Odrovná špatné zapojení Master/Slave HDD?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
DeusEx
Level 1
Level 1
Příspěvky: 95
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Odrovná špatné zapojení Master/Slave HDD?

Příspěvekod DeusEx » 16 říj 2004 23:57

Cau, tak jeste jeden dotaz. Nedavno jsem v jednom nejmenovanem casopise cetl clanek, ve kterym se mluvilo o tom, ze lze odrovnat pevny disk spatnym poradim zapojeni na "ksandu". Tvrdily tam, ze disk MASTER musi byt vzdy na konci ksandy, jinak se prej muze poskodit. JE TO PRAVDA? Nikdy jsem to tak nedelal..

mod.by mikel: změna nadpisu
DeusEx

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 17 říj 2004 10:44

To mi přijde taky docela jako blbost... To si možná autor myslel, že když dal disk najumperovanej jako slave na konec kšandy a bios mu ho nenašel, že ho vodpálil a rovnou ho hodil z vokna, ne? :P Viděl sem už spoustu disků zapojenejch všelijak, jen ne správně, ale ani jeden spálenej. Možná si měl jmenovat, ať si uděláme obrázek o odborné úrovni onoho časopisu :smile:

Uživatelský avatar
spider
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: prosinec 03
Bydliště: Woolwich Common, London, GB
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod spider » 17 říj 2004 16:24

Taky si myslim, ze je to blbost. zapojoval jsem ve svem PC jiz nekolik HDD, na ruzne pozice (mam je tedy pouze 4), ale pouze se mi stalo, ze PC jej po restartu nevidelo a to pro mne znamenalo zmenit nastaveni na zadku hadru. Nikdy vsak nebyl jiny problem. Urcite by asi nebylo dobre odpojovat HDD za provozu, ale to asi nikdo neudela.Tato moznost je snad pouze u SATA HDD..

Spider. :shock:
kupredu,zpatky ni krok..

Uživatelský avatar
darth yrden
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: únor 04
Bydliště: Brno
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod darth yrden » 19 říj 2004 15:41

Je to blbost.zkousel sem to a hadr sem odrovnal az kdyz sem nasadil IDE naopak a tim urval pin :D

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 20 říj 2004 20:37

Ahoj, tak tomu odrovnání HDD urvaným pinem bych i věřil :D Ošklivá nehoda :?

Trochu mi to připomíná můj osobní zážitek z dob, kdy jsem do IT dá se říci teprve hrubě pronikal. Podařilo se mi sloupnout z cartridge (cena cca 2500,-) ochranný proužek i včetně proužku datového :D což vedlo k jeho nepoužitelnosti...ehm, no nic - každý se nějak učíme.

Ještě bych se přidal k ostatním s tvrzením, že nesprávným zapojením HDD, co se týče pozice na datovém kabelu, se poškodit nemůže. Slyším poprvé..
Rimms

Uživatelský avatar
DeusEx
Level 1
Level 1
Příspěvky: 95
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod DeusEx » 21 říj 2004 09:46

Dik za vsechny vase reakce, taky si to myslim.

Jinak - psali to v PC Worldu v rijnovem vydani - rubrika FAQ. Ctenar si stezoval na nefunkcni harddisk po jeho zapojeni.

Psal:
Premyslel jsem, ze by to mohlo byt spatnym zapojenim na kabelu. Nekde jsem cetl, ze by mel byt master zapojeny na konci kabelu, ale koupil jsem si knihu o HW a tam doporucuji zapojeni masteru na stred kabelu....

Bylo mu odpovezeno:
Disk byl pravdepodobne poskozen spatnym zapojenim. Je velice dulezite, aby master byl zapojen vzdy na konci kabelu...

tak nevim co si o tom mam myslet
DeusEx

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 21 říj 2004 13:15

Jde v podstatě jen o zvyk a kvalitu desky... Nedávno kámoš nemohl rozchodit CD-Romku. Povídá, ať na to schválně mrknu. Koukám, mechanika na konci káblu. jumper na slave. Tak sem přehazoval jumper, von ještě říká, že tím to asi nebude, že to takhle dává normálně. A hádejte co... Jasný, že se mechanika chytla. Některá deska si s tím holt neporadí, ale odpálit tímhle omylem disk je asi opravdu nemožný. Spíš de o to, že sou jakýsi zvyklosti, který je dobrý dodržovat. Už jen pro případ, že se v tom pak bude šťourat někdo jinej...
K PC-Worldu. O něm si už delší dobu myslím, že je to spíš časopis pro začátečníky. Všude na obálce spousty supertriků, ale skutek utek. Pokročilejší uživatel tam zajímavý informace hledá hodně těžko.

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 22 říj 2004 00:39

PC-WORLD není špatný časopis. Je sice pravda, že by si některé rubriky mohl odpustit (např. rychlokurz pro lamy), ale jinak se v něm dá najít i spousta zajímavého čtení.

A jeho bráška COMPUTERWORLD (týdeník) je na tom ještě o něco lépe.
Rimms

Uživatelský avatar
spider
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: prosinec 03
Bydliště: Woolwich Common, London, GB
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod spider » 23 říj 2004 00:50

Ja si prosim kupuju jednou mesicne na cestu do prace CHIP, abych nemusel koukat v metru na ty osklivy ksichty.. :roll:

Spider :shock:
kupredu,zpatky ni krok..

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 23 říj 2004 16:54

Tak tedy díky, jezdím taky metrem :lol:

Jinak CHIP je vpořádku..taky občas koupím
Rimms

marecek.ch
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Problém s diskem

Příspěvekod marecek.ch » 22 pro 2005 17:12

Koupil jsem si včera nový HDD, zapojil jsem ho do počítače a nastavil jumper na Slave, na původním disku jsem jumper neměl už od pořízení počítače (tzn. že disk byl Master) a tak jsem to nechal tak. Napoprvé mi to hlásilo hlášku reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device, tak jsem to restartoval ctr + alt +del a spustilo se to, jelo vše jak má, načetly se WXP a systém vypadal v pořádku. Normálně to našlo disk a já jsem ho pojmenoval a naformátoval, vše fungovalo OK. Dneska jsem spustil PC a na obrazovce se spustila ta samá hláška reboot and ... tak jsem udělal ten samý postup a dostal se normálně do Windows. Jenomže jsem nevěděl co s tím, tak jsem zavítal na toto fórum a našel jsem tento článek... Odpojil jsem počítač a zjistil jsem, že nový disk je zespodu potavený od horka, zřejmě, jak jsem ho včera používal. Vůbec nevím co mám dělat... poraďte někdo:-((((

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 22 pro 2005 17:27

K těm hláškám jen tolik, že pokud máš dva disky, musíš mít najumperovaný oba dva, tzn jeden (systémový) musí mít jumper nastavený jako Master a druhý může být jako Slave nebo Cable Select. Tvůj systém takhle pozná jumper na jednom a na druhém ne, v tom případě hledá wokna na tom s jumperem. Tam je samozřejmě nenajde a proto ty hlášky. S tím tavením - měl by sis změřit teploty na discích - odkazy na na vhodné prográmky jsou tady - Everest , HDD Temperature a Ultimate Boot


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB Hub - zapojení Příloha(y)
    od ski1961 » 10 srp 2023 17:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    800
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 20:50
  • Televize Philips a špatně párující se soundbar
    od Edom » 13 lis 2023 17:31 » v Vše ostatní (hw)
    1
    1359
    od Edom Zobrazit poslední příspěvek
    22 lis 2023 15:00
  • zapojení napájeni 1080ti
    od matesfox » 13 říj 2023 19:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    722
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 22:28
  • Po zapojení desky nejde VGA
    od Radim0015 » 09 bře 2024 16:48 » v Problémy s hardwarem
    29
    2119
    od Radim0015 Zobrazit poslední příspěvek
    10 bře 2024 13:58
  • Po zapojení soundbaru k PC nejde zvuk Příloha(y)
    od garim » 26 srp 2023 17:53 » v Problémy s hardwarem
    7
    1320
    od garim Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 20:02

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů