1TB disk - problém

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
astra
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: duben 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

1TB disk - problém

Příspěvekod astra » 22 úno 2009 00:26

Ahojda,
mám takový malý (velký) problém s diskem. Nemám potřebné zkušenosti a nerada bych někde udělala chybu, tak prosím o radu.
Koupila jsem si 1TB disk Seagate Barracuda ST 31000333AS. Disk jsem zapojila přes externí box jako USB. Zazálohovala jsem na něj potřebné věci ze systému. Vše proběhlo bez jediné chybové hlášky. Po náhodném vybrání a spuštění náhodného souboru nic neukazovalo na pozdější problémy.
Přeinstalovala jsem WinXP SP 3. Když jsem chtěla natáhnout data zpět na disk zapojený v PC, začaly problémy. Systém hlásí chyba zápisu se spožděním na disk (žlutý trojúhelník v oznamovací oblasti), nebo se mi rovnou bez sebemenšího varování zrestartuje počítač. U překopírovaných dat si nemůžu být jistá, zda jsou čitelná. Zkoušela jsem systém přeinstalovat - myslela jsem, že jsem prostě nainstalovala špatně ovladače. Po třetí reinstalaci jsem usoudila, že tady problém nebude (přiznávám, že nemám systém doisntalován se všemy drivery a programy - nechci to dělat, dokud nezjistím v čem je zakopaný pes).
Při práci s počítačem jsme zjistila několik věcí:
-> pokud při startu PC je disk přes USB zapnut, tak ani přes noc (cca 8 hod) se nedostane start PC za úvodní obrazovku, kdy zjišťuje zapojené disky apod.
-> pokud zapojím disk přímo do PC a dostanu se do BIOSu, tak tento disk není vidět
-> pokud se nějakým zázrakem dostanu do XP, disk není vidět (přes SATA)
-> poslední dvě verze se dějí ESC = přeskočení zjišťování při startu

PC mám z roku 2003
asi mi odchází USB (přes přední nic nepřipojím - buď je to casem, nebo MB)
základní deska je Soltek SL-KT600-R
na nastavení BIOSu jsem od koupi počítače nesahala
v BIOSu je verze 3.31 AMIBIOS
napadlo mě upgradovat BIOS přes flashovací utilitu
-> soft od AMIBIOSu hlásí, že na této základovce AMIBIOS neběží
-> https://www.czechcomputer.cz/support-pr ... lang=en_US ... z této stránky jsem stáhla udpate BIOSu, bohužel se mi ho nepodařilo rozeběhnout
-> po updatu flashovací utility mi tato vypsala hlášku: "system bios does not have flash support"
v systémech jsem se pokusila o analýzu HDD pomocí TuneUp2007 - nehlášena žádná chyba

AMD Athlon 2600
768 DDR SD-RAM
výchozí HDD: WDC WD2500JD-22HBBO

Zkoušela jsem připojit problematický HDD k notebooku. Vzhledem k velikosti HDD u notebooku nekopíruji takové množství dat, nicméně se zdá, že problémy se zde nevyskytují.

Za nápady a návrhy předem děkuji.

Reklama
flashparkprd
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod flashparkprd » 22 úno 2009 07:49

Zkus zpustit kontrolu chyb a disk naformátuj, disk je s fabriky často "divně" naformátován. Naformátuj ho na NTFS.

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod El Diablo » 22 úno 2009 09:50

1. Disk od výrobce není nikdy naformátován! Respektive ještě sem se s tím nesetkal.
2. Máš ho připojený přes externí box, jaký? Je možné že že nepodporuje 1TB disky

BTW drives & BIOS http://drivers.softpedia.com/dyn-search.php
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
astra
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: duben 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod astra » 22 úno 2009 11:25

Kontrolu chyb jsem dělala - jak přes nástroj windows, tak přes ten TuneUp.
Po koupi disku jsem ho zformátovala na NTFS. - problémem jse, že teď už na něm mám zazálohovaných přes 500 GB dat a dokud mi bude blbnout interakce s PC, tak si je netroufnu smazat, abych o ně díky chybě v kopírování nepřišla.
Externí box mám tento: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47123.

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod El Diablo » 22 úno 2009 11:52

Koukám že to má eSATA kabel nemůžeš to připojit přes něj? Je to spolehlivější než USB
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod Myloš » 22 úno 2009 11:57

Zkusím hádat:
  1. Kopírování přes USB:
    astra píše:Systém hlásí chyba zápisu se spožděním na disk (žlutý trojúhelník v oznamovací oblasti)
    Když se podíváš na vlastnosti externího disku (Tento počítač → pravé myšítko na disku → vlastnosti), tak na záložkové kartě Hardware – když vybereš ten disk a stiskneš tlačítko Vlastnosti – je na záložkové kartě Zásady zaškrtnuté co? Optimalizovat pro rychlé odebrání, anebo optimalizovat pro výkon?
    Je-li pro výkon, přepni na rychlé odebrání a vyzkoušej, co to udělá.
    Jestliže to nepomohlo (anebo už pro rychlé odebrání zaškrtnuto je), zkusíme přemýšlet nad jiným řešením.
     
  2. Připojení disku dovnitř:
    astra píše:-> pokud zapojím disk přímo do PC a dostanu se do BIOSu, tak tento disk není vidět
    -> pokud se nějakým zázrakem dostanu do XP, disk není vidět (přes SATA)
    … PC mám z roku 2003 … základní deska je Soltek SL-KT600-R
    Jestliže deska neumožňuje boot z USB (5–6 let stará deska nutně nemusí), nebylo by to nic divného.
    Teď jsem se ale podíval na tvou základní desku – http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24815 – a zjistil, že nemá SATA2, nýbrž starší SATA (SATA1):
    Další disky můžete připojit prostřednictvím integrovaného RAID Serial ATA řadiče. Toto moderní rozhraní, které nabízí přenosové rychlosti až 150MB/s, lze využívat na dvou portech Serial ATA.
    Disk ale bude podle všeho SATA2 – je najumprován na SATA1?
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod El Diablo » 22 úno 2009 12:33

RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
astra
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: duben 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod astra » 22 úno 2009 15:45

Disk je optimalizován pro rychlé odebrání.
Tím, že jsem napsala, že disk zapojím přímo dovnitř, tak jsem myslela, že ho vymontuji z boxu a zapojím přímo na sata kabel ze základní desky. Omlouvám se za špatné popsání.
Bohužel nemám výstup z počítače na esata, takže nemůžu box takto připojit.
Sata 1 vs Sata 2 mě nenapadlo. Znamená to najumpování omezení přenosu na 1,5Gbits?? (jako na straně 28 v tom návodu (díky za poslání odkazu)) Jestli ano, tak to vyzkouším, hned jak seženu jumper. Tak malý, aby se mi vešel do otvoru pro tento disk, fakt nemám. Ozvu se, jestli to pomohlo.

Mimochodem nevíte někdo, proč když dám stahovat SL-KT600-R Bios 1.5 například ze stránky http://drivers.softpedia.com/progDownlo ... -6972.html, ale i z jiných, tak se mi stáhne 0B??

Zatím díky.

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod El Diablo » 22 úno 2009 15:53

K tomu boxu nebylo příslušenství? Kabel + záslepka s konektorem?
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
astra
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: duben 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: 1TB disk - problém

Příspěvekod astra » 25 úno 2009 19:51

Na ten kabel s konektorem jsem zapoměla. Nicméně po zapojení je výsledek stejný, jako kdybych zapojila disk dovnitř do počítače - nebude detekován. Naštěstí najumprování disku na sata mi umožnilo nakopírovat 50GB dat naráz aniž by se mi restartoval počítač => takže jsem spokojená, protože USB zapojení disku mám funkční. Děkuji všem za radu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Interní disk se jeví jako výměnný. Plus problém s 5.1 audio
    od sasshrek » 15 pro 2023 20:54 » v Problémy s hardwarem
    2
    589
    od sasshrek Zobrazit poslední příspěvek
    16 pro 2023 16:42
  • Nový M.2 disk
    od Rumek23 » 07 dub 2024 16:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1286
    od Rumek23 Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2024 12:56
  • M.2 disk + eterní box
    od BigSandy » 03 čer 2023 09:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    619
    od pazdrat Zobrazit poslední příspěvek
    03 čer 2023 10:46
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    854
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    852
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 hostů