Vlastní rozsah IP (DHCP)

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

_vcn
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2420
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní rozsah IP (DHCP)

Příspěvekod _vcn » 16 dub 2016 05:58

Nevím, proč by si počítač přiřazoval adresu Auto IP (přiděluje si ji sám - nikdy mu není nikým přidělena!), když mu nastavíš adresu staticky.

Opravdu je to tak, jak píšeš? Že hlavní server nepustí do internetu adresy mimo rozsah svého DHCP? Protože v tom případě by se do internetu neměl dostat ani ten WiFi router, pokud mu teda na nějaké jeho rozhraní taky není přidělena IP adresa tím DHCP serverem. To je asi jediné vysvětlení, proč to tak nějak "funguje". Nicméně to pořád není řešení, protože to zas a znova působí v síti komplikace. Data z těch IP tečou přes WiFi router a dvounásoně zatěžují síť!

Jestliže se problém nedá řešit použitím statických IP adres a toto nastavení nelze na centrálním serveru změnit, pak už skutečně žádné řešení při současném provedení sítě není.
Můžeš mi sem dát informace o tom WiFi routeru - výrobce a model?
PC: AMD Vishera FX-6300|GA-970A-DS3|8 GB RAM|ASUS STRIX GTX 950 2G|Transcend SSD370S 256 GB & ST Bar. 7200.14 1TB|Seasonic SS-500ET-T3|W10 Pro 64b÷

Reklama
Martin125
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: duben 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní rozsah IP (DHCP)

Příspěvekod Martin125 » 16 dub 2016 10:50

Výrobcem je TOTOLINK N200RE.

Opravdu nemůžu nastavit jakoukoliv statickou IP na síťové kartě PC. To bylo to první, co jsem zkusil a vždy to napsalo omezená síť a reálnou IP to přiřadilo 169.x.x.x. Jediný rozsah, který mi to bere je rozsah za výchozí bránou, tzn. od 192.168.2.101 - 255.

U toho wifi routeru si to vysvětluju tak, že momentálně se chová jako klasický další switch v síti, do kterého se jen zapojují další stanice. Administrace toho routeru probíhá na adrese 192.168.2.2. Momentálně ten router nic "neroutuje". Plní jen funkci dalšího switche. Vše je v něm nastaveno na automatiku. Žádná IP tam na "tvrdo" zadaná není.

Jak jsem ale psal, když zadám jakoukoliv IP do routeru včetně MAC adresy síťovky konkrétního PC, tak to bezproblému funguje a co se týče rychlosti sítě, tak nepozoruji zpomalení, nebo nějakou větší zátěž. Pokud bych to ale do toho routeru nezadal, tak si s jiným rozsahem IP neškrtnu.

Dodatečně přidáno po 7 hodinách 23 minutách 12 vteřinách:
...a ještě k té statické adrese. Sice u toho teď nesedím (to budu až v pondělí), ale ono je to tak, že když dám příkaz ipconfig /all, tak mi to tu statickou vypíše (tu kterou jsem já nastavil na síťové kartě), ale ještě je tam stopro nějaký řádek s tou adresou 169.x.x.x. Nechci teď kecat, protože to nevidím před sebou, ale myslím, že to bylo u řádku DHCP. V pondělí na to mrknu a hodím sem screen.

_vcn
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2420
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní rozsah IP (DHCP)

Příspěvekod _vcn » 17 dub 2016 12:49

Bohužel mě už nic nenapadá. Pokud děláš všechno správně a přesto přesto ty PC dostávají Auto IP adresu a funguje to jen přes DHCP Static lease, tak už nevím o jiném řešení bez předělání sítě.
PC: AMD Vishera FX-6300|GA-970A-DS3|8 GB RAM|ASUS STRIX GTX 950 2G|Transcend SSD370S 256 GB & ST Bar. 7200.14 1TB|Seasonic SS-500ET-T3|W10 Pro 64b÷

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní rozsah IP (DHCP)

Příspěvekod ITCrowd » 17 dub 2016 13:41

Martin125 píše:Stávající DHCP server může přidělit IP pouze v rozsahu 192.168.101 - 255.

Stačí nastavit na DHCP větší rozsah. Nějak jsem se nedočetl, že by se to zkoušelo.
Případně lze síť (tím i rozsah IP adres) zvětšit např. na 192.168.2.0/23.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Martin125
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: duben 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní rozsah IP (DHCP)

Příspěvekod Martin125 » 18 dub 2016 17:34

Díky všem moc za rady. Dneska jsem to sdělil samozvanému našemu "administrátorovi", tak jsem ho donutil alespoň restartovat server. Asi musí být něco mezi nebem a zemí, ale poté již můžu nastavovat jakoukoliv (volnou) statickou IP a funguje to. Takže ještě jednou díky. Na ten půlrok mi tohle nouzové řešení postačí.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Rezervace IP mimo rozsah DHCP
    od cervcek » 08 říj 2023 11:48 » v Sítě - hardware
    1
    2547
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 13:47

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti