v jejich plné velikosti. Teď mám desku ASUS P5RDI-V a ten Kouwell s ní odmítá pracovat. Nekompatibilita. Koupil jsem ST-Lab (za 500,-)a ten je vidí krásně všechny. Takže by bylo vhodné, pokud zklame ten update biosu, si řadič od někoho půjčit a vyzkoušet, zdali se ti zobrazí celý disk.

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 26 led 2006 07:22

Tenhle řadič je integrovanej, jsou tam dva UltraATA/66 a dva UltraATA/100. Nainstaloval jsem ovladače toho rychlejšího řadiče, přepojil jsem do něj disky. A co se nestalo. Po zapojení mi vyhořel zdroj. Rána jak z děla, pak se z něj začalo mohutně kouřit. Teď můžu jen doufat, že neodešlo nic jinýho.
Jiří Škorec

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 26 led 2006 08:02

Ale sakryš to není příjemné. Píšeš rána jak z děla - řekl bych spíše zkrat. Doufej, že to neodnesla deska. Jaký jsi tam měl zdroj? Jak jsi psal už předtím, máš ten komp z druhé ruky nebo sestavovaný? Budeš muset vyzkoušet komponenty, jestli to některý neodnesl. Toto teď bude asi choulostivé, protože, jak jsem psal o nekompatibilitě mého řadiče, chtěl jsem si v jedné počítačové firmě ověřit jestli je funkční a musel jsem jim podepsat, že jestli jej píchnou do nějakého rozdělaného kompu a něco se při tom stane, tak to zaplatím i s chlupama. A to tam chodím už roky a známe se dobře. Ale zároveň se dá ověřit to načítání disku na plnou kapacitu. Takže ti držím palce, ať je to jen ten pitomej zdroj.

Uživatelský avatar
Cybercom
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 254
Registrován: únor 04
Bydliště: Jílové u Děčína
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Cybercom » 26 led 2006 21:09

V tom zdroji vybouchnul nějakej pitomej kondenzátor, výbuch byl slyšet až do vedlejší místnosti. Kdybych to hned neodpojil, možná by to shořelo celý, pěkně se z toho čoudilo. Sehnal jsem jinej. 250 W. Prej u těchhle procesorů má bejt 300 W. Ale pořád lepší než ten původní 200 W. Musel bejt pěkně přetíženej. Ten počítač je od někoho z koleje, takže asi zbastlený na koleně. Naštěstí to chodí jako předtim. Jen se ty ovladače nějak pohádaly. Nefunguje zvukovka, síťovka a nakonec ani ten řadič. Abych tohle moh napsat, musel jsem to dát zpátky na ten pomalejší řadič a znova nainstalovat síťovku. Když disky zapojim do toho rychlejšího řadiče, po memory testu trvá asi dvě minuty než to nabootuje, pak se spustí načítání Windows a v půlce se sekne. Po přepojení disků do toho pomalejšího řadiče vše při starém. Detekce na 137 GB. Ještě mě napadlo zapojit 20 GB systémovej disk do toho řadiče UltraATA/66 aby nabíhaly Windowsy a ten velkej na ten druhej řadič. Koupim kabel a uvidim.
Jiří Škorec


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • chyba 0xc0000142
    od Culter » 24 říj 2023 21:59 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    1660
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    25 pro 2023 18:41
  • Preskladané PC -chyba Příloha(y)
    od krakenus600 » 02 dub 2023 14:36 » v Problémy s hardwarem
    18
    1558
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    03 dub 2023 17:07
  • chyba na webu
    od teichmann.ondrej » 04 zář 2023 15:45 » v Programování a tvorba webu
    1
    1768
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 16:09
  • Kritická chyba Kernel Příloha(y)
    od Domoo27 » 07 úno 2024 00:58 » v Problémy s hardwarem
    9
    1340
    od Domoo27 Zobrazit poslední příspěvek
    12 úno 2024 23:54
  • Nová sestava, chyba C5
    od Meziblato01 » 31 bře 2023 20:58 » v Problémy s hardwarem
    13
    1705
    od Meziblato01 Zobrazit poslední příspěvek
    04 dub 2023 20:05

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 11 hostů