Stránka 1 z 1

Repeater ASUS RP-AC68U - krabička nabitá funkcemi

Napsal: 27 dub 2016 16:21
od ITCrowd
RP_AC68U.jpg
Dostal se mi do rukou další zajímavý síťový kousek k vyzkoušení od ASUSu a myslím, že i pro vás by mohlo být užitečné vědět, co vše je na trhu k dostání.
V krabici najdete repeater, napájecí zdroj, síťový kabel a manuál, kde nechybí čeština. Design je koncipován do čtvercového kvádru černé barvy, kde spoje jsou podsvíceny červeně. Nápisy jsou ve stříbrné barvě. Na zadní straně najdete pět LAN portů, USB port, WPS tlačítko, vypínač a indikátory signálu - pro pásmo 2,4 a 5 GHz. Už z vybavení je jasné, že nejde jen tak o nějaký repeater.
Pokud se nechcete zabývat nastavením, pak je zprovoznění repeateru velmi jenoduché - na svém routeru stisknete WPS tlačítko, přejdete k repeateru, stisknete WPS tlačítko a podržíte cca 2-5 sec., dokud se nerozblikají indikátory signálu. Pak stačí počkat a do dvou minut je hotovo. Kromě sítí již dostupných se objeví další s příponou RPT.
RepeatovaneSite.png
Sítě s repeaterem
RepeatovaneSite.png (20.93 KiB) Zobrazeno 3524 x

Vzhledem k nabízeným funkcím by ale bylo použití jako pouhého repeateru škoda. Do nastavení repeateru se lze dostat přes WiFi, nebo LAN zadáním adresy 192.168.1.1. nastavení lze provést z jakéhokoli zařízení, které disponuje internetovým prohlížečem. Repeater vás uvítá.
welcome.png
welcome

Dále postačí řídit se průvodcem, který nabídne WiFi sítě v okolí:
vyberwifi.png
Výběr WiFi

A po výběru nabídne název SSID a volbu hesla pro přístup do WiFi. Tím je vše hotovo.
WiFiFin.png
WiFi Final

Pro zprovoznění dalších funkcí již musíme do menu repeateru. Rozhraní se podobá rozhraním, jež ASUS používá u routerů. Jako první položka je přehledná mapa sítě. Zde najdete shrnutí všeho důležitého, včetně režimu v jakém repeater pracuje, verzi FW, připojeného USB atd.
UvodRPT.png
Mapa sítě

USB port můžete využít hned několika způsoby, a to:
- Server - samozřejmě s podporou protokolu SMB (sítě Windows) včetně nastavení práv k jednotlivým složkám. A také jako FTP server. Disponuje i funkcí DLNA, které ve spojení s chytrou televizí umožní přehrávání filmů z USB na TV přes síť.
- Tiskový server - pokud k USB portu připojíte tiskárnu, pak se z obyčejné tiskárny stane síťová
- Download - určeno pro ty, kdo rádi a hodně stahují, ale nechtějí, aby jim počítač běžel např. přes noc. Repeater také spotřebuje mnohem méně energie.
USBmoznosti.png
Možnosti USB

U DLNA si můžete vybrat, které adresáře budou nabízeny:
VyberDLNA.png
Výběr adresářů pro DLNA

A na TV se pak repeater hlásí takto:
DLNA.jpg
TV DLNA

A v neposlední řadě disponuje repeater přehlednými logy, kde můžete najít vše co potřebujete:
log.png
Logy


Abych řekl pravdu, moc mě ani nenapadlo, jak tento repeater testovat. Nakonec jsem se rozhodl, že jej nastavím jako AP. Pro testování jsem použil USB Voyager GT (3.0), stolní PC s SSD diskem a notebook s SSD diskem. Jako protějšek pro zkoušení WiFi jsem použil kartu ASUS pce-AC68 https://www.asus.com/cz/Networking/PCEAC68/ . Testování proběhlo v běžném panelákovém bytě, kde pásmo 2,4 GHz je silně obsazeno okolními sítěmi, na pásmu 5GHz je jeden vysílač. Rychlost uvedená v tabulce je skutečná rychlost kopírování souborů.
RP_AC68Uhodnoty.jpg
Rychlosti
RP_AC68Uhodnoty.jpg (26.67 KiB) Zobrazeno 3524 x


A jen pro zajímavost - takto vypadá rychlost 1,3 Gbit/s přes WiFi (pásmo 5 GHz).
WiFi13G.png
rychlost 1,3 Gb/s


Co říci závěrem? Jedná se skutečně o povedený kousek. Jako jediné negativum vidím cenu - v czc je nabízen za 4.499,- Kč. Jinak disponuje funkcemi, které u obyčejného repeateru neuvidíte - USB port, síťový disk, FTP server, DLNA, možnost připojení tiskárny, pětiportový switch. Vyzdvihnout musím rovněž možnost provozu na obou pásmech, a to zcela variabilně. Tedy máte-li 2,4 GHz router, pak tento repeater rozšíří síť i na 5GHz pásmo. V případě repeateru můžete připojit PC do LAN (čímž v podstatě imituje funkci klienta). Možnost funkce AP. Bezproblémové nastavení.
Navíc umí i technologie od ASUSu - např. beamforming si můžete zapnout, nebo vypnout dle potřeby. V případě použití s routerem ASUS využijete technologii ASUS ExpressWay, která umožňuje vyhradit celé pásmo pro spojení s routerem. Tím se zvýší přenos dat mezi routerem a repeaterem. Zařízení se pak připojí na druhé pásmo. Dále třeba funkce Roaming Assist zajistí přechod mezi routerem a repeaterem bez nutnosti ručního přepínání.
A navíc krásně svítí :D
FotoRP.jpg

Re: Repeater ASUS RP-AC68U - krabička nabitá funkcemi

Napsal: 30 dub 2016 22:39
od PC-HELP_robot
Publikováno - děkujeme moc za moc hezký článek

Re: Repeater ASUS RP-AC68U - krabička nabitá funkcemi

Napsal: 02 kvě 2016 14:08
od FlanK3r
Pěkná recenzička zase :)
Mohu dotázek? Jako blb přes sítě mě zajímá laicky řečeno co je "beamforming"? Jako to podsvětlení?
A v tabulce oněch 6,4 Mb/s při 2.4 GHz ej tedy rychlost kopírování z toho USBčka přes 3 zdi?

Díky za osvětlení :)

Re: Repeater ASUS RP-AC68U - krabička nabitá funkcemi

Napsal: 02 kvě 2016 18:50
od ITCrowd
Díky za pochvalu :-)
Začnu od konce - rychlosti jsou testovány ne z USB, ale zdroj je PC přes LAN s diskem SSD. A ano, těch 6,4 Mbit/s je hodnota naměřená přes tři zdi - klasický panelákový železobeton.
Beamforming - zde je potřeba zabrousit trochu do teorie antén. Každá anténa má nějaký vyzařovací diagram. A směrové antény mají záření nejvyšší v určitém směru. Typicky třeba TV antény YAGI. Česky se tomu říká lalok.
No a technologie beamforming udělá to, že dokáže ten směr měnit a namířit ho přímo na komunikující zařízení. Tedy příjem a vysílání je nejvyšší ve směru namířeném na komunikující zařízení. Což samozřejmě zvětší rychlost a sníží chybovost. Přikládám obrázek pro lepší představu. Snad je to pochopitelné i pro laika :-)
beamforming.jpg
Beamforming

Re: Repeater ASUS RP-AC68U - krabička nabitá funkcemi

Napsal: 03 kvě 2016 10:41
od FlanK3r
jj, díky :)