OS pro Fileserver Vyřešeno

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

johnny31
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

OS pro Fileserver

Příspěvekod johnny31 » 02 dub 2013 19:54

Zdravim,

jsem absolutni laik co se linuxu tyce, ale kupuju nekolik serveru a cena windows serveru me primela poohlidnout se po alternativnim OS, mam v planu fileserver (filehosting, nebo jak chcete), je pro to vhodny linux, nebo muze mi nekdo prosim doporucit alternativu za windows? Zaroven hledam nejakyho sikovnyho cloveka, kterej by mi s tim treba i pomohl, s linuxem, architekturou na server-side a tak obecne, ale zatim jen tak ve volnym case, kdyztak dejte vedet,

Diky

Jan

Reklama
Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod domitea » 02 dub 2013 20:05

Debian :wink:
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

toma_t
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod toma_t » 02 dub 2013 20:06

Nejjednossi varianta je podle me Linux s distribuci Debian. Jako fileserver lze pouzit balik (aplikaci) Samba. Zakladni instalace a veskere prace probihaji v textovem rezimu na prikazove radce, takze je potreba alespon se v linuxu uz trochu pohybovat, vyhodou jsou predevsim minimalni pozadavky na hardware.
Pokud mate nejaky slusny stroj da se dobre pouzit distribuce Ubuntu, ktera bezi na debianu, ale ma graficke rozhrani a jako uzivateli windows vam bude celkem blizka.
www.ubuntu.cz


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Uživatelský avatar
ondoubek
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4324
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod ondoubek » 02 dub 2013 20:08

Když je absolutní laik tak nevím nevím. I pro mě co používám Ubuntu tak nebylo pro mě lehké nastavit sdílení, doinstalovat různé balíčky cez terminál atd. Ale je pravda, že debian je fakt všestranný a zvládne vše.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod d1amond » 02 dub 2013 20:09

FreeBSD
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

johnny31
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod johnny31 » 02 dub 2013 20:18

Diky za odpovedi, je mi jedno jak to bude vypadat, hlavne aby to bylo pouzitelny, verim tomu ze bych asi zvladl dat tam os + udelat z toho nejakej ftp server, uz mi kdysi nekdo doporucil nejakej opensource file server aplikaci, netusi nekdo? ale takova podstatna vec je ze tam je potreba mit nejaky balancovani pro rovnomernou zatez, existuje neco co bud automaticky data takhle tridi po discich (pripadne serverech) nebo co aspon vytvari report o vytizeni serveru online, aby treba moje nejaka aplikace s tim mohla manipulovat? Delam v .netu a tam bych si treba udelal nejakou desktop servisu ktera by sledovala vytizeni a automaticky je premistovala a podobne, ale pod tim linuxem teda nevim.. :/

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod petr22 » 02 dub 2013 20:42

Jedina rada: nechat to udelat nekoho, kdo tomu rozumi

Windows server obslouzi tisice uzivatelu aniz by potreboval jakoukoliv specialni dalsi aplikaci a nastavuje se mnohkrat jednoduseji nez cokoliv na Linuxu

Navic linuxova verze vicemene pouze kopiruje Microsofti sluzby, takze ne vse je 100% funkcni a muze to dat hodiny zkoumani enz to bude fungovat tak jako Windows samo od sebe

Uživatelský avatar
the ProtoType
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1437
Registrován: prosinec 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod the ProtoType » 02 dub 2013 20:59

<OT>
petr22 : Ty vůbec nemáš rád Linux! :lol:
</OT>
Rád se naučím něco nového, takže jenom do mě. :D


Google taky dobře poradí, stačí chvilku hledat...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53787
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver  Vyřešeno

Příspěvekod petr22 » 02 dub 2013 21:02

Jen jsem mockrat videl, jak se nekdo snazil rozchodit neco, co funguje jako Active Directory se vsema sluzbama na linuxu
Vzdalo se to vetsinou ve chvili, kdy uz bylo utraceno vic penez nez kolik stoji licence Windows Serveru a navic to porad nefungovalo jak ma

A nejhur to dopadalo kdyz se to snazil rozchodit nekdo, kdo to vidi poprve v zivote

Tohle navic neni neco co se postavi do kouta a bezi, k tomu musi byt clovek pripraven bezet kdykoliv kdy je potreba

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10943
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod zeus » 02 dub 2013 21:12

prototype: Ale ma pravdu v tom, ze to kopiruje* Microsofti sluzby - treba Samba kvuli microsofti 'predstave o SMB protokolu' da obcas zabrat.

* spis by bylo vhodnejsi hackuje, protoze zpusob implementace standardizovanych veci nebyva v MS podani nejak extra standartni.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

johnny31
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: OS pro Fileserver

Příspěvekod johnny31 » 02 dub 2013 21:37

musim rict, ze me to celkem presvedcilo, diky Petr22, asi nebude uplne dobrej napad jit v mym pripade do linuxu, priplatim si za pohodli


Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů