Zdravím,
měl jsem již linux na NTB jako dualboot. Teď chci přeinstalovat NTB jen na linux. Když provádím instalaci, setkávám se s nějakou chybou ohledně disku. Našel jsem někde, že musím vytvořit jestli EFI Systém Partition. Prý je ta chyba způsobená tím, že byl na NTB predinstalovany windows. Můžete mi prosím poradit, jak přesně ESP vytvořit. Děkuji.
Instalace Linux Mint
Moderátor: Mods_senior
-
Uziv00
Re: Instalace Linux Mint
Při instalaci smaž z disku všechny oddíly a vytvoř nové, tak jak třeba. Někde tam bude gparted, či něco podobného.
-
juwa
- Level 1

- Příspěvky: 98
- Registrován: 18 lis 2016 05:35
Re: Instalace Linux Mint
Platí zásada - při dulbootu musí být oba OS nainstalované stejným způsobem (tj. buďto BIOS/MBR nebo UEFI/GPT) - nelze to kombinovat.
Pokud tedy "rušíš" dualboot, je třeba nejprve disk vyčistit (pozor, pouhý formát nestačí!) a pak teprve na takto vyčištěný disk instalovat linux.
Přitom je potřeba se ještě rozhodnout, v jakém to bude režimu (tj. buďto BIOS/MBR nebo UEFI/GPT).
První možnost je jednodušší, ovšem je potřebné UEFI přepnout na Legacy režim + disk inicializovat (nebo převést) na MBR. Zavaděč (grub) je v tomto případě nutno instalovat na disk jako celek (/dev/sda). Žádné další "pomocné" oddíly se vytv. nemusí. Pouze vřele doporučuji dát /home a swap zvlášť.
Při použití druhé možnosti se ponechá UEFI v "normálním" režimu + disk se inicializuje (nebo převede) na GPT. Zároveň je na něm nutno vytvořit EFI partition (cca 300MB FAT32) kam je nutno nainstalovat zavaděč (grub). Rovněž instalační medium (bootflešku) je třeba připravit pro instalaci v režimu UEFI/GPT. No a rovněž vřele doporučuji dát /home a swap zvlášť.
Pokud tedy "rušíš" dualboot, je třeba nejprve disk vyčistit (pozor, pouhý formát nestačí!) a pak teprve na takto vyčištěný disk instalovat linux.
Přitom je potřeba se ještě rozhodnout, v jakém to bude režimu (tj. buďto BIOS/MBR nebo UEFI/GPT).
První možnost je jednodušší, ovšem je potřebné UEFI přepnout na Legacy režim + disk inicializovat (nebo převést) na MBR. Zavaděč (grub) je v tomto případě nutno instalovat na disk jako celek (/dev/sda). Žádné další "pomocné" oddíly se vytv. nemusí. Pouze vřele doporučuji dát /home a swap zvlášť.
Při použití druhé možnosti se ponechá UEFI v "normálním" režimu + disk se inicializuje (nebo převede) na GPT. Zároveň je na něm nutno vytvořit EFI partition (cca 300MB FAT32) kam je nutno nainstalovat zavaděč (grub). Rovněž instalační medium (bootflešku) je třeba připravit pro instalaci v režimu UEFI/GPT. No a rovněž vřele doporučuji dát /home a swap zvlášť.
-
FrankEden
- Level 1

- Příspěvky: 64
- Registrován: 22 zář 2015 19:13
Re: Instalace Linux Mint
Děkuji, hotovo.
-
- Podobná témata
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
- 2 Odpovědi
- 61154 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od SABRIK2
-
- 43 Odpovědi
- 1599476 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od mmmartin
-
- 12 Odpovědi
- 56048 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Sirkosta
-
- 29 Odpovědi
- 218104 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od tylda79
-
- 5 Odpovědi
- 22447 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od zeus
