Který UNIX na VŠ? Vyřešeno

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Dix
Level 2
Level 2
Příspěvky: 184
Registrován: listopad 04
Bydliště: Hradec Králové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Který UNIX na VŠ?  Vyřešeno

Příspěvekod Dix » 04 zář 2007 22:52

Zdravím všechny,

hned na začátek se musim přiznat, že UNIX je pro mě španělskou vesnicí a moje veškeré znalosti okolo něj jsou víceméně nulové.

Teď přejdu k věci, na svym NB bych rád provozoval UNIX (z důvodu studijních účelů - jelikož s unixem budem pracovat). Mám na něm nainstalovaný Win XP, ale dobrej přítel mi poradil, že UNIX rozchodim i na woknech za pomoci VMware (a tak jsem stáhnul VMware Workstation - doufám, že jsem nestáhnul něco jinýho nebo nějakou špatnou nonfree verzi:shock:) a nyní stojím před dilematem: Jakej UNIX k tomu?

Už jsem přečetl pár článků, ale to co jsem se víceméně dozvěděl bylo to, že musim vybrat ten správnej UNIX, že každej je vyvinutej na odlišný věci. Jakej však pro VŠ studenta s nulovou znalostí, kterej s tim bude začínat tam ale nikde nepsali (nečekaně). Tudíž se ptám, jakej pro mě bude asi nejlepší?:) poradíte?:oops:

A až vyberu (ale to bude aktuální až vážně vyberu:o) ), tak jak to rozchodit. Ale to si nechám na potom:)

díky za případný odpovědi

Reklama
Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Myloš » 05 zář 2007 00:56

Nerad bych vypadal jako trouba, ale přesto mi to nedá, abych se nezeptal (chci říct zeptal): máš opravdu na mysli UNIX, nebo Linux?

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 05 zář 2007 09:33

Jestli myslíš Linux, zkus jednoznačně Ubuntu.
Má nejlepší fórum a nejlépe propracované návody.
http://forum.ubuntu.cz/

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Myloš » 05 zář 2007 09:47

Radix píše:Jestli myslíš Linux, zkus jednoznačně Ubuntu…
Doplnil bych – jednoznačně nějaký klon Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu nebo Xubuntu; záleží na tom, zda člověku víc sedne Gnome, KDE nebo XFCE; ale lze doinstalovat a mít „vše v jednom“.

Uživatelský avatar
Dix
Level 2
Level 2
Příspěvky: 184
Registrován: listopad 04
Bydliště: Hradec Králové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Dix » 05 zář 2007 10:11

Myloš píše:Nerad bych vypadal jako trouba, ale přesto mi to nedá, abych se nezeptal (chci říct zeptal): máš opravdu na mysli UNIX, nebo Linux?


No jak jsem psal, je to pro mě španělská vesnice, přesto však myslím, že by to měl být unix...
ZDE je přesně, co se bere

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 05 zář 2007 10:41

Linux je jen větev Unixu, tedy pracuje podobným způsobem.

Uživatelský avatar
oldys
Level 2
Level 2
Příspěvky: 192
Registrován: květen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod oldys » 05 zář 2007 13:42

Linux je operacni system zalozeny na architekture UNIX, prvni verzi napsal Linus Torvalds (proto linux) protoze chtel vyvinout system ktery by mel silu UNIXu ale byl zdarma (v podstate ho kopiruje, proto bylo taky hodne soudnich sporu) . Bylo ale vytvoreno i mnoho jinych OS vychazejici z UNIXu jako je BSD, Minix, Darwin (jadro operacniho systemu Apple MAC OS X) ... Linux ale obsahuje vlastnosti UNIXu plus mnoho dalsiho, jelikoz je tento system neustale vyvijen narozdil od UNIXu. Takze pokud mas ve sylabu predmetu praci s UNIXem budete pravdepodobne pracovat s nejakou distribuci Linuxu. Ja osobne bych doporucoval bud zmineny UBUNTU a nebo OpenSUSE.

Uživatelský avatar
Dix
Level 2
Level 2
Příspěvky: 184
Registrován: listopad 04
Bydliště: Hradec Králové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Dix » 05 zář 2007 13:48

oldys píše:Linux je operacni system zalozeny na architekture UNIX, prvni verzi napsal Linus Torvalds (proto linux) protoze chtel vyvinout system ktery by mel silu UNIXu ale byl zdarma (v podstate ho kopiruje, proto bylo taky hodne soudnich sporu) . Bylo ale vytvoreno i mnoho jinych OS vychazejici z UNIXu jako je BSD, Minix, Darwin (jadro operacniho systemu Apple MAC OS X) ... Linux ale obsahuje vlastnosti UNIXu plus mnoho dalsiho, jelikoz je tento system neustale vyvijen narozdil od UNIXu. Takze pokud mas ve sylabu predmetu praci s UNIXem budete pravdepodobne pracovat s nejakou distribuci Linuxu. Ja osobne bych doporucoval bud zmineny UBUNTU a nebo OpenSUSE.


Děkuju ti za cennou radu, ještě se jenom zeptám, mluvilo se tady o klonech Ubuntu jako Xubuntu a tak... Nevíš který z nich je pro mě nejlepší variantou?:) A potom ještě... je ten VMware ti, co mi to pomůže rozchodit na oknech, popř. znáte jiný program. Prakticky pak totiž nevim jak ho dostat do PC, resp. prostě mám wokna a instalačku ubuntu...:o)

Uživatelský avatar
oldys
Level 2
Level 2
Příspěvky: 192
Registrován: květen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod oldys » 05 zář 2007 15:52

Hlavni rozdil mezi Ubuntu a Kubuntu je v desktop manageru, Ubuntu pouziva Gnome a Kubuntu pouziva Kde, situace je tam takova ze vecina zatvrzelich Linuxaru pouziva Gnome ale Kde je vice graficky prijemnejsi ktere pouzivaji vice "bezni uzivatele", podle me je uplne jedno ktery si vyberes. Ja uprednostnuju vice "klasicke" UBUNTU. VMware je virtualni pocitac takze pod woknama muzes pomoci tohoto programu rozjet jakejkoliv operacni system aniz by jsi jej musel instalovat "na tvrdo" do pocitace. Ja pouzivam starsi verzi (u novejsi nevim ale asi to bude stejne), kde se to resilo tak ze si pomoci VMware vytvoris prazdnej, novej virtualni pocitac a pomoci aplikace VWplayer (je ve stejne slozce jako VMware) si nainstalujes tu distribuci a pouzivas ji (jako kdyz na uplne cistej pocitac instalujes system)

Uživatelský avatar
Verxes
Level 3
Level 3
Příspěvky: 512
Registrován: leden 07
Bydliště: Vadkov 20, Prachatice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Verxes » 05 zář 2007 21:11

Možná debilní názor, ale: Není jednodušší rozdělit disk a nainstalovat na část disku Linux a zbytek nechat Windows? Popřípadě jestli by nestačilo jen nějaký live cd? -ale to zase záleží co budete v unixu dělat.. taky bych to spíš nainstaloval.. tak se chci ujistit, zda by to tak šlo: Rozdělit disk, nainstalovat do druhýho svazku třeba to ubuntu.. Co myslíte??

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 05 zář 2007 21:17

Jde to tak.
Taky je dobré nejdřív si to zkusit z LiveCD, ale je potřeba vědět, že to tam běží velmi zpomaleně.

Uživatelský avatar
oldys
Level 2
Level 2
Příspěvky: 192
Registrován: květen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod oldys » 06 zář 2007 16:46

Jo z LiveCD je system dost zbrzdenej tak i z virtualniho pocitace. Nejrychlejsi je mit rozdelen disk na vice partition a tam provozovat jak linux tak i wokna, ja to tak mam taky - 3 oddily : WinXP, openSUSE, spolecnej datovej (resp. 4 oddily, jeste pro jeden swap). Ale pokud je potreba vyuzivat linux jenom ke studijnim ucelum pro jeden predmet na jeden semestr, tak je asi nejlepsi reseni virtualni pocitac.


Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti