Slax - Jak na něj?

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

SnapDragon
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: leden 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Slax - Jak na něj?

Příspěvekod SnapDragon » 15 dub 2017 07:05

Dobrý den,
Ze zájmu a hlavně proto, že nemám vlatní PC a chodím k segře jsem si na flashku nahodil Slax.
Do složky modules jsem si nahodil pár modulů .sh, které využiji (Firefox, Chrome). Ty se mi nainstalovaly během spouštění.

Běžně používám Debian, Ubuntu a variace + Linux Mint.

Zajímá mě, jak ve slaxu instalovat a odebírat aplikace pomocí terminálu, jestli to jde.
Také jsem moc nepochopil pojem modul, ale nejspíš jsem ho rozchodil.

Předem děkuji za vysvětlení.

Dodatečně přidáno po 3 minutách 42 vteřinách:
SnapDragon píše:Dobrý den,
Ze zájmu a hlavně proto, že nemám vlatní PC a chodím k segře jsem si na flashku nahodil Slax.
Do složky modules jsem si nahodil pár modulů .sb, které využiji (Firefox, Chrome). Ty se mi nainstalovaly během spouštění.

Běžně používám Debian, Ubuntu a variace + Linux Mint.

Zajímá mě, jak ve slaxu instalovat a odebírat aplikace pomocí terminálu, jestli to jde.
Také jsem moc nepochopil pojem modul, ale nejspíš jsem ho rozchodil.

Předem děkuji za vysvětlení.

Reklama
Erikprvní
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 394
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Slax - Jak na něj?

Příspěvekod Erikprvní » 15 dub 2017 07:09

!Jednou ze skvělých vlastností Slaxu je fakt, že je modulární. To znamená, že pokud nemůžete v tomto distru najít, co potřebujete, můžete to snadno přidat. Tyto doplňky se jmenují moduly. Modul je něco, co můžete vytvořit nebo stáhnout z internetu, a má příponu .mo. Například můžete přidat OpenOffice.org nebo různé hry, které nebyly přidány do Slaxu z důvodu omezení na 8cm CD. Spousta rozmanitých modulů naleznete na http://slax.linux-live.org/modules.php. Existují dva způsoby použití modulu:"

http://slax.wz.cz/SlaxGuide.htm
Tento duplicitní účet byl založen a používán trollem Blue Spirit, který nerespektuje základní pravidlo fóra, kterým je zákaz zakládání účtů za účelem obcházení trvalého BANu, který před mnoha lety obdržel za nevhodné chování a opakované narušování chodu fóra. Na fórum nadává kde může, kritizuje ho, kritizuje všechny jeho stálé členy, přesto k nám stále a pořád "leze"...

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Slax - Jak na něj?

Příspěvekod faraon » 15 dub 2017 09:28

Také můžeš ty další potřebné moduly naházel do adresáře /slax, přímo k těm ostatním .sb co už tam byly. Odtamtud se všechny načítají při bootu automaticky, pěkně v pořadí podle jejich čísla.

Když budeš potřebovat stáhnout program z repozitáře, musíš být připojený k netu, a vědět co chceš stahovat. Takže dejme tomu že si chceš zapařit Prince of Persia z roku 1990, který běžel pod MS-DOSem, a víš že existuje emulátor umožňující spouštění starých programů. Máme něco takového v repozitáři? Pro práci s moduly slouží, jak překvapivé, příkaz slax:

Kód: Vybrat vše

root@slax:~# slax search dos
minicom:communications package
dosbox:DOS emulator
xfractint:fractal generation program

No jasně, DOSBox běží na každém aspoň trochu použitelném operačním systému, takže ho najdeš i pro většinu lepších telefonů a tabletů. Takže modul existuje, je potřeba ho aktivovat. To se provede, opět překvapivě, příkazem activate:

Kód: Vybrat vše

root@slax:~# slax activate dosbox
Downloading 2848-dosbox.sb ...
100% done
Download completed: 2848-dosbox.sb

2848-dosbox.sb requires 1 additional bundles to run properly.
sdl
Download and activate them now? [yes/no]:

Aha, je potřeba ještě další modul, který ten DOSBox používá. Aktivátor to pozná a zeptá se jestli ho má stáhnout a aktivovat také, takže co mu řekneme?

Kód: Vybrat vše

Download and activate them now? [yes/no]: y
Downloading 652-sdl.sb ...
100% done
Download completed: 652-sdl.sb
Slax Bundle activated: 652-sdl.sb
Slax Bundle activated: 2848-dosbox.sb

A můžeš pařit.

Pokud těch závislostí bude víc, postahují se postupně všechny, ale jestli jsi některý z těch modulů aktivoval jako součást jiného programu, v systému už je a samozřejmě se nestahuje podruhé. V repozitáři najdeš u každého modulu informaci jaké závislosti má a které to jsou.

Pro informaci o modulech které máš zrovna v systému aktivní použij:

Kód: Vybrat vše

root@slax:~# slax info
/mnt/live/memory/bundles/01-core.sb     /mnt/live/memory/toram/01-core.sb
/mnt/live/memory/bundles/02-xorg.sb     /mnt/live/memory/toram/02-xorg.sb
/mnt/live/memory/bundles/03-kdeps.sb    /mnt/live/memory/toram/03-kdeps.sb
/mnt/live/memory/bundles/04-kde.sb      /mnt/live/memory/toram/04-kde.sb
/mnt/live/memory/bundles/05-kapps.sb    /mnt/live/memory/toram/05-kapps.sb
/mnt/live/memory/bundles/06-devel.sb    /mnt/live/memory/toram/06-devel.sb
/mnt/live/memory/bundles/07-ffox.sb     /mnt/live/memory/toram/07-ffox.sb
/mnt/live/memory/bundles/33-Czech.sb    /mnt/live/memory/toram/33-Czech.sb
/mnt/live/memory/bundles/652-sdl.sb     /mnt/live/memory/data/slax/modules/652-sdl.sb
/mnt/live/memory/bundles/2848-dosbox.sb /mnt/live/memory/data/slax/modules/2848-dosbox.sb

U tebe ten výpis bude vypadat trochu jinak, protože já spouštím systém z CD a načítám do RAM, takže je odolný proti zavirování a pracuje trochu rychleji, ale zase to mám komplikovanější s těmi moduly. Takže jsem si je postahoval předem a aktivuji je lokálně pomocí skriptů, abych je nemusel pokaždé znovu sosat z netu.

Pokud bys nějaký modul chtěl naopak vypnout, dělá se to úplně stejně, jenom místo parametru activate použij deactivate. Slax je prostě vymyšlený tak aby s ním bylo co nejméně práce a fungoval sám o sobě, bez potřeby nějakých kouzel.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů